Jump to content

Rad bez potpisanog ugovora?! Moguce?


radnik20

Preporučene objave

Postovani!

 

Potreban mi/nam je pravni savjet!

Ovaj upit Vam upucujem u ime 50 djelatnika,

mene i mojih kolega, zaposlenih u jednoj unutarnjoj cuvarskoj sluzbi

koja djeluje u jednoj velikoj kompaniji u RH.

Kod poslodavca smo kategorizirani kao zastitari, cuvari i pomocni radnici

rasporedjeni na poslove cuvanja imovine.

 

Moje kolege i ja smo obavjesteni od strane poslodavca da je strateska odluka kompanije

da outsource-ira nasu djelatnost, te da je pronasla tvrtku koja ce ubuduce obavljati poslove

tjelesno tehnicke zastite sto je do sada obavljala unutarnja cuvarska sluzba.

 

Problem je u sljedecem:

Nas poslodavac je objavio da ce s outsource tvrtkom sklopiti "sprazum o prijenosu te

gospodarske djelatnosti" te da sukladno tom sporazumu

(a vele i sukladno zakonu) vrsi se i prijenos nasih ugovora o radu

te se time NAS nista NE pita, niti nam se daje ikakav drugi izbor no prijeci kod novog poslodavca

iako je on jasno i nedvosmisleno najavio smanjivanje prava nakon dogovorenog prijelaznog razdoblja od 18 mjeseci.

 

Smatramo da cemo s time biti stavljeni u nezavidan polozaj te je ocigledno da ce biti promjenjeni uvjeti pocetnog ugovora,

te samim time i povrjedjena nasa prava.

 

No osim nemogucnosti odabira nase sudbine

(buduci da se radi o radu kod drugog nepoznatog poslodavca)

sumlju u pravnu ispravnost u kojem poslodavac tvrdi da "moramo prijeci"

pobudjuje cinjenica odnosno tvrdnja poslodavca da je to "rjeseno"

bez da ce itko od djelatnika dobiti ikakav ugovor ili neki aneks ugovora za potpisati.

 

Dakle konkretan primjer:

1. Ja u rukama imam potpisan ugovor o radu na neodredjeno s poslodavcem 1.

2. Poslodavac 1 i poslodavac 2 potpisuju spomenuti sporazum o prijenosu gospodarske djelatnosti.

3. Po tvrdnjama poslodavca 1, moj novi poslodavac je poslodavac 2, te poslodavac 1 nema nikakve vise obaveze prema meni.

4. Ja MORAM raditi kod poslodavca 2 po njegovim pravilima i uputama a da jedini vezeci potpisani dokument/ugovor koji imam je spomenuti ugovor pod tockom 1.

 

PITANJE:

1. Je li zakonski moguce da ja radim kod poslodavca 2 a da JA osobno NIKAKAV ugovor (ili bilokoji drugi dokument) nisam potpisao sa tim poslodavcem?

2. Je li moguce da je potreba potpisivanja ugovora o radu izmedju djelatnika i poslodavca (sto ja smatram da je temelj svakog rada) uklonjena

sporazumom izmedju dvije pravne osobe (poslodavca 1 i poslodavca 2) bez suglasnosti djelatnika?

 

Nadalje,

Dijelu djelatnika koji su kategorizirani kao pomocni radnici je dana mogucnost

odabira izmedju prelska kod poslodavca 2 ili zbrinjavanja unutar sustava poslodavca 1.

Mogucnost odabira im je dana ponajivise zbog vise starosne dobi te fizickih i zdravstvenih mogucnosti koje ta dob donosi.

 

PITANJE:

1. Zar to nije klasicni primjer diskriminacije?

2. Je li to dopustivo?

 

Zakljucak,

Mi samo zelimo da nam se da izbor, a pod time mislimo slijedece:

da nam se da mogucnost odabira izmedju zbrinjavanja unutar sustava poslodavca 1, odlazak uz zakonom pripadajuce otpremnine ili prelazak kod polodavca 2.

 

Molimo Vas Vase misljnje te moguce pravne lijekove ukoliko ste stava da postoje.

Takodjer bismo Vas molili za sto brzi odgovor iz razloga sto je poslodavac najavio promptno rjesavanje ovog pitanja.

 

Unaprijed Zahvaljujemo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radnik20 je napisao:

Problem je u sljedecem:

Nas poslodavac je objavio da ce s outsource tvrtkom sklopiti "sprazum o prijenosu te

gospodarske djelatnosti" te da sukladno tom sporazumu

(a vele i sukladno zakonu) vrsi se i prijenos nasih ugovora o radu

te se time NAS nista NE pita, niti nam se daje ikakav drugi izbor no prijeci kod novog poslodavca

iako je on jasno i nedvosmisleno najavio smanjivanje prava nakon dogovorenog prijelaznog razdoblja od 18 mjeseci.

Poslodavac ima pravo na to temeljem članka 133 Zakona o radu. Radnici zadržavaju sva prava iz radnog odnosa kod "starog" poslodavca.

No osim nemogucnosti odabira nase sudbine

(buduci da se radi o radu kod drugog nepoznatog poslodavca)

sumlju u pravnu ispravnost u kojem poslodavac tvrdi da "moramo prijeci"

pobudjuje cinjenica odnosno tvrdnja poslodavca da je to "rjeseno"

bez da ce itko od djelatnika dobiti ikakav ugovor ili neki aneks ugovora za potpisati.

Po Zakonu o radu,nema potrebe za potpisivanjem "novih" Ugovora ili aneksa postojećih,jer se Vaši sadašnji Ugovori PRENOSE na novog poslodavca u neizmjenjenom obliku. Postoji samo obaveza poslodavca da Vas pismeno obavijesti o tome. U obavijesti moraju biti navedeni podaci o

1) danu prenošenja ugovora o radu,

2) razlozima prenošenja ugovora o radu,

3) utjecaju prenošenja ugovora o radu na pravni, gospodarski ili socijalni položaj radnika,

4) mjerama predviđenim u svezi s radnicima čiji se ugovori prenose

PITANJE:

1. Je li zakonski moguce da ja radim kod poslodavca 2 a da JA osobno NIKAKAV ugovor (ili bilokoji drugi dokument) nisam potpisao sa tim poslodavcem?

2. Je li moguce da je potreba potpisivanja ugovora o radu izmedju djelatnika i poslodavca (sto ja smatram da je temelj svakog rada) uklonjena

sporazumom izmedju dvije pravne osobe (poslodavca 1 i poslodavca 2) bez suglasnosti djelatnika?

1.moguće je jer poslodavci međusobno potpisuju Ugovor aVas su samo dužni obavijestiti

2.moguće je

Nadalje,

Dijelu djelatnika koji su kategorizirani kao pomocni radnici je dana mogucnost

odabira izmedju prelska kod poslodavca 2 ili zbrinjavanja unutar sustava poslodavca 1.

Mogucnost odabira im je dana ponajivise zbog vise starosne dobi te fizickih i zdravstvenih mogucnosti koje ta dob donosi.

PITANJE:

1. Zar to nije klasicni primjer diskriminacije?

2. Je li to dopustivo?

1.Nije. Poslodavac se može pozvati na činjenicu da ste Vi čuvari,zaštitari....dok pomoćni radnici to nisu.Ovisi na kojim poslovima oni rade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija