Jump to content

Dobio sam kaznu a auto nije moj


noob4

Preporučene objave

Poštovani imam jednu zavrzlamu pa me zanimaju vaši savjeti.

 

Ja sam prije manje od godinu dana prodao auto osobi A ,napravili kupoprodajni i svatko svojim putem.Međutim nakon 7 mjeseci se meni javi osoba B i kaže mi da je njemu osoba A prodala auto ali da ga nikad nije prepisala na sebe i pitala me dali bi ja njemu išao u susret pa sklopio ugovor sa njime što sam i učinio nažalost.Par dana kasnije meni dođe globa na vrata (700kn) da nisam odjavio auto (piše datum kad auto već debelo nije bio moj) i da platim.Ja imam prvi ugovor koji dokazuje da auto nije bio više moj ali i drugi ugovor sa kojim sam osobi B u susret.Zvao sam osobu A i on kaže da se to njega ne tiče da si sam platim globu.Probao sam kao ljudsko biće postupiti ali sad se želim izvući iz toga da meni nije ništa a da se oni snađu kako znaju.

 

Mene zanima:

 

1.) Dali se ja mogu izvući žalbom sa obzirom da imam oba dva ugovora i da osoba B potvrdi da je auto bio kod osobe A

 

2.)Dali osoba B može uopće prepisati auto na sebe iako nije odjavljen i postoji ta globa

 

Molim vas za pomoć jer nemam odakle platit globu a i smatram da nisam dužan jer ja nisam ni znao da osoba A nije prepisala auto na sebe cijelo to vrijeme.

 

Unaprijed Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od dana potpisivanja kupoprodajnog ugovora više niste vlasnik vozila.

 

Tereti vas se po čl. 250. st. 1. ZSPC-a koji propisuje obvezu VLASNIKA da odjavi motorno vozilo.

 

Ne može se povezivati propust neprijavljivanja kupoprodajnog ugovora poreznoj upravi sa prekršajnom odgovornošću osobe koja više nije vlasnik vozila, jer je obveza prijavljivanja kupoprodajnog ugovora obveza osobe koja je stekla vrijednost motornog vozila, a policija tereti osobu koju ima u svojoj evidenciji.

 

Promašena legitimacija i ne možete odgovarati po tom stavku članka.

 

Pisati prigovor u kojem treba priložiti kupoprodajni ugovor kojim dokazujete vaše navode.

 

Taj kupoprodajni ugovor policija može koristiti protiv vas u novom postupku po čl. 250. st. 2. po kojem ste bili dužni 15 dana nakon prodaje vozila isto odjaviti.

 

Kazna je opet ista 700 kuna i tu nemate baš nikakva smisla poricati prekršaj.

 

Zastara za pokretanje prekršajnog postupka za ovaj drugi prekršaj je dvije godine od datuma prodaje vozila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Od dana potpisivanja kupoprodajnog ugovora više niste vlasnik vozila.

 

Tereti vas se po čl. 250. st. 1. ZSPC-a koji propisuje obvezu VLASNIKA da odjavi motorno vozilo.

 

Ne može se povezivati propust neprijavljivanja kupoprodajnog ugovora poreznoj upravi sa prekršajnom odgovornošću osobe koja više nije vlasnik vozila, jer je obveza prijavljivanja kupoprodajnog ugovora obveza osobe koja je stekla vrijednost motornog vozila, a policija tereti osobu koju ima u svojoj evidenciji.

 

Promašena legitimacija i ne možete odgovarati po tom stavku članka.

 

Pisati prigovor u kojem treba priložiti kupoprodajni ugovor kojim dokazujete vaše navode.

 

Taj kupoprodajni ugovor policija može koristiti protiv vas u novom postupku po čl. 250. st. 2. po kojem ste bili dužni 15 dana nakon prodaje vozila isto odjaviti.

 

Kazna je opet ista 700 kuna i tu nemate baš nikakva smisla poricati prekršaj.

 

Zastara za pokretanje prekršajnog postupka za ovaj drugi prekršaj je dvije godine od datuma prodaje vozila.

 

 

stavak 3. kaže –iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, vlasnik vozila nije dužan vratiti registarske pločice ukoliko ih na propisan način ustupi kupcu vozila

 

 

te:

 

40. Pravilnika o registraciji i označavanju vozila :

 

- stavak 1. - prodavatelj vozila dužan je u nadležnom tijelu kod kojeg se vozilo vodi u evidenciji u roku od 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo, vratiti registarske pločice, te priložiti prometnu dozvolu i knjižicu vozila radi evidentiranja odjave vozila

 

- stavak 2. - odjavu vozila iz stavka 1. ovog članka može izvršiti i kupac vozila uz predočenje dokaza o vlasništvu u nadležnom tijelu prema mjestu prebivališta ili sjedišta kupca

 

- stavak 3. – osobe iz stavka 1. i 2. ovog članka nisu dužne vratiti registarske pločice ako su kupoprodajnim ugovorom ili pisanom izjavom danom u nadležnom tijelu ustupljene kupcu i ako se pri promjeni vlasništva ne mijenja registracijsko područje

 

na nas se odnosi stavka 3

 

Kako sam ja postupio.Jel to čini ikakvu razliku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nećemo ulaziti u pravilnik jer on na sudu ne vrijedi ništa.

 

Onaj stavak 3. članka 250. se primjenjuje kad vozilo prodate nekom iz vaše regije ako je u ugovoru navedena rečenica da prodavatelj kupcu ostavlja registarske pločice "te-i-te", ali obveza odjave vozila ostaje. Ukoliko prodavatelj i kupac zajedno dođu na šalter policije registarske pločice taj trenutak ostaju na vozilu, nije ih potrebno skidati i nositi na šalter.

 

U staroj prometnoj dozvoli i knjižici vozila se otisne pečat "vozilo odjavljeno" a kupcu se izdaju i naplate nove isprave.

 

Dakle pisati prigovor, priložiti ugovor i čekati.

 

Ako onaj kupac B nije na svoje ime registrirao vozilo, morate posjedovati i jedan ovjeren primjerak kupoprodajnog ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija