Jump to content

okrupnjavanje čestica


struga

Preporučene objave

Molim vas za savjet mada je moguće da se u nekoj od prethodnih tema već krije dio ili cijeli odgovor. Temu otvaram jer je specifična radi velikog odmaka vremena od smrti vlasnika čestice koji je upisan u ZK uložak, u vlasništvu 1/1.

Priča ide ovako: u svrhu okrupnjavanja površinom malih čestica koje se nalaze u građevinskoj zoni došao sam do "prvog susjeda" koji je upisan u ZK knjige u vrijeme njihovog osnutka. Naime, dotični je preminuo 1890. godine. Iz Državnog arhiva imam saznanja da nakon njegove smrti nije pokrenut ostavinski postupak. Dotični je imao dva braka i oko sedmero djece. Obje žene su preminule nakon njega, a druga je prije svoje smrti napravila oporuku u kojoj navodi čestice koje ostavlja nasljednicima no među njima nije ona koja je meni interesantna.

Pitanje glasi, da li trebam tražiti nasljednike ili postoji s obzirom na toliki protok vremena i neki jednostavniji put? Da li mogu (smijem) pokrenuti zahtjev za naknadno pronađenom imovinom ako nisam vlasnikov nasljednik, rod i sl. Ukratko, što mi je sada činiti??

 

Unaprijed hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon toliko vremena je praktično nemoguće pronaći sve nasljednike, a sam postupak bio bi jaaako dugotrajan i skup.

 

Tko sada koristi tu česticu? Koja je veličina te čestice? Koja bi bila okvirna vrijednost te čestice?

 

Možda postoji mogućnost da se to riješi stjecanjem dosjelošću, ili na neko drugi način. Bez konkretnog uvida teško je reći, svaka situacija je specifična.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Dosjelost? Nije li kod dosjelosti potrebno dokazivati da se posjed koristio neki niz godina pažnjom dobrog vlasnika ili tako nešto?!?

Česticu nikada nisam koristio niti nitko od mojih predaka. Niti sada je nitko ne koristi, obrasla je u travu i drveće koje prema visini ima više desetaka godina, tj. sigurno je zadnjih 60-70 godina nitko nije koristio ni u kakve svrhe. To potvrđuju i priče lokalnog stanovništva navodeći glavni razlog njenu širinu. Naime, širina iznosi oko 90 cm, a dužina se poklapa sa dužinom moje čestice. Upravo stoga ali i činjenice da su susjedne uvjetovan sam rješiti to vlasništvo da bi ev. nastavio dalje. Naravno da mi nije u interesu ni potrebi dugotrajan i skup postupak.

No ne znam kako nastaviti.

Vrijednost? Teško je reći ali ne bi smjela, prema vrijednosti ostalih iz okolice koje imaju "čisto vlasništvo" biti 30-50EUR/m2.

Jesam li bio malo konkretniji? Možete li na temelju ovog dati neki savjet??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

struga je napisao:

Naime, širina iznosi oko 90 cm, a dužina se poklapa sa dužinom moje čestice.

 

Pretpostavljao sam da se radi o kakvoj 'bezveznoj' čestici, zato sam i pitao za veličinu i vrijednost.

 

Što učiniti?

Ja bi kupio i česticu s druge strane, počistio ovu malu česticu između, i za par godina pokrenuo stjecanje dosjelošću.

Ako to ne bi prošlo, tu je čl. 133. Zakona o vlasništvu (napuštene nekretnine prelaze u vlasništvo RH), pa bi česticu otkupio od RH.

Sve pod pretpostavkom da kupujete čestice kao dugoročnu investiciju, i imate vremena čekati par godina.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka čast Felixx!

Upravo čitam taj članak u Zakonu o vlasništvu. Koji su to propisi koji određuju kada će neka nekretnina prijeći u vlasništvo RH??

Da, investicija je svakako dugoročna, prije svega cilj mi je riješiti vlasništvo i okrupniti nekoliko manjih u jednu građevinsku česticu do 1000 m2. I to samo stoga što je moja okružena sa česticama manje površine, a bez njih je "bezvrijedna". Daljnjih planova za sada nemam.

Zbog svega toga nisam u mogućnosti izložiti se visokim troškovima no volje i vremena svakako imam.

 

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija