Jump to content

Nasljedstvo i dugovi


Miso_KA

Preporučene objave

Imali smo ostavinsku raspravu iza preminulog oca.

Javna bilježnica je popisala njegovu imovinu, to smo podjelili. Pitali smo ju što je sa dugovima koji su ostali iza oca, rekla je da ona s time nema nista, da to moramo rješavati sa bankom.

 

Mama je danas već bila u banci, tamo su joj rekli da kod njih ne prolazi ono što zakon kaže, a to je da nasljednici nasljeđuju dugove do visine vrijednosti nasljeđene imovine.

Već da moramo vratiti kompletan dug.

 

Vrijednost imovine koja je ostala je cca. 50.000 KN.

 

Visina dugova je cca 90.000 KN kada se zbroje svi preostali krediti / kartice.

 

Mi smo voljni prema zakonu pokriti ovaj dio dugovanja do iznosa od 50.000 KN i apsolutno ne bježimo od toga. Ali kako banke očito pokušavaju provesti svoju politiku i mimoići zakon, zanima me na koji način to riješiti?

Ne želim se povlačiti po sudovima itd...

 

Želimo platiti ono što po zakonu moramo i to je to, ali ne ništa više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Miso_KA je napisao:

...

 

Mama je danas već bila u banci, tamo su joj rekli da kod njih ne prolazi ono što zakon kaže, a to je da nasljednici nasljeđuju dugove do visine vrijednosti nasljeđene imovine.

Već da moramo vratiti kompletan dug.

 

S bilo kojom osobom koja vam izjavi da se nju zakon ne tiče treba odmah prekinuti svaki daljnji razgovor jer je besmislen. Uz to, bilo kakva usmena komunikacija s bankom, državnom administracijom i sličnim "sugovornicima" je gubljenje vremena, budući da ne proizvodi nikakve pravne učinke, a u pravilu se sadržaj razgovora ne može naknadno dokazati.

 

Vaša sugovornica u banci sasvim sigurno nije toliko neobrazovana da bi vjerovala u to što tvrdi. No, banka ima pravo da pokuša i pokušat će sve, pa i bezobrazlukom i blefiranjem, da naplati dug u cijelosti. Hoće li uspjeti, ovisi samo o vama. Naime, vi svojom slobodnom voljom možete i priznati dug koji po zakonu niste dužni platiti.

 

Predlažem da pričekate da vas banka pismeno obavijesti o svojim potraživanjima i priloži dokumentaciju. Recite im da prije toga nemate o čemu razgovarati. Nakon toga banci napišite dopis (dostaviti preporučeno ili osobno predajom u urudžbeni ured) u kojem ćete argumentirano izložiti što hoćete (da li priznajete dug u cijelosti, dijelom ili uopće ne). Ako im želite platiti dug u visini ostavine, stavite ih pred izbor - hoće li to odmah ili nakon tužbe u kojoj neće uspjeti, a spor može potrajati.

 

 

..

Ne želim se povlačiti po sudovima itd...

 

...

 

O tome ne možete odlučivati. Ne možete spiječiti nikoga da vas tuži, možete samo spriječiti da u tužbi uspije. Može vas tužiti i ako platite i cijeli iznos, na primjer zbog kamata ili tek da vas tuže. Banci je tužba rutinska stvar. Takav stav upravo izaziva banku da vrši pritisak na vas. Trebate upravo suprotno - najaviti da ste spremni na dugotrajni postupak u kojem ćete se boriti za svaku lipu i natezati se oko stvarne vrijednosti ostavine, u međuvremenu nekretnine prodati itd. Pa neka biraju.

 

Inače, ako je vrijednost ostavine manja od dugovanja, trebali ste se odreći nasljedstva i ne biste imali nikakve brige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam i pretpostavio da se oni u banci malo "prave glupi" i pokušavaju nas na blef dobiti da podmirimo sve.

Jer ako u zakonu jasno piše da nasljednici nasljeđuju dugove u visino onoga što su nasljedili, kako oni mogu biti iznad zakona?

 

Htio sam da to što prije riješiti, ali očito će s njima biti natezanja.

 

Da ta ostavnina nema neku više sentimentalnu nego pravu materijalnu vrijednost bili bi se toga odrekli.

Ovako ću radije otplatiti dug u toj visini i zadržati te stvari, da ne ulazim sad u detalje, bili smo i majka i sestra i ja vrlo bliski s ocem, te stvari meni i njima značu puno više od novca.

 

Uglavnom, da rezimiramo, zakon je na našoj strani.

Oni mogu na blef pokušati natjerati nas da sve platimo, iako mi to nismo dužni?

 

Sljedeći korak je da čekamo njihovo očitovanje u vidu neke potražnje za podmirenjem ostalih dugova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali pazite

nemojte banci potpisat papire koje vam nude .

ti papiri mogu sadržavati priznanje duga .

ako priznate dug dužni ste isti i vratiti.

ako vas iz banke budu zvali uputite ih da tužbom u parnici potražuju dug .

sud bi tada donio odluku o tome dali morate vratiti dug i u kojoj visini ili ne.

u svakom slučaju kamate na dug počinju teči od sudske odluke

ili od preuzimanja duga .

 

Zakon o obveznim odnosima NN 35/05

Odsjek 6.

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

sud odlučuje o osobnim svojstvima duga i dali isti moraju vratiti nasljednici ili ne.

 

zbog ovog članka zakona banke odustaju od naplate duga od nasljednika

ako nasljednici ne potpišu priznanje duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

 

Zakon o obveznim odnosima NN 35/05

Odsjek 6.

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

sud odlučuje o osobnim svojstvima duga i dali isti moraju vratiti nasljednici ili ne.

 

zbog ovog članka zakona banke odustaju od naplate duga od nasljednika

ako nasljednici ne potpišu priznanje duga.

 

Da li mi možeš pojasniti što znači "osobna svojstva duga"?

 

 

Znači ja ne idem u banku dok se oni nama ne obrate?

Otac je imao neke udjele u fondovima kao sredstvo osiguranja jednog kredita. Pretpostavljam da će oni odmah uzeti te udjele, ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otići u banku.

ne potpisiati im bilo kakav papir a da predhodno niste isti proučili.

obavjestiti ih da ako imaju nekih potraživanja podnesu tužbu sudu i traže povrat duga .

morate biti informirani kad je dug nastao (zbog zastare).potražite papire u kući gdje je dužnik prebivao

banka će vam sigurno dati pogrešnu informaciju a u svrhu zaštite svojih potraživanja.

njima je bitno da neko prihvati vračanje duga.

 

ptanje je zašto je nastao dug.

ako je dug nastao radi zadovoljenja životnih potreba članova kućanstva (obitelji)tada imate obvezu vratiti dug.

 

ako je dug nastao kao jamstvo za kredit nekom trečem to je osobni dug.

ili zaduženja radi provoda ,kocke itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija