Jump to content

Odjava vozila


lotus red

Preporučene objave

Ovako, 2010. sam bila vlasnik skutera ( zapravo je bio od mog tadašnjeg dečka, ali je glasio na mene)

Krajem 2010. skuter je prodan na način da smo potpisali kupoprodajni ugovor, a bivši me uvjeravao kako je kupoprodajni dovoljna zaštita od bilo kakvih kasnijih zakonskih zavrzlama.

U 2.mj 2012. dolazi mi kazna od suda radi neregistriranja tj. zato jer skuter nije odjavljen.( promijenio je do tada valjda 3 vlasnika, ali zakonski još glasi na mene, s time da ga ovaj zadnji očito nije registrirao)

Na to moj bivši šalje prigovor policiji zajedno s kupoprodajnim ugovorom.

Mislila sam da je tu priči kraj.

No meni jučer stiže pismo iz policije

POZIV OKRIVLJENIKU

Poziva se okrivljenik dana ... da pristupi sudu na ročište radi ispitivanje u gore naznačenom prekršaju, a povodom prigovora na obavezni prekršajni nalog ( čl.250,st.12 Zakona o sigurnosti na cestama)

......

Moje pitanje je što da ja njima tamo kažem?

Da li mi ne mine kazna od 700 kn radi bneodjavljivanja skutera (ja glupa nisam znala za taj zakon) ?

Mogu li se ponovno žaliti na to? umanjiti kaznu? molit i plakat ;) ?

ljudi pomagajte i bez posla i bez love sam

Hvala na savjetima

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupac je prilikom kupovine vozila bio dužan o tome obavijestiti poreznu, platiti porez i otići na MUP napraviti odjavu i prijavu na sebe.

Kupoprodajni ugovor je dokaz da skuter više nije u vašem vlasništvu.

Sad je jedino pitanje da li je registracija istekla prije nego ste sklopili kupoprodajni ugovor ili poslije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o sigurnosti prometa na cestama u svom članku 250. navodi vlasnika i kupca vozila.

 

Jasno je da je vlasnik vozila onaj tko je u nadležnim evidencijama registriran kao vlasnik vozila, a kupac onaj koji kupoprodajnim ugovorom kupi vozilo i tek svoje vlasništvo treba potvrditi u evidencijama nadležnih tijela.

 

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i Zakon o obveznim odnosima sa ovim nema nikakve ili vrlo male veze.

 

Vlasnik vozila je trebao odjaviti vozilo nakon obavljene kupoprodaje i to je obveza osobe koja je evidentirana kao vlasnik vozila, a ne osobe koja je to tek postala, tako da su elementi prekršaja dvostruko ostvareni, a naravno da se neće dva puta odgovarati, već će uslijediti samo jedna prekršajna sankcija.

 

Za takvu vrstu kazne sud može izdati opomenu.

 

Idite na sud, izjavite sve kako ste napisali ovdje, sa sobom ponesite dokaze da nemate novaca i to potvrdu iz porezne o imovinskom stanju i potvrdu o nezaposlenosti, statusu redovnog studenta ili potvrdu o primanjima iz radnog odnosa.

 

Sud će vas sigurno kazniti, a u kojem iznosu ovisi o umješnosti vaše obrane.

 

I sudska opomena je kazna samo je razlika što se ništa ne plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovjereni kupoprodajni ugovor je dokaz da vi više niste vlasnik vozila. Problem je što ste za MUP vi i dalje vlasnik jer vozilo nije odjavljeno i oni nemaju podatak da je prodano.

 

Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama objavljenom u Narodnim novinama (broj 67/08), vlasnik je dužan odjaviti vozilo.

 

Prema zakonu vi ste u prekršaju. Ostaje vam otići na sud, priložiti kupoprodajni ugovor i pokušati uvjeriti sud da niste znali da kupac nije napravio odjavu jer vam je obećao da će napraviti prijenos (odjavu i prijavu).

 

Nadam se da nećete imati problema.

Napominjem da nisam pravnik, već pišem prema osobnom iskustvu.

Do danas sam bio uvjeren da je kupac taj koji mora napraviti odjavu, ali očito više nije tako.

 

Više na:

http://www.osiguranje.com.hr/vijest.asp?id=206

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupac može napraviti odjavu, ali nije dužan.

 

Sam članak zakona je nespretno napravljen, stavak 3. objašnjava da se nešto ne mora izvršiti ako je napravi druga radnja kako je propisano, a zapravo taj propis nitko nikada nije vidio.

 

Nigdje nije propisano kako se obavlja postupak registracije i postupak odjave vozila pa nam se događa da postoje vozila na cestama koja nemaju prometnu dozvolu ovjerenu od strane nadležne organizacije policije i vozila koja su odjavljena a na njima stoje registarske pločice.

 

Jedino rješenje je aktom poništiti sve izdane registarske pločice, izraditi potpuno nove, izmjena članka zakona, otkazati posredovanje izdavanja prometnih dozvola u stanicama za tehnički pregled vozila i pravilnikom propisati postupak policije u poslovima registracije i odjave vozila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija