Jump to content

Lažno predstavljanje


JokerCat

Preporučene objave

Upoznat sam sa člankom 328. kaznenog zakona.

 

Zanima me slijedeći scenarij. Osoba X se lažno predstavi kao djelatnik čistoće da bi dobila pristup kontejnerima za smeće. Osoba X na temelju lažnog predstavljanja dobije pristup. Tokom pretresa kontejnera osoba X dođe u posjed nacrtima o proizvodu Y.

 

Osoba X te nacrte proba kompaniji Z.

Po hrvatskom zakonu, da li je osoba X napravila ikakvo kazneno ili prekršajno djelo?

 

Pojašnjenje: Pišem rad o socijalnom inženjerigu (jedna vrsta napada, nešto kao špijunaža) i zanima me koliko je godnji scenarij kažnjiv.

 

Nadalje, ukoliko je on kažnjiv, da li je moguće izraditi neki ugovor između socijalnog inženjera i organizacije (ukoliko organizacija se želi testirati na socijalni inženjering) koji bi se stavio nad zakon - drugim rječima da socijalni inženjer ne može biti tužen za lažno predstavljanje (da li je tako nešto, nevezano za lažno predstavljanje, uopće moguće u Hrvatskoj?)?

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

JokerCat je napisao:

 

Pojašnjenje: Pišem rad o socijalnom inženjerigu

 

Smijem li vam predložiti da malo modificirate temu svog rada?

 

Da se više usredotočite na 'društveni' aspekt socijalnog inžinjeringa, a manje na sigurnosni ( zapravo se isprepliću).

Vjerujem da bi to bila bolja tema, vrlo interesantna i aktualna, i specifična za naše društvo. A na hipotetski slučaj koji ste opisali ionako će uticati praksa EU kada uđemo (ako!).

 

Da pojasnim.

U RH državne i javne institucije (i pojedine privatne institucije) općenito djeluju po načelu "mi smo izvan/iznad zakona", i "baš me briga - brigo moja prijeđi na nekog drugog". Zakonske odredbe se jednostavno ne poštuju - čak i sudovi često donose odluke koje su u suprotnosti i sa Zakonom i sa zdravom pameti. I nikom ništa!

 

Što god da prijavite, ili tražite nešto na što po zakonu imate pravo, odgovor će biti - 'nemate pravo na to' ili mi tu ne možemo ništa'! Primjeri:

Komunalni redar ne reagira kada prijavite da susjedov pas preskače u vaše dvorište ili susjed drži gnoj uz vaš prozor, ili baca smeće ispred vaše kuće. Kaže - tužite ga.

U policiji često ne žele zaprimiti prijavu, iako je to zakonom regulirano.

Državni službenici vam ne žele izdati kakvu potvrdu ili dokument, ili traže potvrdu koju de facto već imaju, ili sl. a sve obveze su im zakonom definirane. I rokovi - to je smijurija.

Inspekcije ili uopće ne djeluju po prijavi, ili zavlače predmet do besvjesti.

Osiguravajuće društvo vam odbija isplatiti štetu iako imate pravomoćnu presudu da niste krivi.

 

Itd...

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bit će u radu dosta težnje i na društveni aspekt... ;-)

 

Uglavnom, shvaćam da je u Hrvatskoj u praksi situacija takva da poprilično konkuriramo divljem zapadu, međutim, ovdje me striktno zanima golo slovo na papiru - da li je takva situacija legalna i da li neki ugovor može se postaviti nad zakon i, ukoliko može, do koje mjere?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija