Jump to content

otpis kamata na porezni dug


Pospanka

Preporučene objave

Dakle, radi se o poreznom dugovanju od 150 000kn kamata+glavnice iz obrta zatvorenog 2004, krajem 2010 ovrha na plaću jer druge imovine nemam. Od tada postigla sam dogovor s poreznom da plaćam neku svotu svaki mjesec i u 2011 sam uplatila oko 30 000kn. Zanima me da li sad nakom godine dana plaćanja ipak postoji mogućnost da mi se dio kamata otpiše pozivajući se na zastaru? Zahvaljujem unaprijed na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da. možete podnijeti zahtjev PU za utvrđivanjem zastare prava poreznog tijela na naplatu javnih davanja čije se obveze sami prijavili svojim obračunskim prijavama.

 

porez na dohodak:

za 2004. godinu 01.01.2012. nastupila je apsolutna zastara

 

PDV:

za 2004. godinu 01.01.2011. nastupila je apsolutna zastara

 

doprinosi:

za 2004. godinu 01.01.2015. nastupa apsolutna zastara

 

doprinos HOK-u:

za 2004. godinu 01.01.2011. nastupila je apsolutna zastara

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitala sam negdje da donošenjem ovrhe zastara prestaje važiti. Prema vašem odgovoru zastara je nastupila sa 1.1.2011. godine, ali po ovome zastare više nema (Ja sam dobila ovrhu nekoliko dana prije 2011. godine, vjerojatno zbog izbjegavanja zastare). Da li je ovo točno i što i kako dalje? Da li ima kakvih mehanizama za smanjenje/oprost dijela duga, odbijanje kamate ili nešto treće?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na vaš slučaj se odnosi prethodno važeći Opći porezni zakon (NN 127/00.).

 

Pravo poreznog tijela na naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći.

 

Zastara prava na naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate, troškove ovrhe i novčanu kaznu.

 

Vaš slučaje je 1. - podebljano.

 

Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći.

 

Problem kod određivanja dana kada zastara počinje teći kod obveze PDV-a je sljedeća. Prema Zakonu to je 01.01.2005. za 2004. godinu jer se obveza PDV-a utvrđuje na dan 31.12.2004.

 

Nezakonit je stav da od 01.01.2006. teće zastara za 2004. godinu jer obveza PDV-a trebala utvrditi najkasnije do 28.02.2005., kad je bio rok za dostavu PDV-K za fizičke osobe.

 

trebali ste žaliti na rješenje o ovrsi. pretpostavljam da je rok žalbe propušten i rješenje o ovrsi je izvršno.

 

Ipak, Ovrha će se obustaviti po službenoj dužnosti ili na prijedlog ovršenika:

 

2. ako prestanu prava i obveze iz porezno-dužničkog odnosa,

 

Pravo tijela na naplatu prestaje istekom roka zastare

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija