Jump to content

Problemi oko ostavinske rasprave - molim sasvjet i pomoć


geronimo113

Preporučene objave

Molim Vas da mi pomognete jer imam jedan veliki problem i vjerujemda mi možete pomoći. Naime, radi se o slijedećem:

Imam jednog dragog prijatelja čija je supruga koja je temeljem ostqvinske rasprave dobila pravomoćnim sudskim rješenjem temeljem Zakona o ostavini, svoj dio nekretnina i pravo na tantijeme, pošto je njen otac bio znanstveni radnik koji je objavljivao više knjiga, koje se mogu nazvati streučna literatura, na jednom fakultetu u Srbiji.

 

Isti taj njen polubrat, odnosno dijete kojeg pok. ime sa žžženom s kojom se sudski rastao, otišao je 1988. godine ćivjeti na drugi kontinent. Nije pristao da on i njegova polusestra imaju zajedničkog odvjetnika, što mu je ona na početku i predložila, iako je on nju izvjijestio da im je otac preminuo tek nakon pogreba pokojnika, znači kad je već sve bilo gotovo.

 

Njem polubrat naveo je svoju polusestru kao člana zajedničkog kućanstva, iako, prilikom dodjele i u daljnjem vrimenu zajedničkog života u stanu kojeg su naposlijetku i dobili, nije dobila niti lipe, a polubrat joj osporava da ima uopće navoda da je on tako nešto i učinio, iako postoje materijalni dokazi o tom njegovom postupku.

 

Nadalje, sestra mog prijatelja zajedno sa svojom majkom i suprugom, živi u trošnom stanu od 25 kvadrata, koji je u ruševnom stanju. Jedini izvor priuoda je plaća njegtove supruge koja je cca 1899 kn, majka joj je u mirovini koja je iste visine, a suprug joj kao nezaposleni razvojačeni branitelj već nekoliko godina ne može nikako zasnovati radni odnos, iako ispunjava sve fizičke i mentalne predispozicije za rad, i violjan je raditi i skrbiti se za obitelj.

 

Prije nekoliko dana moj prijatelj je sa suprugom otputovao u Beograd, gdje je njegova supruga došla zajedno sas vojim suprugom platiti režžije za stn njenog pok. oca, iako su im uvjeti vrlo skromni, i oskudijevaju i u hrani i u novcu, pa su ipak platitili režije za stan, i usput krenuli u banku u kojoj je njen pok. otafc imao tantijeme.

 

U banci su joj rekli da ne može ni u kom slučaju dobiti gotovinsku isplatu tantijema, iako je to u sudskom rješenju vidljivo da posjeduje 1/2 tantijema, kao i njen polubrat, što u banci nisu nikako osporavali, ali da jedino u slučaju da zatraži i dobije njihovo dtrćavljanstvo može u svakom ternutku dobiti na ruke određeni novčani iznos koliko ti tantijemi iznose.

 

Osim toga, punica mog prijatelja brinula se i skrbila za njenog polubrata, od njegove 9.te pa seve do 23. godine života maloenog dječaka koji je u međuvrimenu izrasta u pravoga muškatrca. Taj muškarac danas žživi i radi na drugom kontinentu i vrlo provokativnim istupom preko e.mail-a vrijeđa i vrlo ružnim i riječima koje ne želim iznositi, napada, vrijeđa i ponižava i suprugu mog prijatelja, i majku, odnosno punicu njenog supruga.

 

DAkle, što im je za napraviti i koje korake poduzeti? Ja im pokupavam pomoći s afinancijske strane koliko mogu, iako i ja imam suprugu i živimo ka podstanari a zajednički prihodi mjesečno su nam oko 4.000,00 kn a podstanarstvo plaćemo 2.000,00 kn + režžije.

 

Teško mi je i mučno ih gledati kako se pate i istinski trpe zbog nevjerovatne navale bestijalnog polubrata supruge mog najboljeg prijatelja, koji je dosta (kao i njegova supruga i punica) propao i tjelesno i fizički i psihički te jedva se preživljava iz dana u dan.

 

ŽŽŽLjudi su se stvarno potrudili riješiti sve imovinsko - pravne odnose sudskim putem kroz ostavinsku raspravu, i lijepo s čovjekom porazgovarati da bi sve bilo kako treba i da ne bi ne daj Bože do nekih nesuglasica, ali se gospodin polubrat koji je na drugom kontinentu nemilosrdno obrušio na njih i prijeti im da že ih sudski tužiti, jer on žživi na rubu bijede i nema za kruh ( a prema informacijama kojima raspolažem, u tom gradu nema nezaposlenih niti socijalnih slučajea, a najniža plaća je 3.500 USD), i nema nikakvih osnova za takvo neugodno ponašanje.

 

LJudi su to kojih volim i do kojih mi je istinski stalo jer su nam uvijek pomagalo kad je nama bilo jioš težže nego njima sada, a ja više ne znam kako im pomoći u ovoj situaciji.

 

Lijepo vas sve molim za savjet i pomoć što i kako dalje?

Unaprijed hvala svima i svako dobro! Adio! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi vam netko mogao pomoći, prvo biste trebali nastojati jasno objasniti problem. Ovako duge napise teško je pratiti i razumjeti bitno.

 

Kao prvo, razmljivo mi je s ljudske strane da opisujete teške prilike svojih prijatelja, kao njihove odnose s njihovom rodbinom. Međutim, taj dio nema nikakvog utjecaja na pravnu stranu, pa ni na neke druge elemente problema.

 

Neki problemi se daju vrlo jednostavno riješiti. Ako polubrat iz inozemstva šalje neugodne poruke, može se u programu za prijem elektronske pošte postaviti određene opcije da se takva pošta automatski ignorira. Primanjem njegove pošte ne možete utjecati na to da li će on sunasljednicu tužiti ili ne. To je njegova odluka.

 

Međuljudski odnosi - dakle odnosi polubrata i polusestre - na mogu se rješavati pravnim putem, niti se uopće mogu riješiti ako jedna strana to ne želi. Svaka strana pri takvom odnosu može pravnim putem štiti svoje interese.

 

No, iz vašeg posta nije jasno što bi on tužbom htio postići, niti u čemu je uopće spor, osim što ima između njih ružnih riječi.

 

Također nije jasno koja je uloga sestre vašeg prijatelja, ako problem ima njegova supruga?

 

Budući da se radi o nasljeđivanju u Srbiji, nadležna za rješenje pitanja su državna tijela Srbije i vrijedi njihovo zakonodavstvo. S tim u vezi, teško je povjerovati da strani državljanin ne može podići novčani iznos koji mu odlukom suda pripada, ali vjerojatno to mora biti provedeno po odgovarajućem postupku. Ako ne može podići gotovinu, to još ne znaći da nije moguć bankovni transfer. Za ishođenje njezinih prava je potreban odvjetnik ovlašten da zastupa pred tijelima u Srbiji, a eventualno se može zatražiti savjet konzulata RH u Beogradu ili hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova.

 

Može se i pismenim putem obratiti banci da bi se dobio odgovarajući odgovor. Činovnici na šalteru obično nisu dovoljno obrazovani da rješavaju stvari koje nisu u opisu njihovog radnog mjesta, a njihove usmene informacije su bezvrijedne i nevažne. "Rekli su mi na šalteru" ne znači baš ništa.

 

Ako je stan u suvlasništvu, treba ići na razvrgnuće suvlasničkih odnosa. Vjerojatno bi najbolje bilo stan prodati i novac podijeliti, a pretpostavljam da su propisi u Srbiji s tim u vezi slični našima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija