Jump to content

ugovor o djelu / ugovor o radu


Roflmaoo

Preporučene objave

pozdrav,

iznajmljujem dvoranu za razne prigode a najčešće za svatove... kako su te prigode samo vikendom ( petak i subota ), dvorana je preko tjedna zaključana i bez ikakve upotrebe... prilikom iznajmljivanja najmoprimac katkada želi i naše osoblje npr. kada je riječ o svatovima to su konobari i kuhari... te konobare i kuhare mi nismo mogli kod nas zaposliti jer nemamo stalnu potrebu za njima a tu ne mislim samo preko tjedna, nego su to i razdoblja po nekoliko mjeseci ( npr. preko zime i u vrijeme korizme kada nema vjenčanja...tada je dvorana doslovno po nekoliko mjeseci zatvorena!! ) stoga smo s njima prema potrebi sklapali ugovore o djelu...

ovaj vikend nam je došla radna inspekcija i utvrdila da nije moguće sklapati ugovore o djelu, da se mora raditi o ugovoru o radu jer postoji opetovana potreba za istim uslugama tj. obavljanje istovjetnih poslova ( tako nešto ) i odredila kaznu od 90 000,00 kn i zapošljavanje tih ljudi ( dakle kumulativno ) ili pečačenje dvorane na 30 dana kao alternativa umjesto ovoga prvoga!

prvi uvjet nismo mogli ispuniti jer ove ljude nismo mogli zaposliti jer su već u radnim odnosima ( kod nas su dakle ljudi dodatno zarađivali, i to kako je već u "lijepoj našoj" ustaljeno; da bi mogli preživjeti uz svoje mizerne plaće ) tako da nam ne preostaje ništa nego da nam zapečate firmu.

 

neću se sad okomiti na naš ubilački poduzetnički sustav, niti jadikovati o mukotrpnom radu u koji je uključena cijela obitelj da bi ta firma radila toliko da pokrije troškove, a nedaj Bože da zaradi koju kunu pored, niti ću sada govoriti o inspektorima koji ciljano idu na firme koje pošteno rade i koje će na kraju krajeva pošteno i platiti kaznu koju su eventualno zaslužili ( ali u većini slučajeva iz neznanja, kao što je to sada u našem slučaju ) nego sam htjela pitati za savjet:

dakle, kakve bi ja ugovore o radu trebala s tim ljudima sklopiti a vodeći računa da oni rade recimo tri mjeseca uzastopno samo petak subota po cc 12 sati, onda mjesec dana ništa, onda opet jedan vikend, onda tri mjeseca ništa itd...

i ti ljudi ne mogu biti dalje u radnome odnosu ili barem ne na puno radno vrijeme...

ne mogu se oteti dojmu da ću imati problem naći takvu radnu snagu, jer to bi mogli biti očajni nezaposleni ljudi koji bi radili eventualno sa ugovorom o radu s nepunim radnim vremenom ( ali bi to trebalo opravdati preraspodjelom rada ako je to sada uopće moguće po zakonskim okvirim )a koji bi prvom prilikom zasnivanja novog radnog odnosa pobjegli; ili bi to bila klinčadijada kojoj bi takvo radno vrijeme odgovaralo, ali koliko su oni ozbiljni da bi im povjerio takav posao...

ne znam ljudi šta ću više, ova država naša više nije normalna, skinula nas je već do gaća asad nam i njih skida...

dajte molim vas pravi savjet, mi samo želimo pošteno raditi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Agencije na žalost nemaju adekvatnu ponudu, jer svako ide za nečim sigurnijim od vikend posla, dok je dio navedenih ljudi vjerojatno u radnom odnosu kod drugog poslodavca.

S obzirom da je inspekcija u pravu (zakon je takav kakav je), navodim meni poznati identičan slučaj koji je razrješen sklapanjem ugovora o radu sa svim prijavama prije obavljenog posla, a zatim i odjavama nakon obavljenog posla...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija