Jump to content

Prijenos dijela poslovnog udjela


sugonja

Preporučene objave

Lijep pozdrav!

Mlada sam poduzetnica i imam jedno početničko pravno pitanje :)

Naime, osnivač sam d.O.o. s još dvije osobe, dakle svatko od nas ima 33% udjela (ukupno 21 000 kn)

E sad, trebala bih postotak svojeg udjela smanjiti na 24% kako bih zadovoljila uvjet prijave na HZZ za potrebe jednog posla.

Kako to najjednostavnije i najbrže napraviti? Tih 9% udjela prenijela bih na jednog od suosnivača.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate napraviti ugovor o prijenosu poslovnog udjela. Ovaj tip ugovora je strogo formalni što znači da mora biti sklopljen u obliku javnobilježničkog akta. Ugovor moraju potpisati obje strane: Vi kao dosadašnji imatelj tj.prenositelj udjela i novi imatelj tj.stjecatelj udjela.

 

Taj ugovor može biti naplatni,pri čemu će se klasificirati kao ugovor o kupoprodaji, ili besplatni, pri čemu će se klasificirati kao ugovor o darovanju.

 

Kako navodite, prijenos poslovnog udjela bi išao na jednog od suosnivača. To znači da je potreban upis prijenosa u knjizi poslovnih udjela, dok se upis u sudski registar ne traži za prijenos.

Uprava društva samo je dužna dostaviti registarskom sudu (nadležnom trgovačkom sudu) novi popis članova s odgovarajućim dokazima o nastalim promjenama.

Pošto stjecatelj poslovnog udjela preuzima sva prava i obveze dosadašnjeg imatelja iz poslovnog udjela, za prijenos poslovnog udjela nije potrebna promjena društvenog ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija