Jump to content

osnivanje d.o.o. -studentica


tortica16

Preporučene objave

Poštovani,

 

molila bih za pomoć. Uglavnom redovna sam studentica, i kao svaki student imam studentska prava.

A želim osnovati d.O.o. pa me zanima:

1. da li po osnivanju tvrtke gubim sva prava ili postoji način da osnujem tvrtku a prava mi ostaju

2.ako osnujem tvrku i imenujem nekog drugog kao direktora, da li se mogu ja zaposliti negdje drugdje?

tj kad sam samo osnivač tvrtke kakva su moja prava i obveze.?

 

-Vaš odg mi je vrlo bitan i hitan, i unaprijed Vam zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnivač tvrtke je faca koja uzima dobit (ako je ima) ili snosi gubitak (ako ga ima).

Direktor u toj tvrtci je osoba koja radi za plaću po ugovoru o radu ili bez plaće ako nije zaposlen po ugovoru o radu, ali odgovara za zakonitost rada jer vodi poslovanje tvrtke i ne može odgovornost svaliti na osnivača. Posebna je priča kako plaća doprinose direktor koji nije zaposlen, nećemo o tome.

Studentska prava proizlaze iz statusa redovnog studenta i njihov je pojavni oblik slijedeći: pravo na jelo u menzi, pravo na povlaštenu kartu za tramvaj, pravo na zdravstveno osiguranje - dopunsko - a bez plaćanja, pravo na redovno zdravstveno osiguranje na teret jednog od roditelja, pravo na neoporezivu stipendiju i štajaznamšto još.

Kad roditelj ima studenta, on ima pravo prijaviti ga kao uzdržavanog člana ako isti ne prima stipendiju u većem iznosu od 900 kuna mjesečno. E sad, ako taj student ima firmu, pa na njoj prikazuje dobit, više ne bi mogao biti uzdržavani član.

Malo ne razumijem zašto želite osnovati tvrtku a vi se zaposliti drugdje, ali nadam se da sam vam bar dio odgovorila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve mi je malo jasnije, hvala.

Ali prije nego što se odlučim na nešto takvo želim se dobro informirati, i iz toga proizlazi to moje pitanje da li se mogu ukoliko sam samo osnivač drugdje zaposliti?

- jer nikad se nezna što se sve može desiti, od prilika razno raznih ili druge zanimacije... nije sada ni bitno toliko zašto?

Nego da li je to moguće???? I to me zaista jako interesira

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija