Jump to content

Porez na primanja - Student servis


sepultura_star

Preporučene objave

Studentica sam sada već 2 godine i preko ljeta našla sam si posao preko student servisa koji mi je donio zaradu malo višu od 16 000 kn! Jedna poznanica rekla mi je da ja kao student ne smijem imati primanja veća od 9 000 kn radi povrata poreza kojeg moj otac dobiva! Molila bih objašnjenje što mi je sljedeće za činiti, treba li što prijaviti, kome i kako i kako se moj prihod odnosi na očev povrat poreza! :misli:

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da bi netko bio uzdržavani član, ne smije imati primitke veće od 10.800,00 kn (to je limit za 2009. godinu.

 

kako vaš otac ves koristi kao olakšicu, ima veću plaću, odnosno veći osobni odbitak. neoporezivo mu je 1.800,kn za njega i još 900,00 za vas( koeficijent 0,5), ili vas koristi kroz godišnju prijavu te mu je neoporezivo 21.600 za njega i 10.800,00 za vas pa ima veći povrat poreza.

 

što učiniti? ako je vašem ocu obrađena porezna prijava za 2009. godinu, možda porezna nije primjetila, pa bi trebalo otići tamo da se izvrši zamjena rješenja i da uplati više vraćeni novac.

hoćete li vi to učiniti ostaje na vama.

 

ako nije obrađena, opet se može otići u poreznu, te vas treba skinuti kao uzdržavanog člana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marco24 je napisao:

da bi netko bio uzdržavani član, ne smije imati primitke veće od 10.800,00 kn (to je limit za 2009. godinu.

 

kako vaš otac ves koristi kao olakšicu, ima veću plaću, odnosno veći osobni odbitak. neoporezivo mu je 1.800,kn za njega i još 900,00 za vas( koeficijent 0,5), ili vas koristi kroz godišnju prijavu te mu je neoporezivo 21.600 za njega i 10.800,00 za vas pa ima veći povrat poreza.

 

što učiniti? ako je vašem ocu obrađena porezna prijava za 2009. godinu, možda porezna nije primjetila, pa bi trebalo otići tamo da se izvrši zamjena rješenja i da uplati više vraćeni novac.

hoćete li vi to učiniti ostaje na vama.

 

ako nije obrađena, opet se može otići u poreznu, te vas treba skinuti kao uzdržavanog člana.

 

Znači, razlika za uplatiti bi iznosila 900 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zamolila bih vas za savjet.

 

Sestra i ja smo redoviti studenti, sestra prima stipendiju, a ja radim uz studij. Bile smo prijavljene na maminoj poreznoj kartici.

 

Do sad nismo imali problema mada smo znale za tih 10800.

 

Sad je došlo rješenje da bi trebali dodatno platiti porez i imamo pravo na žalbu. Zanima me da li postoji neka osnova po kojoj bi se taj iznos bar malo smanjio? Da li naknadno ja i sestra možemo dobiti povrat pa da se to nekako prebije?

 

Vrijedi bar probat, pa ako itko ima pametan savjet bila bih zahvalna, veliki su novsi u pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bajsa je napisao:

Zamolila bih vas za savjet.

 

Sestra i ja smo redoviti studenti, sestra prima stipendiju, a ja radim uz studij. Bile smo prijavljene na maminoj poreznoj kartici.

 

Do sad nismo imali problema mada smo znale za tih 10800.

 

Sad je došlo rješenje da bi trebali dodatno platiti porez i imamo pravo na žalbu. Zanima me da li postoji neka osnova po kojoj bi se taj iznos bar malo smanjio? Da li naknadno ja i sestra možemo dobiti povrat pa da se to nekako prebije?

 

Vrijedi bar probat, pa ako itko ima pametan savjet bila bih zahvalna, veliki su novsi u pitanju.

 

Kolki iznos vam je došao na naplatu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Molim vas pomoć

Situacija je slijedeća, majka je u mirovini već 8 godina, a ja zadnjih 5 godina otkad sam student radim preko student servisa i primanja su mi bila između 30 000 - 40 000 kn godišnje. Međutim prije nego li je mama otišla u mirovinu, dok je još bila u radnom odnosu bio sam prijavljen kao porezna olakšica. Odlaskom u mirovinu nije me odjavila sa svoje porezne kartice, jer nije znala da je to potrebno. Njena mirovina ne prelazi 3000 kn, dakle ne oporezuje se.

Mogu li ja ili ona imati kakvih problema s porezom s obzirom da sam svake godine ostvario zaradu veću od 13 000 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija