Jump to content

Savjet - doseljenik u RH, koja ima prava?


vinjoza

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Moja djevojka je doselila u RH iz Argentine (iz RH vuče korjene).

 

Dobila je državljanstvo (domovnicu), upisala se u Matični ured, dodjeljen joj je JMBG/OIB i jučer je dobila trajno prebivalište u ZG, te osobnu.

 

Što mene zanima jest, budući da je zasad nezaposlena, ima li ona pravo na besplatno osnovno zdravstveno osiguranje, i koja druga socijalna prava dobiva kao novopečena hrvatska državljanka (ne zanimaju me nikakve naknade ili što već, no ako treba plaćati osnovno zdravstveno osiguranje 450 kn/mj, to je popriličan iznos).

 

Uz to, ako imate kakve savjete u vezi idućih koraka što se tiče hrvatskih javnih službi, što bi trebala učiniti odmah, bio bih zahvalan ako bi savjetovali.

 

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ona sama kao takva ne ostvaruje pravo na zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba, da bi ostvarila to pravo potrebno je da je prijavi u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa........recimo.

 

Druga je varijanta da dotičnu odvedeš pred matičara i nakon tog čina možeš nju prijaviti po sebi,.......što ti osobno uz ovo gore a priori i želim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

haha, hvala na savjetu :)

to će se vjerovatno i dogoditi u neko dogledno vrijeme, no zanimalo me ima li svaki hrvatski građanin pravo na osnovno zdravstveno osiguranje.

 

nisam pravnik, no u oči mi je upao članak 13 zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, koji kaže da osobe s prebivališten u RH koje nemaju sredstava za uzdržavanje imaju pravo na zdravstveno osiguranje. To se ne bi odnosilo i na nju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

nisam pravnik, no u oči mi je upao članak 13 zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, koji kaže da osobe s prebivališten u RH koje nemaju sredstava za uzdržavanje imaju pravo na zdravstveno osiguranje. To se ne bi odnosilo i na nju?

 

ovo ne drzi vodu, jer supruga i ja smo nezaposleni i imamo dvoje male djece ( 3i i 1 god) i nemamo pravo na zdravstveno osiguranje,probali smo vec vise puta bas po pitanju da nemamo nista al to nikoga ne zanima tako da nemozete ostvariti to pravo jer ustvari ne postoji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija