Jump to content

porezni dug zbog obrta - kako je moguće?


jerincsson

Preporučene objave

Pozdrav, ovo je moj slučaj:

 

 

1. prvog dana 2006. godine otvorio sam slobodno zanimanje kako bi mi poslodavac mogao isplaćivati plaću jer sam obavljao posao novinara. To je trajalo do 15. ožujka iste godine. Sve su obveze prema državi podmirene.

 

2. 15. ožujka 2006. potpisujem Ugovor o radu, dakle, poslodavac mi plaća sve doprinose. Kod svog referenta u Poreznoj upravi provjeravam i čovjek potvrđuje da je moguće da istovremeno obrt ostane otvoren i da neće biti nikakvog poreza i doprinosa po njemu dok ne bude prometa

 

3. 1.7. 2011. zatvaram taj obrt jer shvaćam preko 'rezultata' posljednje porezne prijave da sam državi dužan 10 tisuća kuna.

 

napomena: od 2006. do 2011. obavljao sam niz poslova preko tzv. autorskih ugovora, tj. preko žiro računa.

 

 

Ono kako sam kroz razgovor s referentom shvatio situaciju: kriv sam jedino jer je cijelo vrijeme taj obrt bio aktivan iako preko njega (posebnog poslovnog računa) nije išla niti jedna kuna. Po njegovom sam sve autorske honorare trebao fakturirati preko obrta slobodnog zanimanja.

 

dakle, bez obzira što su svi doprinosi za autorski honorar uredno plaćeni, očito po ovoj logici (ako je ima) nešto nisam platio?

 

Dakle, još jednom, istovremeno sam imao:

 

- prihod od nesamostalnog rada s uredno pokrivenim doprinosima

- prihod preko autorskog honorara s pokrivenim doprinosima za te iznose

- otvoren obrt za samostalno zanimanje preko kojeg nije bilo nikakvog prometa.

 

 

* siguran sam da nisam prešao u više porezne razrede dodatnim prihodima

 

 

 

postoji li neki propis koji regulira način oporezivanja u ovakvom slučaju. Koji se princip primjenjuje?

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Da li se možda to dugovanje odnosi na komorski doprinos (godišnji iznos je oko 1000 kn) sa zateznim kamatama bi se mogao taj iznos ''navući'' do 10-tak tisuća?

Komorski doprinos plaćaš dok is upisan u obrtni registar bez obzira na prihod.

Sve to možeš provjeriti u svojoj područnoj obtničkoj komori...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijelo vrijeme trajanja obrta (pa čak i kad je obrt u tzv. mirovanju) svaki je obrtnik obveznik plaćanja doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje prema osnovici utvrđenoj za obrtnike. Teret tih doprinosa mjesečno iznosi ca. 1800 kn).

 

Ako Vam je referent u poreznoj upravi rekao da možete imati obrt koji ne radi, a da Vam neće ići doprinosi, taj pojma nema o propisima iz svoje struke i loše ste napravili oslonivši se na taj savjet. Doprinosi uvijek idu...

 

Inače, slobodno zanimanje i obrt nisu iste kategorije, tako da provjerite što ste točno. Obrtnik ste ako imate obrtnicu.

Slobodna zanimanja također podliježu obvezi plaćanja doprinosa i to prema znatno višoj osnovici od obrta.

 

Savjet:

U komunikaciji s poreznom upravom, posebno kad od njih tražite neka tumačenja, ne oslanjajte se na usmene odgovore. Pitanje uputite pismeno i odgovor uvijek imajte crno na bijelo, tako da se kasnije možete pozvati na isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija