Jump to content

Pomoć kod izračuna alimentacije


bebaIT

Preporučene objave

Pročitala sam dosta toga po forumima te malo proučila Obiteljski zakon, ali dosta mi je teško povezati neke stvari iz Zakona i tzv. prakse.

 

Termin poroda mi je za par dana, otac djeteta i ja nismo u bračnoj vezi, a i ne živimo zajedno. Bili smo skupa jedno kratko vrijeme i sada ćemo imati dijete. Za sada ne mogu reći niti jednu lošu o njemu što se tiče financijske strane ali nikad se ne zna kako će se stvari razvijati prilikom plaćanja alimentacije. Rekao je da priznanje dijeta nije upitno. Zvala sam CZSS koji me uputio na Općinski građanski sud gdje su mi predložili da se dogovorimo za alimentaciju. Na moj upit postotku, gđa je rekla da se kreće oko 20-30% pa neka mi uzmemo zlatnu sredinu 25%. Da li su ti postotci uredu? Naime, otac djeteta je rekao da će on proučiti sve sa odvjetnikom, a ja u iščekivanju poroda i odmah nakon poroda nemam vremena za obilaženje odvjetnika i sudova. Naime, do sada na svaki upit nije bilo reakcije, nego sada kada ja više ne mogu nikuda. U Zakonu su određeni pretpostavljam minimalni postotci po prosječnoj plaći RH, ali pretpostavljam da taj iznos nije isti ako strana sa kojom dijete neće živjeti ima veću plaću od navedene.

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Zakonu su određeni slijedeći minimalni iznosi:za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće, za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće, za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće. nisam najbolje shvatila, mislite li da su ti postoci niski?

meni se čine u redu,ali vi ako ste u dobrim odnosima s bivšim partnerom, uvijek možete predložiti veći ili manji iznos alimentacije sudu, a on će procijeniti vaš dogovor. a uvijek vam je moguća i promjena iznosa alimentacije na veći ili manji iznos ako se npr.djetetove potrebe povećaju ili smanje, uzdržavateljeve mogućnosti povećaju ili smanje.

sama sam dijete rastavljenih roditelja, tata je uvijek pratio zakon što se tiče iznosa alimentacije i mogu reći da se mama mikad na to nije žalila,a meni je taj iznos pokrivao potrebe bez problema. sad sve ovisi o tome kakvog ste vi oboje imovinskog statusa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu vam rekli da bi vam sud trebao povjeriti dijete na zajednički život a uzdržavanje u paketu s tim? Inače i za dalje, puno je jednostavnije i brže sklapati nagodbe pri CZSSu...

 

Što znače postotci iz navedeni u Obiteljskom zakonu?

Postoci od prosječnih plaća isplaćenih po zaposlenome u pravnih osoba prethodne godine, su prijentacijska točka obavezi MZSS da svake godine nanovo objavi minimalne iznose, a razlog je ujednačavanje prakse koja je bila prilično različita pa tako nisu bile nepoznanice odluke na npr 200kn.

Dakle, računajte da je taj iznos ove godine za dijete 0-6 godina 902,87 kn, a da ima dužnost uzdržavati više djece bi mogao (ne i morao) biti do 50% manji. Kako je rok do 1.4. svake godine, za očekivati je novu objavu u NN u zadnja 2-3 dana kao i prethodnih godina.

Ostalo ide pod povećanje mogućnosti roditelja, povećane potrebe djeteta...

Vaš postignuti dogovor bi svakako bio najpoželjnija i najbolja varijanta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rekla mi gđa na CZSS da se za sve obratim sudu, a sud rekao što sam već napisala. O povjerenju djeteta na zajednički život je nešto pričala da nije trenutno toliko bitno. Moram priznati da mi taj dio baš i nije bio jasan ;(

 

Vidjela sam i postotke u Zakonu ali nema logike da se plaća samo osnova pa to su samo hrana i pelene i njega djeteta. A gdje je sve ostalo? Da ne pričam o jaslicama koje će doći taj tren te o robi koju dijete preraste u tren oka, režije itd. A ako se damo u raspravu, nije mi žao niti jednog trena što beba dolazi i što sam cijeli svoj život već sada preokrenula, ali me smeta što uvijek ta druga strana prođe da svoj život ne mijenja u niti jednom trenu i nastavi ga živjeti kao i do sada. Koliko sam pročitala po forumima to je, nažalost, pravilo. I nije mi jasno kako im je uvijek sve pretjerano davati novce, kao da dijete nije njihovo nego je došlo samo na svijet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozz svima....ja vam se u ovo ništa ne razumijem.. pogledajte moju temu pod nazivom: " Stvarno Vas molim pomoć (sud-alimentacija) " ja sam nezaposlen a donesena mi je odluka suda da plačam kao da imam prosječnu plaču u HR i da sam trajno zaposlen.. užas.... a nemam ni lipu primanja...šta da radim? kakve su odluke za plačanje onda alimentacije kod nezaposlenih? ili nezaposleni moraju plačat 950kn....a zaposleni oni nemaju novaca oni plačaju manje... znam 2 slučaja u Koprivnici koji su kada ih je supruga stavila na sud za alimentaciju..dali su otkaz i bili su nezaposleni i dobili su 500kn po djetetu.. i lijepo se poslije toga zaposlili i nikome ništa.... grrrrrr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitala sam tvoju temu ali možda zato što sam sa druge strane imam malo i drugačije razmišljanje. Gledajući sa svoje strane, imao ili nemao posao dijete je obveza i za njega uvijek mora biti. Što bi se desilo da tvoja bivša ostane bez posla i kaže: a gle, nemam posla, eto tebi 500 kn pa se brini za bebu ili dat ću ti kad počnem raditi?. To može biti i za godinu dvije…a kako bebi objasniti da nema hrane, pelena, vode itd… Razumijem da je teško kada si ne zaposlen i nemaš otkuda…ali…

Koliko sam ja čitala u Zakonu, po forumima itd mišljenja, došla sam do zaključka, a i kako je gđa na sudu rekla, Zakonom je propisana najniža osnovica. To ne znači da će se svim građanima RH gledati i obračunavati alimentacija jednako. Povucimo paralelu sa plaćom. Zakon nalaže koja je minimalna plaća posloprimca, ali nije da su svi posloprimci plaćeni isto pa tako nema smisla niti da alimentacija svima bude jednaka.

Na forumu sam nešto čitala da ako si ne zaposlen, država plaća tvoj dio alimentacije, a ti kasnije vračaš državi. Moraš se dobro propitati jer to može biti rekla/kazao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bebaIT je napisao:

Rekla mi gđa na CZSS da se za sve obratim sudu, a sud rekao što sam već napisala. O povjerenju djeteta na zajednički život je nešto pričala da nije trenutno toliko bitno. Moram priznati da mi taj dio baš i nije bio jasan ;(

Dok vam sud ne povjeri dijete na zajednički život, slična bi bila stvar i da dijelite životni prostor 24 sata svi troje.

Ujedno, očev potpis će vam biti potreban za svaku stvar koju potpisuju oboje roditelja, osim ako nemate papirić koji govori da je povjereno vama. Doduše, to ne predstavlja nikakav problem dok su ljudi spremni surađivati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne bježim od nićega....naravno da bi plačao za djete...jer je moje ali kako od ćega.. prisiljen sam krasti definitivno....ili da se ubijem jednostavno..pa če i ženi bit lakše jer bude se mogla lijepo mirno opet u crkvi vjenjčat.. i tako...ma to je sve ono nema uzmi mu sve i odjeću onaj koj ima budemo se dogovorili malo.....vidjet će mo šta će bit....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radio ili ne alimentaciju moraš plaćati,ako nemožeš nakon nekog vremena država će gospođi isplaćivati,a tebe će teretiti,moguže kao da negdje odrađuješ ili čak zatvor,naravno ako se ona bude žalila da neplaćate....Ja imam alimentaciju 950 kn,za maloga ima 5 g...Ali naravno od prije godinu dana,jer ga prije nije ni priznao dok nije dobio poziv za sud...Ima plaću 5500 kn,i htjeo je davati 500,jako žalosno i podlo,bitno da on ima,a za djete manje važno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

snjeza29 je napisao:

Radio ili ne alimentaciju moraš plaćati,ako nemožeš nakon nekog vremena država će gospođi isplaćivati,a tebe će teretiti,moguže kao da negdje odrađuješ ili čak zatvor,naravno ako se ona bude žalila da neplaćate....Ja imam alimentaciju 950 kn,za maloga ima 5 g...Ali naravno od prije godinu dana,jer ga prije nije ni priznao dok nije dobio poziv za sud...Ima plaću 5500 kn,i htjeo je davati 500,jako žalosno i podlo,bitno da on ima,a za djete manje važno...

 

 

 

aj ono...gdje je opet neka pravda...ma da imam plaču i 3000kn davao bi koliko mi je određeno 950 kn... ili da imam i 2300kuna plaču daval bi opet.. ali od čega sada da dajem...plaća mi je čista 0 (nula)

zašto se ner uzima to u obzir malo ok plačat ćeš pola sada kako znaš to si obvezan al kada se zaposliš podmirit ćeš zaostatke...Moram i ja živjeti hraniti se i tako... NE KAŽEM DA SAM JA NA PRVOME MJESTU I DA GLEDAM DA SVE MORA BIT MENI A DJETE EH POSLIJE.... al ono

 

malo je žalosno da osoba sa 5500kn nemože izdvojit 1000kn za djete...dao bi i 1500 od toga iznosa...ili barem u 1000kn ono platio alimentaciju a za 500 kn nešto simbolično kupio djetetu i tako...više će te kasnije poštivati itako....ali dok imaš i nedaš to je grdo...

a dok nemaš nemaš od čega da daš...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sa trenutnih 2800 kuna moje plaće izdvajam za alimentaciju 800 kuna za curicu od 12 godina.Imam dijete iz ovog braka 7 godina i suprugo koja je ostala bez posla.Podstanar sam i sam si financiram putne troškove do radnog mjesta koji iznose 500 kuna na mjesec.Cilj mi je spremiti kofere i otiči iz ove države ili se krajnjim slučejem objesiti na bor kraj kuće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slavonac30 je napisao:

Ja sa trenutnih 2800 kuna moje plaće izdvajam za alimentaciju 800 kuna za curicu od 12 godina.Imam dijete iz ovog braka 7 godina i suprugo koja je ostala bez posla.Podstanar sam i sam si financiram putne troškove do radnog mjesta koji iznose 500 kuna na mjesec.Cilj mi je spremiti kofere i otiči iz ove države ili se krajnjim slučejem objesiti na bor kraj kuće

 

 

vjerujem kako ti je nije ti lako.. ja imam djete i sve je to u redu.. nemogu plačat alimentaciju ne radim nigdje nemogu posla nać... ne žele me za zelene površine grada da održavam travnjake.. kao da budem socijalni problem,da barem mogu za djete plačati....jer kao nisam dovoljno na burzi rada.... ovako nemogu naći posla tražim ga isključivo po cjeloj hrvatskoj ali nema izgleda nigdje.... sa 0 kn moram plačati ali kako... preostaje nam krasti ili kako kažeš na šalost štrik oko vrata....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija