Jump to content

Trebam pomoc


Profesional

Preporučene objave

Ponistaj braka je obiteljskopravna sankcija za slucajeve kad je brak sklopljen protivno odredbama o pretpostavkama za valjanost braka.

To bi bile: bracna smetnja maloljetnosti, bracna smetnja lisenja poslovne sposobnosti ( to su uklonjive bracne smetnje, dakle, sklapanje braka je moguce samo uz dopustenje suda) ... neuklonjive bracne smetnje su: maloljetnost(ako osoba nije navrsila ni 16 godina zivota), nesposobnost za rasuđivanje, trajanje prethodnog braka jednog od bracnih drugova te krvno srodstvo u ravnoj lozi(otac-kci,djed-unuka) ili pobocnoj lozi do (ukljucivo) cetvrtog stupnja (bratici).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nista od navedenog nije u mom slucaju,medjutim sve ovo pitam,jer moja zena trazi ponistenje braka,ali u Americi,a tamo su zakoni slicni nasim,i saznajem da se ne moze ponistiti brak,kako moja zena misli da moze.Cijeli problem je u tome sta ja ne znam zasto ona zeli sve to napraviti,a imamo malo dijete koje je staro samo par mjeseci.

Mene intersira ako a ne znam po kojoj logici moja zena moze ponistiti brak,kakva su moja tada prava kao otac djeteta?Jer mi je zena nudila nekakav sporazumni razvod u kojem navodi da dijete mogu vidjeti kad hocu i da ne trebam placati alimentaciju!?Naravno da mi ne pada na pamet tako nesto potpisati,jer ja se zelim brinuti o svom djetetu,samo ne znam kako bi ja to mogao vidjeti svoje dijete kad god hocu,jer zive u Americi.Moram Vam i reci da dijete ima i Hrvatsko drzavljanstvo i naravno Americko jer je rodjeno u Americi.Moja zena ima isto tako ima Hrvatsko drzavljanstvo,jer je rodjena u Hrvatskoj,ali ima i Americko jer je dobila Americko drzavljanstvo,jer tamo zivi vec 14 godina.

Ne znam sta da radim,molim savjet.

Hvala Vam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vasa supruga vj.ne zeli da taj brak ima neke ucinke. Je li to zbog podjele imovine ili neceg drugog to samo ona i mozda Vi znate. Ako nista od gore navedenog nije karakteristicno za Vas slucaj a imate i dijete rođeno u tom braku - brak gotovo sigurno ne moze biti ponisten. A neovisno o izvanbracnom ili bracnom statusu djeteta, i trenutnom ili buducem bracnom stanju roditelja, dijete ima pravo na susrete, brigu i uzdrzavanje od oba roditelja bez iznimke, ako su mu oni to u mogucnosti, i u kojoj mjeri pruziti s obzirom na svoje zdravstveno i financ.stanje.

Tako da vjerujem da se ni u Americi propisi ne razlikuju puno sto se tice malo prije spominjane dobrobiti djeteta dok Vam za slucaj ponistaja ne mogu nista konkretno reci osim gore navedenog stanja stvari iz hrvatskih propisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru.

Medjutim isto tako moram napisati da ja nemam pojma zasto moja zena trazi ponistenje braka,jer nije radi podjele imovine,to znam.Znam sta mi je rekla moja zena upravo maloprije a to je da je saznala da sam se ja ozenio radi njenih papira da dodjem u Ameriku?!? Medjutim moja zena nije imucna,pa da ispada da sam se ja po njenim rijecima ozenio iz interesa.Ja jednostavno jos ne mogu doci sebi od te izjave!Mislim da je to navela kao razlog za ponistenje braka!Pa pitam da li je to moguce da sud tu njenu izjavu uzme u obzir?Mislim da li bi ovdje sud u Hrvatskoj uzeo to u obzir?

Molim Vas odgovorite mi,jer ja stvarno ne znam vise da mislim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud mora suditi po zakonu, a u zakonskom tekstu kojeg sam Vam prepricala u prvom postu ne stoji nista vezano za eventualnu korist za dobivanje nekog prava sklapanjem braka i vezano za to ponistaj istog.

No iskreno mislim da Vam ove inf.stvarno nece biti od nikakve koristi jer mi pricamo o zakonodavstvu RH. Ako je brak sklopljen u Americi na njega se odnose americki zakoni (odnosno vj.zakoni savezne drzave u kojoj je sklopljen).Tako da Vam je najbolje raspitati se o tamosnjem zakonodavstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brak je sklopljen u Hrvatskoj,ne u Americi,a moja zena ga zeli ponistiti u Americi.Dosao sam do informacije od americkog advokata da bi mozda sud u Americi postupio po nasem zakonu.Da li je to moguce,jer taj americki advokat je isto na cudu,jer situacija je jako komplicirana kao sta vidite.Sta ja da radim?Da li bi trebao otici na "Centar za socijalnu skrb" ? Molim Vas savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam u "Centru za socijalnu skrb" medjutim gospodja koja radi jedino sto mi je mogla reci da odem na Opcinski sud i zatrazim rastavu.Medjutim da ja to napravim da li moja zena se treba odazvati na poziv suda,jer ona zivi u Americi.Znaci da li se moja zena mora odazvati pozivu hrvatskog suda iako zivi u Americi? Ponavljam moja zena je Hrvatica,ali ima i Americko drzavljanstvo.

Molim Vas za odgovor,hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bi se trebala pojaviti.

Ja osobno Vam vise ne znam pomoci, nadam se da ce se ukljuciti jos netko s foruma tko vise zna o ovakvim situacijama.

Preporucavam Vam da zatrazite pomoc odvjetnika jer, kao sto samo kazete, situacija je poprilicno komplicirana pa je bolje tako nego da se bazirate samo na ovim osnovnim informacijama s foruma i interneta opcenito.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na pomoci.

Nazalost trenutno si ne mogu priustiti odvjetnika ni ovdje u Hrvatskoj,a jos manje u Americi gdje ce se izgleda voditi i razvod,jer moja zena ne moze dobiti ponistenje braka.(ja stvarno ne znam zasto ona trazi tako nesto,pogotovo kad imamo malu bebu) Ja samo znam da ja ne mogu traziti razvod braka,dok dijete ne navrsi godinu dana zivota.Pa mi nije jasno kako moja zena moze traziti ponistaj braka ili razvod?Sta ne vrijede zakoni isto i za muza i za zenu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom slucaju Obz stiti majku djeteta. Tako da suprug nema pravo podnijeti tuzbu za razvod braka dok dijete ne navrsi godinu dana zivota. Time se zeljelo osigurati majke i djecu u toj prvoj godini majcinsta kada se smatra da je djetetu najpotrebnija majka, koja u to vrijeme najcesce ne radi itd., itd. - ta odredba sluzi pruzanju sigurnosti majkama od napustanja, financijskih problema i ostalih nestabilnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija