Jump to content

Nužni dio


ferdoveliki

Preporučene objave

Molim nekog da mi odgovori tko ima iskustvo u praksi ili ponešto zna o ovoj temi:

 

majka mi želi darovati kuću "Javnom oporukom" kod Javnog bilježnika. Ima nas više braće i sestara i svi se oni odriču (usmeno) u moju korist prava na naslijedstvo dijelova te kuće (jer su "zbrinuti" na drugi način).

 

1.Što je potrebno učiniti (za života naše majke, jer bi darovni ugovor s pravom korištenja kuće i okućnice od strane majke - darodavatelja, radili ovih dana) da bi to njihovo usmeno odricanje imalo pravnu valjanost da nakon smrti naše majke, moja braća i sestre ipak ne zatraže "nužni dio" te darovane nekretnine, te time na ostavinskoj raspravi (naknadnonom pameću) zakompliciraju stvar?

 

2. Što je sve od dokumentacije potrebno Javnom bilježniku da bi se mogao kvalitetno odraditi darovni ugovor a vezano za predmet darovanja (kuća i okućnica)?

 

3. Kako bi se konkretno zvao dokument kojim bi majka meni darovala kuću s obzirom da će ona uživati tu imovinu dok je živa i da ću se ja za nju brinuti (bez da me ona na to obavezuje jer je financijski i na svaki drugi način neovisna) kada ona za to više ne bude sposobna (doživotno ili dosmrtno uzdržavanje ili nešto treće)?

 

 

Unaprijed se zahvaljujem na svakom odgovoru!

 

Ferdinand V.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su sva njena djeca suglasna s time ja bih preporučila da napravite Ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života

bilježniku trebate dostaviti podatke o nekretnini (zk izvadak) te podatke (najbolje kopije osobnih iskaznica majke, vas i sve braće i sestara)

Ugovorom se može odrediti da ona primjerice zadržava pravo doživotnog stanovanja u toj nekretnini ...

 

iz Zakona o nasljeđivanju:

"Članak 105.

Predak može poslom među živima ustupiti i razdijeliti svoju imovinu svojoj djeci i ostalim potomcima.

Pretpostavke va­­ljanosti ustupa i raspodjele

Članak 106.

(1) Ustup i raspodjela imovine va­­ljani su samo ako su se s time suglasili sva djeca i ostali potomci ustupite­­ljevi koji su po zakonu pozvani naslijediti ga.

(2) Ugovor o ustupu i raspodjeli imovine va­­ljan je samo ako je sastav­­ljen u pisanom obliku i:

- ovjeren od suca nadležnog suda, ili

- sastav­­ljen u obliku javnobi­­lježničkog akta, ili

- potvrđen (solemniziran) po javnom bi­­lježniku.

(3) Ovlaštene osobe iz stavka 2. ovoga članka dužne su pročitati ugovor i upozoriti ugovornike na pos­­ljedice ugovora.

(4) Potomak koji nije dao suglasnost može je dati naknadno, u obliku iz stavka 2. ovoga članka.

(5) Ustup i raspodjela ostaju va­­ljani ako je potomak koji se nije suglasio umro prije ostavite­­lja, a nije ostavio svojih potomaka, ili se odrekao nas­­ljedstva, ili je isk­­ljučen iz nas­­ljedstva, ili je nedostojan.

Predmet ustupa i raspodjele

Članak 107.

(1) Ustupom i raspodjelom može biti obuhvaćena samo ustupite­­ljeva imovina koja postoji u vrijeme sklapa­­nja ugovora, bilo cjelokupna ili samo jedan ­­njezin dio, odnosno pojedine ustupite­­ljeve stvari ili prava.

(2) Ništava je odredba kojom bi bilo predviđeno kako će se raspodijeliti stvari ili prava koja se budu zatekla u ustupite­­ljevoj ostavini.

Ustup­­ljena imovina ne ulazi u ostavinu

Članak 108.

(1) Kad predak koji je za života ustupio i raspodijelio svoju imovinu (ustupite­­lj) umre, ­­nje­govu ostavinu činit će samo ono što nije bilo obuhvaćeno va­­ljanim ustupom i raspodjelom, kao i ono što je naknadno stekao.

(2) Ono što su ­­nje­govi potomci već dobili ustupom i raspodjelom ne ulazi u ostavinu, te se ne uzima ni u kakav račun prigodom utvrđiva­­nja vrijednosti ostavine."

 

vezano za pitanje pod 3.

druga varijanta bi bila napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju (pogledajte odredbe u Zakonu o obveznim odnosima)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija