Jump to content

Ostavinska rasprava i vanbračna zajednica


Lily007

Preporučene objave

Zanima me kako je moguće da se osoba pojavi na ostavinskoj raspravi tvrdeći da je s pokojnikom u izvanbračnoj vezi, bez ikakvih dokaza (nemaju ni zajedničku adresu ni račune; a pokojnik je zadnjih godina bio bolestan u bolnici, čak je i živio izvan Hrvatske)?

 

 

Da li javni bilježnik mora zatražit dokaze o izvanbračnoj zajednici te ostalim podacima koje osoba navodi (npr. platio sam sprovod pokojnika ccc 30 000 kn)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, svatko može doći i izjaviti što god želi.

Ali izvanbračna zajednica je životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja je trajala dulje vrijeme i prestala smrću jednog od izvanbračnih drugova.

Bilježnik treba tražiti samo izvatke iz matice rođenih da provjeri da netko od "izvanbračnih drugova" nije u braku sa nekom drugom osobom.

Plaćanje troškova sprovoda nije dokaz postojanja izvanbračne zajednice.

Ostali nasljednici na ročištu mogu osporiti postojanje izvanbračene zajednice, pa bi se onda to dokazivalo pred sudom, pri čemu bi se moralo postojanje izvanbračne zajednice potkrijepiti nekim dokazima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lily007 je napisao:

Zanima me kako je moguće da se osoba pojavi na ostavinskoj raspravi tvrdeći da je s pokojnikom u izvanbračnoj vezi, bez ikakvih dokaza (nemaju ni zajedničku adresu ni račune; a pokojnik je zadnjih godina bio bolestan u bolnici, čak je i živio izvan Hrvatske)?

 

 

Da li javni bilježnik mora zatražit dokaze o izvanbračnoj zajednici te ostalim podacima koje osoba navodi (npr. platio sam sprovod pokojnika ccc 30 000 kn)?

 

U jednoj svojoj odluci (Rev 1121/2007-2) Vrhovni sud je, u bitnome, zauzeo stajalište da za postojanje izvanbračne zajednice nije od značaja da su partneri živjeli na istoj adresi.

 

Javni bilježnik će spis proslijediti sudu a on će tu gospođu, najvjerojatnije uputiti u parnicu u kojoj će kao tužiteljica morati dokazati te svoje navode. Ako se ne varam, to bi trebala biti tužba na utvrđenje da je između nje i pokojnog postojala izvanbračna zajednica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lily007 je napisao:

Da li javni bilježnik mora zatražit dokaze o izvanbračnoj zajednici te ostalim podacima koje osoba navodi (npr. platio sam sprovod pokojnika ccc 30 000 kn)?

 

Postovani,

Racun za sprovod pokojnika svakako prilozite sami i bez cekanja da to zatrazi JB obzirom da se ostavinska masa umanjuje za navedeni iznos pogrebnih troskova.

LP

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija