Jump to content

Samohrana majka, 1/4 stana pri ostavinskoj raspravi


Horvativa

Preporučene objave

Poštovani, molim Vas pomoć u slijedećoj stvari.

 

1994. godine useljavam se u stan djeda i bake, te usmenim dogovorom među djedom, nositeljem stanarskog prava, majkom tetom i sestričnom (pok. ujak) dogovoreno je da ću se ja brinuti o baki i djedi do smrti, otkupiti stan (vojni stan) te da se svi odriču svojeg dijela stana.

 

Otkup je počeo 97 i do danas sam otplatila 164 od 336 rata otkupa stana. Procjena stana onda je bila na 100.000,00 kn (90 kvadrata).

 

1999. umire djed bez oporuke i na ostavinskoj raspravi, teta i baka se odriču svog dijela u korist moje majke, kako je dogovoreno tako da ona sad posjeduje 3/4 stana, ali supruga pokojnog ujaka se ipak ne odriče svog dijela.

 

Sve ove godine, živim u ovom stanu, znači od 1994. godine do danas, od 1997. ide otkup koji smo mi platili u cijelosti, brinula se o baki i djedu do njihove smrti.

 

Sad ona potražuje svoj dio.

 

Konkretno, zanimaju me odgovori na slijdeća pitanja:

 

1. na koji način će se raditi procjena stana? Na osnovu onih sto tisuća kn utvrđenih 1997. ili po sadašnjoj tržišnoj vrijednosti?

 

2. da li će mi se priznati dosadašnje uplate na ime otkupa stana, održavanje i režije?

 

3. da li me može istjerati iz stana ukoliko ne uspijem dići kredit i isplatiti je (samohrana majka sam).

 

4. da li postoji nekakav rok zastare?

 

Hvala na razumijevanju, ovo mi je životno pitanje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor je glasio na djeda, pri ostavinskoj raspravi 3/4 dobila je moja majka a 1/4 sestrična. Ja sam cijelo vrijeme otplaćivala rate, koje su glasile na moju majku. Za to imam i dokaze, hvala na pomoći,

 

ušli smo u ostavinsku raspravu nepripremljeni i bez savjeta odvjetnika, jer smo mislili da će sve ići pošteno i prema dogovoru. Ja sam ih hlebinskih krajeva.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stan je bračna stečevina

znači vlasništvo djeda i bake u omjeru 1/2 i 1/2

bez obzira što vlasnički list stana glasi samo na djedovo ime

bakaje bila izvanknjižni vlasnik 1/2 stana

tek za 1/2 stana je trebala biti ostavinska8što se djeli na 4 nasljednika .što znači da bi baka imala 5/8 i ostali nasljednici po 1/8 stana .

 

manjinski suvlasnik nemože tražiti iseljenje korisnika stan

ali može tražiti odgovarajuči dio najma.

ako tužbom traži najam

protutužbom se od suvlasnika može tražiti povrat novca uplaćenog za otkup stana (uvečano za zakonske zateznekamate)

 

možda postoji mogučnost da baka od nasljednika traži povrat svog djela bračne stečevine .

o toj mogučnosti razgovarati sa odvjetnikom.

i o mogučnosti vračanja uloženog za otkup stana .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija