Jump to content

Prava stranca pri rastavi


NelaP

Preporučene objave

Pozdrav!

Molila bih vas za pomoc jer nemam kome drugom da se obratim, a nigde nisam mogla da nadjem ni slican problem i ni priblizno jasan odgovor.

Naime, iz Beograda sam, imam srpsko drzavljanstvo, i pre skoro 2 godine sam se udala u Splitu za hrvatskog drzavljanina. Imamo devojcicu od godinu i po dana. Naravno, dobila sam privremeni boravak od godinu dana u cilju spajanja obitelji, drugu godinu za redom.

Muz i ja smo u veoma losim odnosima, i mogu sa sigurnoscu reci da ce doci do razvoda pre ili kasnije. MEne zanima koja su moja prava kad do toga dodje. Ja sam jos uvek student, vanredno studiram u Beogradu, ovde nemam nikakva primanja. On radi, u vojsci, na ugovoru je jos 3 godine, ali uskoro bi trebao da dobije ugovor za stalno.

U slucaju da podnesemo zahtev za sporazumnu rastavu braka, i u njoj napisemo da se on slaze da dete ostane sa mnom, i sa njom se preselim u Beograd, hoce li to sud odobriti s obzirom da sam ja jos uvek student (naravno odmah bih gore nasla posao , ali pitanje bih li bila prijavljena, a imala bih i pomoc roditelja). I da li ja za vreme rastave imam pravo da budem gore sa malom, ako on potpise pristanak.

Molim vas , pomozite mi i napisite mi koja su moja prava i obaveze. Napominjem da malena ima i srpsko drzavljanstvo. daje li mi to neku sigurnost, da dete nece prepustiti njemu?

Mogu li ja kad mi istekne privremeni boravak (u rujnu), da se odjavim na policiji, prijavim da sa malenom idem gore i da muz potvrdi da se slaze sa tim, pa da se onda rastavom "bavimo" kasnije, za nekoliko meseci...??

Hvala vam unapred, srdacan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Puno stvari u tvome pitanju je ako, ako.

Obzirom da ste vjenčani u RH, trebali bi se i rastati u RH, možete tužbom ili još bolje oboje sporazumnim zahtjevom.Tužbu ili sporazumni zahtjev predajete na Općinski sud u Splitu. Na prvom ročištu će vas uputiti da provedete postupak posredovanja, vjerojatno u centru za socijalnu skrb. Kada centar sastavi stručno mišljenje sa tim idete na drugo ročište gdje vas sud razvodi, te donosi odluku o roditeljskojn skrbi nad djetetom. koi ju vi budete izvršavali možete sa djetetom kud hoćete.

Naravno ovo sve ide puno brže ako su partneri oko svega suglasni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Interesuje me samo, na tom drugom rocistu kad nas sud razvodi i dodeljuje skrb za dete, moze li sud odluciti dete prepustiti ocu iako se on izjasni da se slaze sa tim da dete zivi sa mnom u Beogradu? Sporazumno bi se razveli, ali me muci sto sam ja nezaposlena, i ima li sud pravo dete prepustiti njemu iako bi se on slozio da dete zivi sa mnom?! ili sud nema pravo da se mesa u te odluke kad je u pitanju sporazumna rastava braka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud nije vezan sporazumom roditelja već bi odluku trebao donijeti sukladno onom što smatra da je na dobrobit djeteta u konkretnoj situaciji, za svako dijete ponaosob. Ne donosi odluku o roditeljskoj skrbi, kako je prethodno rečeno, jer na roditeljsku skrb oboje roditelja i dalje ima pravo kao i do tada, ravnopravno i sporazumno, a jer mu roditelji više ne žive ili neće živjeti zajedno odlučuje kojem će roditelju dijete povjeriti na zajednički život a kojom dinamikom će se s drugim susretati i družiti.

Doduše, vaša nezaposlenost ne mora biti presudan faktor da bi dijete nastavilo živjeti s ocem unatoč vašem drugačijem zajedničkom sporazumnom prijedlogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija