Jump to content

Pravo djece u izvanbraćnoj zajednici


Pinkara

Preporučene objave

Molim vas savjet.Moji roditelji su se razveli.Moj otac sada živi u izvanbračnoj zajednici.Iz braka sa mojom majkom ima veliku kuću u kojoj sada živi sa izvanbraćnom suprugom.Zajedno su oko 2,5 godine i ona tvrdi da ima pravo na kuću i ne želi da ja i moja sestra tamo dolazimo.Ima veliki utjecaj na moga oca.Ona želi da se kuća proda.Mene sad zanima dali ja i moja sestra imamao pravo na dio kuće sada dok je otac živ i dali nas on i ona imaju pravo izbaciti kad dođemo u kuću.Što se dešava kad otac umre? Kakva su njezina prava ,a kakva naša?Napominje da ona još uvijek nije sa njim 3 godine i da je kuća bila izgrađena kad je ona došla.U trenutku dok vam ovo pišem u kući se nalaze i njezine kćerke iz prvog njezinog braka.One su tamo na ljetovanju, a ja i sestra nismo dobrodošle ,a tamo smo provele skoro cjeli svoj život.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne navodiš dali je majka živa .

ako je živa neka traži podjelu bračne stečevine .

bračna stečevina je imovina bračnih partnera stečena u braku i za vrijeme zajedničkog života .

vlasništvo je 1/2 i 1/2 bez obzira čije ime je navedeno u vlasničkom listu(od bračnih partnera).

bračnom stečevinom nemože samostalno raspolagati bračni partner upisan ugruntovnu knjigu kao vlasnik nekretnine.

 

od korisnika nekretnine vanknjižni vlasnik (bivši bračni partner) može tražiti najam za korištenje 1/2 nekretnine koja je izvanknjižno vlasništvo .

 

izvanbračna supruga nema nikakva prava na kuću osim u slučaju smrti vlasnika kao nasljednica.

ali tada i djeca ostavitelja (nužni nasljednici) mogu tražiti nužni dio .

pastorci ne nasljeđuju osim ako nisu usvojeni.

 

ako majka nije živa pokrenite ostavinsku raspravu za njeno izvanknjižno vlasništvo(1/2 kuće).

 

u svakom slučaju spor upišite u gruntovnici u vlasnički list da bi spriječili moguče otuđenje kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka je živa,ali ona od te kuće nije uzela ništa prilikom razvoda jer je otac prijetio da će tražiti dio njezinog stana koji je ona za svog radnog vjeka dobila od firme.Da bi što prije završila sa rastavom majka je tada pristala na to da ona ne uzima ništa od kuće.Znaći da je moj otac vlasnik 1/1.Mene zanima dali ja i sestra imamo pravo tražiti od oca da nam da nužni dio sada dok je on živ i koliki je taj nužni dio?Što se dešava ako on svojoj nevjenćanoj supruzi prepiše kuću?Dali ja i sestra i tada imamo pravo na kuću?Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mogla je dobiti stan od firme samo na korištenje a ako je stan otkupljen po stanarskom pravu i on spada u bračnu stačevinu.

a ako je stan dobila od firme i nije morala ništa platiti tada je stan dar njene firme i njena je osobna imovina a ne bračna stečevina .

 

otac dok je živ raspolaže svojom imovinom.

poslije njegove smrti nasljeđujete dio te imovine skupa sa njegovom izvanbračnom suprugom(ako budu zajedno živjeli).

ako nekretninu daruje sadašnjoj supruzi ili njenoj dijeci

tada možete osporavati darovni ugovor zbog povrede nužnog djela .

ako zaključe ugovor o doživotnom uzdržavanju

tada je isključen nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija