Jump to content

Podjela kuće


MalaMara

Preporučene objave

Situacija je slijedeća: imam obiteljsku kuću u kojoj sam vlasnik 120 kvadrata a 20 kvadrata ima moj bratić. On ne želi isplatu, a za odvajanje ja nemam sredstava a on ne želi pokrenuti.

 

Zanima me , s obzirom da diobe nema, da li on ima pravo koristiti sve dijelove kuće jednako kao i ja?

 

U slučaju da kupim nešto novo npr. štednjak, imam li mu pravo zabranit da ga koristi ili bilo što da koristi što sam ja kupila ( suđe,pribor,namještaj) ili ima na sve pravo s obzirom da se sve te stvari nalaze u kući?

 

Ukoliko sam sad mjenjala prozore i vrata, imam li pravo od njega tražiti polovicu novca za te radove, s tim da on nije pristao da ja to promjenim odnosno bilo mu je svejedno,ali sad ih naravno koristi?

 

I posljednje, on je sada počeo uređivati jedinu kupaonicu u kući, raskopao je zidove i privremeno nema vode u kupaoni (uključujući wc) ali on se ne žuri sa radovima, ako ih uopće i završi čini mi se da bi mi moglo takvo neizdživo stanje trajati cijelo ljeto. Imam li išta čime se mogu boriti protiv njega u ovom slučaju?

 

Oprostite na dugom postu ali ako neko ima koristan savjet bila bih jako zahvalana!

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

1.

Vi imate pravo podnijeti sudu zahtjev za razvrgnuće suvlasničke zajednice geometrijskom diobom ako je to moguće, pravo diobe isplatom ,ili civilnom diobom(prodaja putem suda)

2.Za samovoljno korištenje vašeg suvlasničkog dijela imate pravo tražiti novčanu naknadu i to unatrag 5 godina.

3.Vi imate pravo na isplatu nužnih troškova , ali ne po pola ,je njegov suvlasnički dio nije 50% od cijelog.

Trebate pokušati dogovoriti se sa bratićem na miran način ako je moguće ,u suprotnom trebat ćete svoja prava štititi putem suda.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija