Jump to content

Divljač na cesti


v2d2

Preporučene objave

U 5:00h ujutro, smanjena vidljivost na cesti zbog magle, vožnja po ograničenju, prođem znak za Divljač na cesti, i nakon nekih 5 - 10m izleti mi srna pred auto, i lupim ju prednjim djelom auta. Pozovem policiju, naprave zapisnik, sve ok! Zanima me da li ću ja platiti kaznu jer je srna mrtva jer je policija rekla da postoji mogućnost kazne do 10 000kn. Da li bi se to moglo izbjeći, i da li je to uopće istina? Jer ne znam uopće kakvi su propisi i pravila kad se udari divljač na cesti. HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

evo da ja probam odgovoriti

 

magla i smanjena vidljivost zahtijeva prilagođavanje brzine iako bi prometnim znakom bilo dozvoljeno naprimjer 70 km/h

 

tako da bi bilo moguče po šteti na autmobilu procijeniti i brzinu u odprilike te dali je brzina bila prilagođena uvijetima saobračaja ili ne.

vi navodite da postoji i znak za divljač na cesti, što znaći pozor i kod potpune svijetlosti dana.

 

to pitanje bi pravovremeno trebao odgovoriti jedan odvijetnik

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

v2d2 je napisao:

U 5:00h ujutro, smanjena vidljivost na cesti zbog magle, vožnja po ograničenju, prođem znak za Divljač na cesti, i nakon nekih 5 - 10m izleti mi srna pred auto, i lupim ju prednjim djelom auta. Pozovem policiju, naprave zapisnik, sve ok! Zanima me da li ću ja platiti kaznu jer je srna mrtva jer je policija rekla da postoji mogućnost kazne do 10 000kn. Da li bi se to moglo izbjeći, i da li je to uopće istina? Jer ne znam uopće kakvi su propisi i pravila kad se udari divljač na cesti. HVALA!

 

To što se dogodilo vama može se dogoditi svakome, a ovo što vam slijedi događa se samo u lijepoj našoj.

 

Krajem prošle godine izvršene su promjene Zakona o javnim cestama i Zakona o lovstvu po kojim, ako je postavljen prometni znak divljači na cesti, vozač je dužan prilagoditi brzinu načinu i uvjetima na cesti i uopće nije važno koliko je ograničenje brzine prometnim znakom ili propisom. Tu zapreku od srne ste mogli predvidjeti jer ste upoznati prometnim znakom, stoga vam slijedi prekršajni nalog od 1.500 kuna, troškovi izdavanja prekršajnog naloga, troškovi očevida prometne nesreće i mogući sudski troškovi čiji iznos ovisi o načinu i intezitetu vaše obrane.

 

Štetu na vozilu će te morati podmiriti sami, osim ako imate kasko osiguranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na djelu vrlo prometne županijske ceste od Đelekovca do Koprivnice u dužini od 3 km, doslovno jedan metar od asfalta raste šikara i šuma,koja se na mjestima nadvija na cestu stvarajući prekrasne tunele.Na cijeloj dionici važeći je znak divljač na putu.

E,sad pitanje za znalce....postoji li zakon koji bi određivao koliki pojas od ceste do šume treba biti očišćen,pregledan?Jer,cesta prolazi kroz lovište,a svaka srna koja skoči na cestu može biti uočena kad je već prekasno."Prilagođena brzina" ne bi smijela biti veća od dvadesetak km/h!!!

U slučaju naleta na divljač kriv je vozač jer nije prilagodio brzinu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Cesta obuhvaća prostor od najmanje 1 metar bočno od ruba ceste i 7 metara u visinu.

 

Taj prostor ne mora biti očišćen.

 

Da, vozač jest kriv, osim ako se dogodio udarac sa boka, a to je nesretan slučaj. Nepravedno i žalosno.

 

Znaći,srnu u bunker,štetu na autu sam popraviti i pozvati društvo na paprikaš ?Stvarno žalosno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija