Jump to content

ovrha obrtnika i zaštićeni dio


fargo

Preporučene objave

Blokirani su mi tekući račun i žiro račun obrta po ovrsi za naslijeđeni dug.

Upitom u FINI mi je rečeno da nemam pravo na zaštićeni dio plaće jer ne primam istu.

Kako da ostvarim svoje zakonsko pravo na zaštićeni dio dohotka?

 

Sama ovrha je izvršena po naslijeđenom dugovanju i rješenju po nasljedstvu u kojem ima tri nasljednika no meni su stavili ovrhu na cijeli iznos dugovanja kao i ostalim nasljednicima unatoč činjenici da je vrijednost moje nasljeđevine višestruko manja nego kod druga dva nasljednika. U kontaktu s odvjetničkim uredom koji je proveo ovrhu su mi rekli da sam sve to trebao navesti u žalbi na ovršni prijedlog koji je dostavljen još 2007. godine. U samom rješenju je navedeno da će se ovrha sprovesti temeljem članka 139. pa onda ni nisam imao razloga za žalbu. Što mogu učini da to ispravim.

 

Hvala unaprijed...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprosti, što ću ti Možda ukrasti thread, ali da barem zainteresiram stručnjake na forumu, obzirom da sam isto pitanje postavio prije koji mjesec ovdje, HOK-u i FINI.

Odgovor nisam dobio tj. HOK mi je rekao da nisam građanin (a što sam onda?) i da nemam pravo na zaštitu plaće.

 

TEZA: Obrtnici ne primaju plaću i time nemaju pravo na zaštićeni dio iste.

 

DOKAZ 1. Porezna

POREZNI OBVEZNIK

1. Fizička osoba koja ostvaruje dohodak,

Izvori dohotka

1. dohodak od nesamostalnog rada,

2. dohodak od samostalne djelatnosti,

 

ZAKLJUČAK 1. plaća = dohodak

ZAKLJUČAK 2. obrtnik je fizička osoba

 

DOKAZ 2.porezno rješenje

U navedenom rješenju je utvrđena mjesečna osnovica za obračun doprinosa i to u mjesečnim iznosima

 

ZAKLJUČAK 3. Obrtnik plaća doprinose na mjesečnoj osnovici isto kao i radnik.

 

DOKAZ 3. OZ čl. 92

(1) Ako se ovrha provodi na plaći ovršenika, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine prosječne netoplaće

 

ZAKLJUČAK 4. Ako stoji da obrtnik prima dohodak a dohodak je isto što i plaća, onda ovršni zakon obrtnika i radnika ne razlikuju. Štoviše obojica odgovaraju cjelokupnom imovinom.

 

PRAVNI STRUČNJACI ovog foruma, zna li itko temeljem čega gorenavedene institucije osporavaju zaštitu 2/3 plaće obrtnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija