Jump to content

Oporuka - Osvjezavanje novijim datumom i dosmrtno


TomislavDZ

Preporučene objave

Postovanje, molim Vas za pomoc.

 

Imam oporuku no postoji sumnja da je jedan covjek podvalio mojem dedi dok me nije bilo u blizini neki ugovor koji je deda potpisao i tu nastaju problemi. Neznam dali je covjek koji mu je podvalio ugovor stavio datum ili ne na papir. Moze on cekati da deda umre i staviti datum naknadno??? Molim Vas za pomoc. Kuca je mala koju trebam naslijediti ali svi susjedi su ko lesinari, stalno se motaju. Deda ne zeli ponovno piati oporuku a postojeca je pisana pisacom masinom ali je potpis pravi njegov. Datum je pisacom masinom napisan i negdje 1995.

 

Moj deda koji je jos ziv dao mi je oporuku za koju on tvrdi da vrijedi. Posto je iznimno star, blizu 90 godina ne zeli ici biljezniku. Oporuka je u 4 primjerka papiri su skroz zuti i napisano je negdje 70. ih. Nema stambilja tj ziga i pisana je pisacom masinom. Svjedoci su svi umrli a to su bile 2 osobe (pokojni supruznici) i deda koji je jos ziv. Eto, jedino sto je na oporuci je pravi originalni potpis mojega djeda, i dvoje pokojnih svjedoka. Sve drugo je pisano pisacom masinom. Javni biljeznik je rekao da je to dobro i da to vrijedi, ali ja bih Vas molio za savjet. Dali je to potrebno ovjeriti negdje kod biljeznika i koliko se to otprilike placa??? Molim Vas pomozite mi, jer ko zna, mozda je netko mu u medjuvremenu i podmetnuo neki papir koji je sam napisao netko i deda je mozda to potpisao. Tvri da se ne sjeca.

 

Dali je moguce posto mu se neda ici (dedi) kod biljeznika da on samo nekako napise ponovno noviji datum i stavi svoj potpis kako bi pobio ugovor koji mu je netko podvalio. Molim Vas i koliko to kosta ako bi se kod biljeznika islo. Ima li veze sto su potpisi dvoje svjedoka od ljudi koji su vec umrli...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na veći dio pitanja vam je već odgovoreno, iako ste sada malo promijenili opis, neke detalje izostavili, a neke dodali.

 

Ako je djed potpisao ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju i ne pobija ga, onda vam oporuka bez obzira na datum neće pomoći jer on ne može oporukom raspolagati imovinom koja je predmet ugovora.

 

Te ugovore možete poslije djedove smrti pobijati i vi kao nasljednik, ili bilo koji drugi nasljednik, ali s vrlo malim izgledima na uspjeh.

 

Ako je djed potpisao neku drugu oporuku, novija oporuka bi pomogla, važeća je uvijek zadnja oporuka, barem u dijelovima u kojima se oporuke preklapaju (ako se ne odnose općenito na svu ostavinu). Naravno, može se postaviti pitanje dokazivanja koja je oporuka novija. U slučaju da ta druga oporuka na koju sumnjate bude imala prednost, imate pravo na nužni dio kao nužni nasljednik.

 

Bilo bi vam sigurnije sklopiti s djedom ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, iako i u tom slučaju možete očekivati pobijanje drugoga koji ima isti takav raniji ugovor.

 

Budući da se po ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju imovina može prenijeti na davatelja uzdržavanja za života ostavitelja, postoji čak mogućnost da se netko drugi već uknjižio na imovinu ili stavio teret. Provjerite u gruntovnici.

 

Iz istog razloga bi vama bio bolji ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i uknjiženje u z.k. odmah po sklapanju. To bi vam dalo određenu prednost u slučaju osporavanja vašeg ugovora.

 

Pitanje je, naravno, da li se djed želi odreći imovina za života, ali to spada u sferu morala i vaših međusobnih odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija