Jump to content

Prvi korak


reddwarf

Preporučene objave

Poštovani

 

Čitam već mjesec dana ovaj forum nebi li našao smjernicu kako i što učinit ali kako se moja situacija svakim danom pogoršava jednostavno moram otvoriti svoju temu. Dakle, kako spriječiti majku da otidje s dojenčadi u inozemstvo!?!

Situacija je jako složena, naime imam dvoje vanbračne djece s ženom s kojom nisam bio u nikakvoj vezi ni braku, tj kako se kasnije ispostavilo, bio sam s njom dok je ona bila u vezi s drugim muškarcem. Inaće radim na brodu mjesec dana, mjesec sam doma. U vrijeme kad mi je javila da je trudna bio sam na brodu (inače sve što smo znali jedno o drugome je bila mail adresa i br.mobitela) i nakon par razmjenjenih poruka (ja sam bio prestravljen činjenicom da je trudna) javlja mi da je pobacila i otad muk. Po povratku sam ju pokusavao kontaktirat ali uzalud, nikakvog odgovora ni kontakta tako da sam s vremenom odustao, svjestan cinjenice da me mrzi iz dna duse zbog svega sto se dogodilo i da me nezeli cut ni vidit. Da bi se javila pismom nakon godinu dana tj prije 7 mjesci, tek tako kao grom iz vedra neba u kojem mi pise da nije pobacila vec da je rodila, da je odmah nakon mene obnovila vezu sa svojom dvogodišnjom partnerom, medjutim da njihova veza nema smisla(vjerojatno jer covjek u rukama drzi djete za koje vjeruje da je njegovo a ustvbari nije. Simptomi tipa hladnog znoja i svih onih efekata soka u koje nisam vjerovo za mene dotad nisu postojali. Djecu sam odbijao doć vidit sto je ona htjela, već sam htio DNK analizu, kojom je ustanovljeno da su djeca 99.9999999 % moja. Djecu sam prvi put vidio na patologiji jer je tamo odjel sudske medicine. Odlučio sam odgovarat za sve što moram. Pošto se nisam nikad ni u mislima nalazio u ovakvim situacijama a kamoli u stvarnosati nisam imao pojma sto uciniti, osim neke pravilne logične odluke koje sam donosio sam u konzultirajući sa sobom. Ta djecica nisu kriva sto su im starci kreteni. Izvrsio se proces promjene prezimena, imaju oca na papiru sto je majki bio cilj, neznam ustvari sto je njen cilj i namjere, ali me strasno ljuti to manipuliranje ljudskim zivotima kao da su stvari. Ja sam rekao u početku da cu priznati djecu ako su moja , ali da nezelim da to bude na papiru samo vec da ih zelim vidjat odgajat i sudjelovat u donošenju odluka s cime se majka kao složila, medjutim iz dana u dan je sve gore, počele su zabrane vidjanja, verbalno maltretiranje tipa "vidim da ih nezelis, nevolish, neznash s njima, nemash pojma o njima itd" ali posto to sve neću reć nedopire do mene nego kontroliram svoju uvrijedjenost postaje sve intezivnije. Koja su moja prava kao oca te djece, što se tiče posjeta i svega. Neposjedujem nikakve dokumente osim DNK analize, na sudu nisam bio zbog posla , platio sam odvjetnika, jedva sam uspio od majke dobiti racun za uplacivanje alimentacije, jednostavno nije htjela dat, pod izgovorom da cu uplacivat kad ona reče. Sve je nekako išlo na neki falsi dogovor ali jednostavno neštima, pogotovo sam zaprepašten činjenicom da bi se ona odselila na drugi kraj Europe kod oca, inače tu živi s majkom i očuhom, bila je na bolovanju prije poroda tj tjekom začeća a sad je na porodiljnome. Udaljila bi djecu tisucama kilometara od mene, i ostale najblize rodbine, ja to želim spriječit. Znam da je priča zbrčkana, isto kao i moje misli u glavi, ali to sto su klinci rodjeni u tako nesretnim okolnostima nemora znacit da moraju odrast nesretni. To je bar moja zvjezda vodilja od kad se sve to dogadja, i nastojat ću učinit sve što je u mojoj moći. Bit ću više nego zahvalan na bilo kakvom savjetu. Za tjedan dana letim doma, jedva čekam vidit te oči što iskreno gledaju, naravno ako za to dobijem priliku. pa molim pomoć da bar malo posložimo taj neuredan život. Sad im je godina dana, neznam kako se ponašat uopće, dali bi im kupio nešto, jer sam u razgovoru s ssvojom obitelji saznao da je vratila sve igračke što sam djeci kupio. Inače dok sam na brodu podju jednom otac i majka vidit klince na poure, da se nebi osjećali odbačenima a i starci vole isto svoje unuke.

Ljepi pozdrav legalisu i pametnim knjiškim ljudima iz jedne male brodske kabine. Nadam se da ce ovaj post bit od koristi.

 

Reddwarf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upisani ste ocem priznanjem, a promjena prezimena je uključila i vaše prezime ili sam krivo pohvatala priču?

 

Obzirom da ste im otac, a to piše u njihovim rodnim listovima, mogli biste od suda zatražiti da odredi susrete i druženja s djecom. Kako vas vas dječica ne poznaju, neka iste odrede pod nadzorom dok se međusobno dobro upoznate. Dodatni razlog bi mogao biti i to što majka tvrdi da vas djeca ne zanimaju + ne želite ih vidjeti, a vi da vam isto ona brani...

Dobro bi bilo da navedete prirodu svog posla i uvriježene periode izbivanja iz RH, sve zato da odluka suda bude i provediva u stvarnosti a ne mrtvo slovo na čudnom papiru koje ničemu ne služi. Ujedno, to znači i kada niste na brodu, da ste u prilici se intenzivnije baviti djecom nego neki drugi roditelj...

 

Istovremeno ili odmah potom bi se mogli obratiti i CZSSu (kasnije će ionako biti uključeni u priču i ev. nadzor) da majku malo potaknu na suradnju: možda pomognu dogovoriti štogod i prije kraja priče na sudu. Ovo ćete morati napraviti pismenim putem, jer usmeni vrlo često završavaju sa "pojeo vuk magarca".

 

Razmislite o iznosu kojim ćete uzdržavati djecu ako to radite dobrovoljno, tako ćete smanjiti kasniji eventualni dug. Iako, bilo bi logično da je to išlo uz već prethodnu priču ako se radilo o utvrđivanju očinstva odlukom suda. Čuvajte sve dokaze o uplaćenom da ne bi plaćali dva puta isto.

Određen vam iznos uzdržavanja je također "papir" koji biste morali imati, ako je to ta prilika kad niste bili na sudu i vi već samo odvjetnik.

 

Krenite odmah jer će potrajati, a "pauza" općeg zastoja na sudovima i CZSSovima tijekom godišnjih odmora baš nije sretna okolnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djeca nose sad samo moje prezime, mislim da je to okej, s obzirom da nisam znao za njihovo postojanje, niti im birao imena itd...majka se slozila s time..medjutim u rodnim listovima ce im zauvjek pisati majcino dva druga prezimen tj majcino i navodnoga oca.

Poslje toga svega poceo sam posjecivati djecu, zima je bila duga i kisna i dolazio sam svaku drugu do trecu vece kako su mi obaveze dozvoljavale, vidit ih , poigrat se, presvuc stavit spavat. Inace su svi ugodno iznenadjeni kako dobro reagiraju na mene, i kako u narucju pronalaze sigurnost. Istina je da su josh mali i da neraspoznaju sve a kamoli da su svjesni situacije, sto je i dobro jer su jedino svjetlo u cijeloj prici. odisu bezbriznoscu i pricaju neki svoj jezik medjusobno. Ipak vjerujem da je neka veza uspostavljena unatoc tome sto se nemoze definirat slovom zakona, jednostavno je vidljivo na oko. Djecu sam dobio na par sati da ih prosetam i pokazem roditeljima i tako, medjutim posto se svaki taj izlet prozrokovo takvu salvu uvreda i nerazumnog ponasanja vec sam se obratio CZSS i podnio zahtjev za mirenje, medjutim, unatoc tome sto sam objasnio hitnost situacije nitko nije zvao. Do suda josh nisam stigao, jer sam mi9slio da je brze i bezbolnije za sve nas pronalazak nekog zajednickog jezika i dogovora..medjutim..

Racun sam nakraju dobio od alimentacije, i uplaceno je sve od veljace od kada sam upisan kao otac, nikakav papir sa suda o tome nemam.

???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CZSS vas neće miriti, ali može "uvjeriti" majku da bi svi susreti djece sa vama morali proći u miru, radi njih samih.

 

To inače zna biti dovoljan razlog za nadzor prilikom susreta/druženja, da se izbjegne neprimjerenosti za vrijeme koje treba biti posvećeno djeci. Ako se ne može nikako izbjeći takva ponašanja, takva odluka suda bi bila pomoć...

 

Glede uzdržavanja, odluku suda bi također bila razborito imati, jer ne dozvoljava mogućnost toliko-više-manje, sve do neke sljedeće izmjene...

 

Doduše, u svemu ovome postoji i dobra strana: obzirom da djeca nisu povjerena majci i ne postoji pravomoćna odluka suda o tome, bez vas im ne bi mogla mijenjati boravište/prebivalište, ali ni doći do njihovih putovnica, pa tako niti provesti sat vremena s njima preko granice (to možda još nije shvatila).

 

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam ustvari kako se to zove, jer ustvari formular koji sam dobio da popunim je za razvedene roditeilje i tako nesto, medjutim, ja nisam ta situacija, i samo nekako napokon zelim saznat sto i koliko mogu ucinit.A kako su mi rekli bez podnesenog zahtjeva nece tj. nemogu uopce razgovarat.

 

PUno hvala newbie na pametnim savjetim :palac:

 

Naime, majka djece me isto kaze da je ona "staratelj" djece a ja samo otac na papiru u smislu da si neumisljam puno !?

Moze li ona bez moga znanja pokretat postupke i s obzirom na taj status "staratelja" koje su njene ovlasti u vezi djece?? Isto tako mi je rekla da djeca mogu preko granice putovati samo sa zdravstvenim iskaznicama, sto mi je jako glupo. Zelim doc do toga da imamo jednaka prava, dali je to moguce?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, majka djece me isto kaze da je ona "staratelj" djece a ja samo otac na papiru u smislu da si neumisljam puno !?

 

majka djece priča bezveze. obzirom da ste upisani kao otac djeteta imate ista prava i obveze kao i ona, tj. oboje ste skrbnici.

 

Moze li ona bez moga znanja pokretat postupke i s obzirom na taj status "staratelja" koje su njene ovlasti u vezi djece??

 

bez Vas ne može ništa, jer ste oboje zakonski zastupnici djeci, obzirom da ne postoji sudska odluka kojom bi joj djeca bila povjerena na zajednički život i brigu (newbie o tom piše u "dobroj strani loše strane").

 

Isto tako mi je rekla da djeca mogu preko granice putovati samo sa zdravstvenim iskaznicama, sto mi je jako glupo. Zelim doc do toga da imamo jednaka prava, dali je to moguce

 

opet priča bezveze. djeca granicu mogu prelaziti samo i isključivo s vlastitim putovnicama, koje bez Vas ne može izraditi (oboje ste zakonski zastupnici jer nema sudske odluke kojom su joj djeca povjerena...)

i Vi i majka, prema Obiteljskom zakonu (pročitajte ga, dostupan je na internetu), imate potpuno jednaka prava (i obveze). svatko tko Vam kaže drugačije - laže. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovorima, mirnije cu spavat, ako se to moze tako nazvat.

 

Mrzim postavljat glupa pitanja, ali vjerujem da negrijesim ako mislim da u slucaju da su njih dvoje imali neki spor ranije oko djece to nevrijedi u vezi mene, mislim nemoguce je da se prenosi s jedne osobe na drugu.

Ona naime ima odvjetnicu koja za nju fura papire i sporove i izmedju ostalog, ja sam se pitao dali se sve te torture sudovi i administracije mogu izbjeci , jer dnk analiza je bila napravljena po privatnom zahtjevu, isto tako i placena, medjutim ona kao zakonska nositeljica prava malodobnih ....... tuzi mene kao moguceg oca, i kao to tako ide po protokolu nemoze drugacije. Kako se dobija status zakonski nositelj prava i dali i ja to mogu bit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Spor oko djece između njih dvoje" koji spominjete, mogao bi biti samo osporavanje očinstva majčinog tadašnjeg partnera, ako već spominjete da su djeca nosila njegovo prezime.

 

tuzi mene kao moguceg oca

 

Kažete da djeca sada nose vaše prezime, a majka vas tuži kao MOGUĆEG oca?

Djeci prezime ne određuje, a niti mijenja susjed.

 

A. Ili ste upisani njihovim ocem (priznanjem ili odlukom suda), nose vaše prezime i vi ste u toj promjeni sudjelovali osobno.

 

B. Ili niste još upisani ocem, još ne nose vaše prezime, pa vas tuži kao mogućeg oca, a sud će očinstvo utvrditi odlukom (ili je to u tijeku pa će se tek dogoditi).

 

A ili B?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A - upisan sam kao otac i nose moje prezime da se vise nebi izgubili :-)

 

Ta tuzba je bila samo korak naprijed u procesu da se brise taj covjek iz maticnog ureda i da bi se prosljedilo na promjenu prezimena. Koncetracija mi je malo popustila, valjda se vidi iz pisanja. Od majke sam saznao da je on zlostavljao i htio oduzet djecu, zato sam posumnjao da oni mozda nisu vodili medjusobno spor dok mene nije bilo u toj prici i dali otuda njoj pravo da bude zakonska zastupnica djece. Ako je njoj u tom procesu (ako ga je bilo) dobila sva prava nad djecom, a on sve zabrane, to se sve ponistava s time da taj odnos vise nije bitan za djecu, tj, da nevrijedi sad isto to i za mene. Uh, nadam se da razumijete sto hocu rec. Sad je potpuno druga situacija, ja sam im pravi otac i nezelim da se ikad vise manipulira njima u bilo kojem smislu, ali ako nebudem imao pravo ih zastupat u pravnom smislu bit ce jako tesko...iako sam vec saznao par korisnih detalja i savjeta tu, koji mi iskrenu daju snage za ic dalje :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kada se pokreće bilo kakav postupak vezan uz maloljetnu djecu, bila to izrada putovnica, zahtjev za promjenom mjesta prebivališta, upis u školu, pokretanje sudskog postupka kojim se traži određivanje kome će djeca biti povjerena na zajednički život i brigu i sl. uvijek se traži izvod iz matične knjige rođenih, u kojem su upisani roditelji (npr. ona marica, Vi ivica); ivica i marica su oboje zakonski zastupnici. marica nema papir na kojem piše da su djeca njoj dodjeljena na zajednički život i brigu, a pogotovo ne da je ivica lišen roditeljske skrbi. dakle, ivica i marica imaju jednaka prava.(ivica ih je stekao onog trena kad je upisan u rubriku "otac"). a što je bilo s perom i njegovim pravima, nije Vaša briga. on je iz druge bajke :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija