Jump to content

Solidarni dužnik


003

Preporučene objave

Pozdrav,

 

imam jedno pitanje.

1999 godine sam prodao auto, ali kupoprodajni ugovor nikad nije sklopljen ("nešto" je napisano na papiru, ali nije službeno ovjereno).

 

Prošli tjedan dobio sam dopis od osiguravajuće kuće. Naime, otprilike tjedan dana nakon prodaje vozila (1999. god.) je ta osoba kojoj sam prodao auto (vožnjom bez vozačke dozvole) skrivila prometnu nesreću. Policija je bila na uvidu i postoji zapisnik.

Sa dopisom u privtiku stigla mi je i kopija regresnog zahtjeva kojeg su poslali okrivljeniku 2007. god. za naplatu regresnog duga.

 

Obzirom da se regresni dužnik nije odazvao na regresni zahtjev pozivaju mene kao solidarnog dužnika i (još uvijek službenog) vlasnika auta na, kako piše, "dogovor".

 

Dakle, zanima me što u ovom konkretnom slučaju znači "solidarni dužnik"?

I, mogu li mene ikako teretiti za štetu koju su oni isplatili sudioniku te nesreće?

 

Hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dođite na dogovor i to sa odvjetnikom.

 

Ne žalite kunu.

 

To što se prometna nesreća zbila 1999. godine nije važno.

 

Važan je datum kada je osiguranje isplatilo odštetu oštećenom, jer je zastara 5 godina za podnošenje regresnog zahtjeva.

 

Taj šofer je sigurno odavno zbrisao u rodni kraj i nemaju ingerencija u drugoj državi.

 

Po Zakonu o obveznim odnosima, za štetu odgovara vlasnik vozila, ne znam kakav papir imate, možda ste vlasnik još uvijek vi.

 

Na glavnicu duga je sigurno sjelo poprilično kamata, tako da vam se sa ovim nije za igrati, trebate hitno odvjetniku i sa njim u osiguranje.

 

Bitno je nepotpisivati ništa. Uspjeh osiguranja bi bio kad bi potpisom na izjavu priznali dug, a onda se gubi smisao onog zastarnog roka od 5 godina.

 

Pojam solidarnog dužnika koriste jer smatraju da ste omogućili da se vašim vozilom neovlašteno koristi, tj. da njime upravlja osoba koja nema položen vozački ispit.

 

 

ZAKON O OBVEZNIM ODNOSIMA

Odgovornost za štetu trećima

Članak 1069.

(1) Za štetu koju pretrpe treće osobe u vezi s pogonom motornog vozila odgovara njegov vlasnik.

(2) Suvlasnici, odnosno zajednički vlasnici motornog vozila odgovaraju za štetu solidarno.

(3) Za štetu prouzročenu pogonom dvaju ili više motornih vozila odgovaraju njihovi vlasnici trećim osobama solidarno.

(4) Trećom osobom smatra se oštećenik koji nije ujedno vlasnik, ni neovlašteni korisnik motornog vozila, niti osoba zadužena u vezi s pogonom motornog vozila.

Odgovornost u slučaju neovlaštenog korištenja motornog vozila

Članak 1070.

(1) Neovlašteni korisnik motornog vozila odgovara trećim osobama umjesto vlasnika i jednako kao vlasnik.

(2) Pored neovlaštenog korisnika i solidarno s njim odgovara i vlasnik motornog vozila, ako je svojom krivnjom ili krivnjom osoba koje su se trebale brinuti o vozilu, omogućio neovlašteno korištenje vozila.

(3) Neovlašteni korisnik je osoba koja u vrijeme štetnog događaja koristi motorno vozilo bez suglasnosti vlasnika, a nije kod njega zaposlena u vezi s pogonom motornog vozila, niti je član njegova obiteljskog kućanstva, niti joj je vlasnik vozilo predao u posjed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polako sa tom zastarom.

 

5 godina je zastara za podnošenje regresnog zahtjeva, ne za zastarjevanje svega.

 

Da sam na vašem mjestu, prvo bi uputio odvjetnika kao izviđača u to osiguranje da napravi uvid u spis, da zajedno razradite taktiku i tek onda na dogovor.

 

To što oni traže "dogovor" znači da postoji neka smetnja da vama odmah pošalju regresni zahtjev.

 

Ili im treba neka informacija od vas ili priznanje duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija