Jump to content

Krava muzara


mozart

Preporučene objave

Imam troje djece u 20-im godinama koji već par godina po istom obrascu, svaki na svom fakultetu upisuju 1. godinu fakulteta uz potvrdu liječnika opće prakse da boluju od depresije pa nisu sposobni redovito izvršavati svoje obaveze.

Obiteljski zakon čl. 210 kaže:

(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi

odnosno pohada sveucilišni ili strucni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i

uredno ispunjava svoje obveze.

(5) Smatra da se da ucenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje

obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoce, bolesti i slicnih razloga) nije uspio

ispuniti obveze tekuce školske, odnosno akademske godine

 

Pitanje je dali liječnik opće prakse može dati takvu potvrdu ili to mora napraviti liječnik specijalist?

I do kada je moguće opetovano upisivanje 1. godine fakulteta na račun tih potvrda od liječnika koji nije specijalist?

Žalosno je da su svo troje svaku sezonu zaposleni, normalni, mladi ljudi a kada počne nova studijska godina oni iznenada ˝obole˝ od depresije.

Što roditelj mora napraviti da se riješi ovakvog uzdržavanja i koji je zakonski put?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Ograničenje nije nigdje određeno decidiranom brojkom 26 u tom smislu.

 

Neznam zašto se ta brojka onda pojavljuje po forumu pa se ispričavam zbog netočne informacije. Dakle, ako vam se djeca i u 30-oj budu redovno školovala uz pomoć ljiečničkih potvrda vi ste dužni plaćati alimentaciju. Realno gledajući vaš primjer vrlo moguće je da će se redovno školovati još 10 g. (svaku akademsku godinu upisujući redovno po 2-3 puta X 5g. studija iznosi 10- 15 g. ). :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sokratus je napisao:

 

Neznam zašto se ta brojka onda pojavljuje po forumu pa se ispričavam zbog netočne informacije. Dakle, ako vam se djeca i u 30-oj budu redovno školovala uz pomoć ljiečničkih potvrda vi ste dužni plaćati alimentaciju. Realno gledajući vaš primjer vrlo moguće je da će se redovno školovati još 10 g. (svaku akademsku godinu upisujući redovno po 2-3 puta X 5g. studija iznosi 10- 15 g. ). :kavica:

 

Ma čekajte malo. Nemojte mi reći da sudovi podržavaju ovakvu praksu jer bi to bila sramota za pravosuđe! Ako se pozivamo cijelo vrijeme na Europsku uniju tada bi trebali i veliki dio zakona preuzeti iz nje.Ići ili ne ići na fakultet je stvar osobnog izbora, a alimentacija bi se trebala plaćati samo za obavezno školovanje, znači do kraja srednje škole. Svaka čast onim studentima koji redovno izvršavaju svoje obaveze, kamo sreće da su i moja djeca takva-prije bi stali na svoje noge, zaposlili se, osnovali obitelji i počeli živjeti svoj život. Nažalost, ja imam nešto drugo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mozart je napisao:

 

Žalosno je da su svo troje svaku sezonu zaposleni, normalni, mladi ljudi a kada počne nova studijska godina oni iznenada ˝obole˝ od depresije.

Što roditelj mora napraviti da se riješi ovakvog uzdržavanja i koji je zakonski put?

 

Što znači 'zaposleni'?

 

Ja bi skupio djecu i lijepo im rekao - sad je dosta.

Uvijek ima načina da im 'spustite'.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

Što znači 'zaposleni'?

 

Ja bi skupio djecu i lijepo im rekao - sad je dosta.

Uvijek ima načina da im 'spustite'.

 

:kavica:

Znači da se po ljeti rade sezonski poslovi, 2-3 mjeseca godišnje kada je i vrijeme davanja ispita na fakultetu. A verbalno im mogu uvijek ˝spustiti˝, međutim djeca i mama su vrlo dobro proučili obiteljski zakon i znaju da dok god imaju potvrdu redovnog studiranja ja plaćati moram. Pa makar studirali 10 g. iako su upisani po bolonjskom procesu. Vjerujete, razgovorom sam pokušao puno puta i uvijek bi dobio isti odgovor: ˝Ti si nam po zakonu dužan plaćati...˝ .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mozart je napisao:

Vjerujete, razgovorom sam pokušao puno puta i uvijek bi dobio isti odgovor: ˝Ti si nam po zakonu dužan plaćati...˝ .

 

Po tom istom zakonu i oni su dužni ispunjavati svoje obaveze - redovito davati ispite.

Vaša djeca zloupotrebljavaju sistem. Niste samo Vi na šteti - koliko ovu državu stvarno košta troje propalih studenata godišnje?

 

Depresija ili neko drugo psihičko stanje prilično su nategnuta isprika za pad godine (da su posljedica traumatičnog događaja ili npr. gubitka bliskog člana obitelji, onda o.k.).

Još ako se ponavljaju iz godine u godinu? Onda nisu sposobni za studij!

 

Što napraviti?

 

Prijavite liječnika (komori, HZZO-u, Ministarstvu zdravstva, posvuda, samo da ima neugodnosti, i da više on niti drugi ne izda olako takvu dijagnozu).

 

Napišite dopis u kome će te sve detaljno opisati - ne prate predavanja, honorarno rade, naročito u vrijeme ispita, itd. Naglasak je da ste voljni plaćati ako djeca budu redovito studirala, ali ovako samo zloupotrebljvaju Vas i cijelo društvo, oduzimaju mogućnost studiranja drugima... Spomenite i mogućnost obraćanja medijima, ako se ne poduzmu odgovarajuće mjere.

 

Dopis urudžbirate (sa potvrdom primitka) na sve relevantne adrese - CZSS, fakultete koje 'pohađaju', upravu sveučilišta, ministarstvo obrazovanja, i kome se još sjetite.

 

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija