Jump to content

Podjela bračne stečevine i druge komplikacije...


Rozman

Preporučene objave

Molim za poneki savjet u vezi podjele bračne stečevine i općenito kako postupiti u mom slučaju.

 

Činjenice:

-Sa suprugom sam se razveo sporazumno nakon 4 godine braka, naivno dao skrbništvo nad djetetom, dogovorio relativno veliku (2000kn) alimentaciju i plaćao je godinu dana od prestanka bračne zajednice do presude o razvodu braka i dalje naravno.

 

-Prije braka sam imao građevinsku parcelu, a u braku digao kredit, gradim kuću i sam plaćam kredit.

 

-Nudio sam joj suvlasništvo za kuću uz preuzimanje polovice kredita što je naravno odbila.

 

-Tužbom za podjelu bračne stečevine traži suvlasništvo za kuću pola-pola!!!

 

-Tužba je podnešena krajem 2009., uopće je nije spomenula, a u međuvremenu se pravila fina i tražila razne usluge od mene. Da, jesam naivan, jer mi je stalo do djeteta koje od početka koristi za manipulacije.

 

-Supruga nije imala ništa vlastite imovine, nije radila (sada je zaposlena), ostavio sam joj svu vlastitu i zajedničku pokretnu imovinu u stanu u kom smo živjeli.

 

Pitanja:

1.Kako se konkretno dijeli kuća ako je zemljište bilo moja vlastita imovina, a kuća je u braku sagrađena kreditom koji sam plaćam idućih 30 godina?

Je li stečevina u ovom slučaju iznos plaćen za kredit?

 

2.Mogu li tražiti (i dobiti) povrat uplaćenog iznosa za uzdržavanje od prestanka bračne zajednice do pravomoćne presude jer u presudi stoji da se iznos plaća od pravomoćnosti?

 

3. U braku sam mjesečno bivšoj uplaćivao 3000kn na njen račun za tekuće troškove. može li taj iznos na neki način u ući u računicu za podjelu stečevine u moju korist?

 

4.U braku smo potrošili dio kredita i nenamjenski tj ne za kuću nego ga je uglavnom trošila rastrošna supruga. Može li se polovica tog dijela kredita staviti njoj na teret ako se dokaže da smo trošili više nego smo zarađivali?

 

5.Mogu li je krivično prijaviti za pokušaj stjecanja protupravne materijalne koristi jer je očigledno da joj ni po kojim kriterijima ne pripada POLA kuće?

 

6.Ima li smisla pozivati se na njeno nepoštivanje bračnih dužnosti iz OBZ, članka 32, stavak 2 ("Bračni drugovi dužni su jedan drugome biti vjerni, uzajamno se pomagati, međusobno se poštovati te održavati skladne bračne i obiteljske odnose."), jer sam konstantno bio vrijeđan, ponižavan, psihički maltretiran, ucjenjivan na račun djeteta isl. Da, nije ona baš normalna.

 

7.Kako se procjenjuju pokretnine koje sam joj ostavio ako ih ne želim uzeti nego "kompenzirati" za dio stečevine.

 

Molim za poneki savjet!

 

Zahvalan,

Rozman

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ad1. 50:50 ne bi išlo, obzirom da je i vaša vlastita imovina u pitanju i ono što otplaćujete sami nakon prestanka bračne zajednice (dakle, od kad god ne živite zajedno, ne od pravomoćnosti razvoda).

ad2. Nema smisla, jer kad bi tako i bilo, ionako bi imala pravo u ime djeteta tužiti za prethodni period, sa zastarom 5g. Za vas je bolje da ste plaćali na vrijeme nego kasnije odjednom ukupan iznos uz istovremeni nastavak plaćanja redovitih mjesečnih iznosa.

ad3. Ne, ne možete tražiti povrat novca kojim ste sudjelovali u financiranju zajedničkog života tijekom bračne zajednice.

ad4. Teško. No, ako se radi o onom istom za kuću, i on je dio matematike oko te nekretnine.

ad5. Ne. Uostalom, putem suda ćete zaštititi svoj interes.

ad6. Niste li se zato i razveli? Odnosi u braku koji su doveli do razvoda nemaju utjecaja na predviđene imovinske odnose.

ad7. Ljudi najčešće putem suda ne rješavaju "manje" stvari, obzirom da sve to i košta i traje. Pak, neki idu "do u žlicu komada X".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rozman je napisao:

 

 

-Tužbom za podjelu bračne stečevine traži suvlasništvo za kuću pola-pola!!!

 

 

Kako opisujete, bivša supruga teško može išta potraživati po pitanju kuće.

 

Zemljište ste imali prije braka, a kredit tek treba otplatiti.

Dijeli se stečeno u braku, a kuća to nije, iako je u braku sagrađena.

Bračna stečevina koju bi supruga mogla potraživati po pitanju kuće bio bi iznos polovine otplaćenog dijela glavnice kredita koji je otplaćen za trajanja bračne zajednice.

Obzirom da je dobila svu pokretnu imovinu...

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Kako opisujete, bivša supruga teško može išta potraživati po pitanju kuće.

 

Zemljište ste imali prije braka, a kredit tek treba otplatiti.

Dijeli se stečeno u braku, a kuća to nije, iako je u braku sagrađena.

Bračna stečevina koju bi supruga mogla potraživati po pitanju kuće bio bi iznos polovine otplaćenog dijela glavnice kredita koji je otplaćen za trajanja bračne zajednice.

Obzirom da je dobila svu pokretnu imovinu...

:kavica:

 

Znači samo otplaćena GLAVNICA se računa? Zašto? Iako su u prvim ratama kredita kamate puno veće od glavnice?

I mogu mirno na kavicu? :-D

Ili da ipak tražim odvjetnika da ne bi bilo iznenađenja?

(imam sve dokaze i račune)

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

ad2. Nema smisla, jer kad bi tako i bilo, ionako bi imala pravo u ime djeteta tužiti za prethodni period, sa zastarom 5g. Za vas je bolje da ste plaćali na vrijeme nego kasnije odjednom ukupan iznos uz istovremeni nastavak plaćanja redovitih mjesečnih iznosa.

 

 

Hvala za odgovore, malo sam nabrijan jer sam ljut :-o

 

Zar nije ovaj iznos za uzdržavanje za vrijeme između prekida bračne zajednice i presude na neki način dobrovoljan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

I mogu mirno na kavicu? :-D

 

Nemojte baš olako shvatiti takvo potraživanje.

 

Netko je Vašu bivšu nagovorio na ovo, i napunio joj glavu nerealnim očekivanjima . Možda njen odvjetnik, on može potraživati od nje postotak i kad izgubi spor, ili ona računa da će stalno ucjenjivati ograničavanjem kontakata sa djetetom.

Mogli bi se godinama sporiti, a ona na kraju će među vama biti puno zle krvi. Zbog sukoba će na kraju trpiti Vaše dijete.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rozman je napisao:

Ili da ipak tražim odvjetnika da ne bi bilo iznenađenja?

(imam sve dokaze i račune)

U svakom slučaju preporučljivo.

 

Rozman je napisao:

Hvala za odgovore, malo sam nabrijan jer sam ljut :-o

 

Zar nije ovaj iznos za uzdržavanje za vrijeme između prekida bračne zajednice i presude na neki način dobrovoljan?

Jest. Da niste i tada uzdržavali dijete, postojala bi mogućnost tužbe i naplate za period od kad god ne živite s djetetom (u zadnjih 5g). Ovako ste sigurni da se nema što tražiti od vas u tom pogledu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

...

Bračna stečevina koju bi supruga mogla potraživati po pitanju kuće bio bi iznos polovine otplaćenog dijela glavnice kredita koji je otplaćen za trajanja bračne zajednice.

Obzirom da je dobila svu pokretnu imovinu...

:kavica:

 

Još jednom bih pitao, da li se sigurno samo otplaćena GLAVNICA računa kao stečevina i zašto? Iako su u prvim ratama kredita kamate puno veće od glavnice?

 

Pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rozman je napisao:

 

Još jednom bih pitao, da li se sigurno samo otplaćena GLAVNICA računa kao stečevina i zašto? Iako su u prvim ratama kredita kamate puno veće od glavnice?

 

To je jedino logično tumačenje, iako kod nas možete očekivati svakakva tumačenja. Stekli ste ono što ste otplatili; kad biste deset godina plaćali samo kamatu, dug bi ostajao isti.

 

Pretpostavljam da nedoumice nastaju zbog različitog načina obračuna kamata i rata otplate.

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Rozman je napisao:

 

Još jednom bih pitao, da li se sigurno samo otplaćena GLAVNICA računa kao stečevina i zašto? Iako su u prvim ratama kredita kamate puno veće od glavnice?

 

To je jedino logično tumačenje, iako kod nas možete očekivati svakakva tumačenja. Stekli ste ono što ste otplatili; kad biste deset godina plaćali samo kamatu, dug bi ostajao isti.

 

Pretpostavljam da nedoumice nastaju zbog različitog načina obračuna kamata i rata otplate.

 

 

:kavica:

 

Odlično, to me zanimalo, hvala!

Nedoumica je bila zašto se cijela plaćena rata (glavnica+kamata) ne računa kao bračna stečevina.

kod obračuna glavnice/kamate ne bi trebalo biti nedoumice jer sam sa ugovorom o kreditu dobio preciznu otplatnu listu, a po potrebi od banke mogu dobiti podatke o stvarno otplaćenim iznosima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija