Jump to content

kamate na prvostupanjsku presudu....


seka25

Preporučene objave

Cijenjeni forumaši!

 

Izgubila sam spor, te je drugostupanjski sud potvrdio presudu prvostupanjskog suda. Naravno, drugoj strani sam dužna naknadtiti trošak. I to je u redu. Ali postoji problem; druga strana traži i da joj naknadim kamate od dana donošenja prvostupanjske presude (nije riječ o šteti).

Ja smatram da na kamate nema pravo, jer ja nisam kriva što drugostupanjskom sudu treba više godina da donese odluku, a pogotovo što je ta odluka mogla biti i u moju korist.

Stoga vas molim, ako znate,da mi kažete da li sam joj po zakonu dužna kamate i, ako jesam, gdje to piše.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čuvaj dopis druge strane

ako druga strana prizna da je isplaćena glavnica tada sa prestankom duga prestaju i sporedna potraživanja.

 

PRESTANAK OBVEZA (ZOO)

Odjeljak 1.

OPĆE PRAVILO

Članak 160.

(1) Obveza prestaje suglasnošću volja sudionika u obveznom odnosu, ispunjenjem i u drugim zakonom određenim slučajevima.

(2) Prestankom glavne obveze gase se jamstvo, zalog i druga sporedna prava. (kamate)

 

osim ako je sudskom odlukom određeno plaćanje i kamata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Našla sam odgovor pa da ga podijelim s vama ako ikome zatreba.

Sudska praksa je zauzela stav da kada je drugostupanjskom odlukom potvrena prvostupanjska presuda, dužnik je dužan, naravno uz glavnicu, i platiti kamate koje teku od dana donošenja prvostupanjske presude.

O tome koliko je to pravedno, dalo bi se rasptavljat, jer je nemoguće dužniku znat kako će drugostupanjski odlučiti o žalbi, a hvala bogu rješava žalbu i po nekoliko godina.

Po mome, zašto vjerovniku sud ne naknadi kamate, kad ih je on skrivio.

Eto toliko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija