Jump to content

Konzumiranje alkohola dok se vozi automobil


Palonka

Preporučene objave

Dobar dan.

Dali netko zna jel po zakonu zabranjeno ili ne konzumiranje alkoholnih pića tijekom same vožnje automobilom. Npr, dali ja smijem piti malo pivo u limenci tjekom vožnje. Naravno samo to jedno pivo, jer od malog piva nebi trebalo imati više od 0,5 promila u krvi...

Znači, ako me zaustavi policija, a ja imam otvoreno pivo na stalažici u autu i nemam više od 0,5 promila alc. u krvi, dali sam napravio ikakav prekršaj???

Pitam iz čiste radoznalosti, inače nikad ne pijem ni dec ako namjeravam vozit...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

OK, ne smije se koristiti Kindle. Vjerovatno ga se svrstava u istu kategoriju kao i mobitel. Ali, sto ako koristim touch-screen navigacije? A navigacija ponekada zna biti i audio sustav? Sto se tada dogadja?

 

Ako smijem koristiti touch-navigaciju, da li smijem koristiti tablet (iPad ili nesto slicno) s obzirom da navedeni nisu mobiteli, te realno mogu sluziti za navigaciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jacob je napisao:

OK, ne smije se koristiti Kindle. Vjerovatno ga se svrstava u istu kategoriju kao i mobitel. Ali, sto ako koristim touch-screen navigacije? A navigacija ponekada zna biti i audio sustav? Sto se tada dogadja?

 

Ako smijem koristiti touch-navigaciju, da li smijem koristiti tablet (iPad ili nesto slicno) s obzirom da navedeni nisu mobiteli, te realno mogu sluziti za navigaciju?

 

Ja bi rekla da nema tu prevelike rupe koju bi našli-policija će sve uređaje koje navodite (vjerovatno ih neće ni prepoznati :-) ) svrstati pod "ostale uređaje" iz čl. 196.3. ZSPC.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

petpetica je napisao:

Da, smijete piti pivo dok upravljate osobnim automobilom, smije se jesti u burek, pita, pizza i slično, smiju se listati dnevne novine, časopisi i slično, dok je upotreba uređaja npr. elektronske knjige (tzv. kindle) kažnjiva i zabranjena sa 500 kuna.

 

Neznam zašto sam dobila tako sarkastično/ciničan odgovor, pitam Vas pitanje SAMO u vezi pijenja tjekom vožnje iz limenke. Neznam zašto bi to bilo toliko smješno pitanje kada današnji automobili svi od reda imaju stalažice ili nekakve držače za limenke sa strane vozača. Šta bi bilo logično za zaključit da NIJE zabranjeno piti npr. sok iz limenke, pa prema tome zašto ne i pivo??? Naravno da napominjem još jednom piti pivo ne znači i biti pijan. http://www.legalis.hr/uploads/icon_biggrin.gif

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Palonka je napisao:

Neznam zašto sam dobila tako sarkastično/ciničan odgovor

Danas je moderno svašta nazvati ciničnim.

 

Vama hvala na zahvali za besplatan odgovor.

 

Hvala Vam za odgovor, ali taj odgovor nije na pitanje koje sam postavila.

Pitala sam kako je regulirano zakonom ispijanje alkohola tijekom vožnje, a ne jedenje bureka ili korištenje tableta itd...

U svakom slučaju hvala, ali odgovor nisam dobila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam za odgovor, ali taj odgovor nije na pitanje koje sam postavila.

 

Editirao moderator

 

Petpetica Vam je lijepo citirao zakon, konkretno čl. 196/3 ZSPC koji definira da vozač ne smije upotrebljavati mobitel i druge uređaje. Zakon ne definira niti burek, niti pivo.

 

Ajde možda će Vam ovako biti jasnije i nakon toga neka moderator zatvori temu.

 

Pitali ste da li netko smije piti pivo. Zakon, kao što ste vidjeli ne propisuje nikakve druge zabrane osim mobitela i drugih uređaja, pod "uređaj" misli se na raznorazne naprave, tipa spomenuti kindle, iPad i sl.

 

Da, slažem se da je GPS uređaj malo nedefiniran po tom pitaju jer bi se isto mogao smatrati "drugim uređajem" koji bi mogao umanjiti mogućnost reagiranja, pogotovo ako vozač bulji u njega i pokušava dokućiti gdje skrenuti, no to neka bude tema za novu i moguće zanimljivu raspravu.

 

Ako za vrijeme vožnje pijete pivu, morate paziti da ne pređete zakonski dopuštenu granicu 0,5 g/kg alkohola, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka, inače se nalazite u prekršaju.

 

Nadam se da Vam je sada jasno odgovoreno, ako ni sada ne shvatite, onda... :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G. Palonka jednostavno nije pažljivo pročitala odgovor, nema je nikakve potrebe prozivati zbog toga.

 

Isto to se i meni par puta dogodilo, ništa strašno.

 

Jednako tako, g. Palonka je postavila pitanje, a svako normalno pitanje na ovom forumu je dobrodošlo i bit će editirani svi oni koji osuđuju nekoga radi te radnje.

:zabrana:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija