Jump to content

student, ugovor o radu,alimentacija


klea606

Preporučene objave

Ovako:studentica sam kojoj se pruzila prilika za rad na mjesec dana uz prijavu. međutim,dijete sam razvedenih roditelja te primam alimentaciju. zanima me jel gubim pravo na alimentaciju tijekom tog radnog odnosa, tj. tih mjesec dana kad radim i sto nakon toga? rijec je o radu u kaficu,a znam da ugovor o djelu u ugostiteljstvu ne postoji. molim vas, pomozite!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon navršene 19-ste godine starosti djeteta, otac nije više u obavezi uzdržavati zdravo dijete, ukoliko nije ispunjen uvjet upisa djeteta na fakultet ili privremene, odnosno trajne nesposobnosti djeteta za samostalni život. Za daljnju obavezu uzdržavanja djeteta, dijete mora predočiti ocu potvrdu kao dokaz o redovnom upisu na fakultet. Po meni ti kao izvanredan student nemaš više pravo na alimentaciju, al tvoj otac očito još nije podnio zahtjev za prestankom obveze plaćanja alimentacije. S tim što ćeš se zaposliti mjesec dana zapravo ne gubiš ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sinkova, po tebi Klea možda nema pravo na uzdržavanje, ali srećom, mjerodavno je ipak pravo RH prema kojem, hvalabogu, Klea ipak ima to pravo...dakle:

 

 

Članak 210. ObZ

 

(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje obveze.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne

može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka

obrazovanja.

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije

sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

(4) Roditelj djeteta iz stavka 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela

i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovom obrazovanju odnosno zaposlenju.

(5) Smatra da se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje

obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio

ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.

 

Ovaj pojam "redovito" se dakle odnosi na redovito ispunjavanje obveza, a ne na vrstu studija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija