Jump to content

radnik ne otvara bolovanja


kovmar

Preporučene objave

Imam djelatnicu od 1.6.2011.

Od rujna je u par navrata bila bolesna po 3-4 dana.Kada sam joj nakon trećeg niza bolovanja od par dana rekla da mi donese doznake rekla je da uopće nije od liječnika tražila bolovanje.

20.11. se razbolila i poslala doznake,bolovanje do 25 dana.

Prijašnje nedolaske sam joj knjižila kao da je radila jer nisam imala doznake

Mogu li joj ,kada se vrati s bolovanja, dati otkaz,jer mi prije nije donosila doznake,u dva mjeseca je nakupila 14 dana neopravdanih nedolazaka na posao(bolovanja).

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš. Redoviti otkaz. Napiši joj sljedeće:

 

 

Naziv tvrtke

adresa

 

 

 

Ime i prezime radnice

Adresa

 

 

Na temelju članka 107. Zakona o radu (NN br. 38/95) direktorica Ime Prezime donijela je odluku o

 

Redovitom otkazu

 

Zaposlenici XY iz Grad, ulica, zaposlenoj na poslovima (radno mjesto) otkazuje se ugovor o radu zbog kršenja obveza radnog odnosa. Zaposlenik iz točke 1. ove odluke, ugovor prestaje istekom otkaznog roka od mjesec dana, računajući dana dostave ove odluke.

 

OBRAZLOŽENJE

 

Zaposlenica XY obavlja poslove te i te. Dana X.Y.Z. godine zaposlenica nije došla na rad, a izostanak nije opravdala.

Direktorica je dana X.Y.Z. godine upozorila zaposlenicu na dužnost izvršenja radne obveze i dolaska na posao te joj je ukazano na mogućnost otkaza u slučaju nastavka kršenja tih obveza.

Dana X:YZ: zaposlenica je ponovno izostala s posla. Pozvana da iznese svoju obranu zaposlenica je izostanak opravdala bolešću. Iako nekoliko puta pozivana, zaposlenica nije doprinijela nikakvu liječničku dokumentaciju koja bi dokazala njezine tvrdnje. Iz navedenog slijedi da je izostanak s posla neopravdan.

 

Budući da je zaposlenica zaposlenica provela na radu neprekidno X mjeseci, otkazni rok iznosi mjesec dana, istekom kojega zaposleniku prestaje radni odnos.

 

POUKA O PRAVNOM LIJEKU:

Zaposlenik može poslodavcu podnijeti zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana od dana dostave odluke.

 

 

NAZIV TVRTKE

Direktorica

Ime Prezime

 

Vlastoručni potpis

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.Iz posta se ne vidi koju vrstu redovnog otkaza bi dala.Redovni otkaz se javlja u 3 oblika:

1.Poslovno uvjetovani(zbog gospodarski,tehničkih razloga)

2.osobno uvjetovani(ako radnik nije sposoban izvršavati zadatke zbog svojih osobina ili sposobnosti)

3.otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika(ako radnik krši obveze iz radnog odnosa.)

 

 

u vašem slučaju bi se moglo govoriti o otkazu zbog skrivljenog ponašanja no i u tom slućaju se mora ispoštovati procedura koja kaže da mu prvo morate dati pismenu opomenu.Ako on ponovi povredu onda mu dajete otkaz s time da ga prvo morate pozvati da iznese obranu.Ako to ne napravite a on vas tuži vjerovatno gubite spor jer niste poštovali proceduru otkazivanja.

 

-Tako da vam ostaje mogućnost da mu uručite IZVANREDNI otkaz ugovora o radu.taj vaš radnik vam je u roku od tri dana od kada se nije pojavio na posao trebao donjeti potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad, a do kraja mjeseca doznake.I u slučaju izvanrednog otkaza morate ga prvo pozvati da iznese svoju obranu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@MarioSB, kad sam u prethodnom postu pisala ovaj "Redoviti otkaz" mislila sam na otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika.

Ona je radnicu usmeno opomenula i ona nije iznijela obranu (koliko sam shvatila), no ako je potrebno pismeno opomenuti... hmmm...

 

A sto se tice izvanrednog otkaza, pa po Vasem bi to meni izgledalo isto. Ispravite me molim vas ako bi to moglo ici nekako drukcije. Naime, izvanredni otkaz sam vidjela jedino od strane radnika koji izgleda ovako:

 

Ime Prezime

Ulica br

00000 Grad

 

Tvrtka d.O.o.

Ulica

00000 Grad

 

Grad, 00.00.0000. godine.

 

 

Na temelju članka 107. st. 1. Zakona o radu (NN br. 38/95) otkazujem ugovor o radu zaključen dana xx.xx.xx. godine zato jer je poslodavac prekršio odredbe Kolektivnog ugovora o radu u svezi redovite isplate plaća. Ugovor otkazujem bez poštivanja zakonskog roka, te ugovor o radu prestaje dana xx.xx.xxxx. godine.

 

IZVANREDNI OTKAZ UGOVORA O RADU

 

Temeljem ugovora o radu od xx.xx.xxxx. godine obavljam poslove xxxxxxx. Obveza poslodavca u svezi isplate plaća utvrđena je člankom 27. st. 1. Kolektivnog ugovora o pravima i obvezama radnika i poslodavca koje je zaključen xx.xx.xxxx.. godine, te člankom 10. Ugovora o radu.

 

Budući da je poslodavac isplatio samo dio plaće za lipanj, te da nije isplatio plaće za srpanj, kolovoz, rujan, listopad, studeni i prosinac, nisam u mogućnosti, niti želim ubuduće obavljati ugovoreni posao bez plaće.

 

Zbog nevedenog otkazujem Ugovor o radu bez obveze poštivanja otkaznog roka, tako da Ugovor prestaje danom dostave ovog otkaza poslodavcu.

 

Sa poštovanjem,

 

RADNIK

Ime prezime

 

 

 

E sad... po ovome se moze sloziti Izvanredni otkaz ugovora o radu u suprotnom smislu, da poslodavac daje otkaz radniku, a ne da ga radnik sam daje... no kako sam vec rekla po mome misljenju bi to izgledalo isto?! :-?

Jer morala bi napisati da je radnica dana XX.XX.XXXX. izostala s posla a nije donijela opravdanje, sada joj daje izvanredni otkaz... radnica je moze tuziti zasto joj nije dala opomenu pa nakon toga otkaz uvjetovan skrivljenim ponasanjem radnika, a ne joj da je izvanredni?! Uglavnom sada sam sve pomjesala.. Nadam se da ste me shvatili sto sam mislila reci...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija