Jump to content

Porez na kapitalnu dobit


kvecenaj

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

Da li netko zna kako se po novom zakonu oporezuje kapitalna dobit - točnije, imam paket HT dionica iz IPO (69 dionica) i planiram ih prodati, znači po trenutnoj cijeni dobijem oko 22.000 kn - da li će mi se oporezivati cijeli taj iznos i po kojoj stopi poreza, ili će mi oporezivati samo razliku od cijene dionice u IPO-u i današnje cijene dionica?

 

Kako će mi se oporezivanje izvršiti - moram prijaviti u poreznoj prijavi 2011. godine ili...?

 

Hvala unaprijed na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema podacima iz Poziva na skupštinu HT-a, zaključio sam sljedeće:

 

Poziv kaže...bla bla...dobit - upotrijebit će se kako slijedi:

1) 2.788.304.616,75 kn za isplatu dioničarima u iznosu od 34,05 kn po dionici

2) 759.913.016,51 kn za zadržanu dobit.

II.

Pravo na isplatu iznosa iz točke I. 1) ove odluke imaju dioničari koji su na dan održavanja Glavne skupštine upisani u depozitorij Središnjeg

klirinškog depozitarnog društva (SKDD). Isplate dospijevaju i izvršit će se 17. svibnja 2010. godine.

III.

Prilikom isplate ustegnut će se propisani iznosi sukladno Zakonu o posebnom porezu na plaće, mirovine i druge primitke (Narodne novine br.

94/09).“

 

E sad, u tom zakonu piše ovako:

 

(1) Poseban porez na plaće, mirovine i druge primitke plaća se:

1. po stopi od 2% na ukupni iznos plaće, mirovine i drugog primitka iz članka 4. stavka 2. do 7. ovoga Zakona ako je iznos veći od 3.000,00 kuna, a manji od 6.000,00 kuna ukupno u tijeku jednog mjeseca.

 

Pošto u paketu dionica iz IPO-a imam 63+6 dionica, dividenda iznosi 2350kn a to je manje od 3.000 pa se ne plaća krizni porez.

 

Što se tiče prodaje tog paketa dionica od 69 komada, priča je drugačija:

dionice su kupljene po 265 kn, a trenutna cijena na burzi im je 320 kn. Znači dobit je 55 kn po dionici * 69 dionica = 3.800 kn što je oporezivo s 2%.

 

Što mislite o ovim računicama? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija