Jump to content

Pseudonim - književni lik?


7576327

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Nema posebnih pravila kako izabrati pseudonim, pa tako vjerujem da možete tekst potpisati imenom i prezimenom lika iz nečije knjige. Drugi dio pitanja mi nije potpuno jasan.

 

Činom stvaranja autorskog djela vi postajete autor djela. Vi možete odabrati svoje djelo potpisati pseudonimom, i zakon to prepoznaje i štiti vas kao autora.

 

Tako Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima u članku 12 (1) kaže sljedeće:

Autorom se smatra osoba čije je ime, pseudonim, umjetnički znak ili kod na uobičajen način označen na primjercima autorskog djela ili pri objavi autorskog djela, dok se ne dokaže suprotno.

 

U pogledu trajanja autorskog prava na djelu potpisanom pseudonimom zakon kaže da:

"Autorsko pravo na autorskom djelu objavljenom pod pseudonimom traje sedamdeset godina od zakonite objave tog djela."

 

Ukoliko nema sumnji u to tko je autor koji objavljuje pod pseudonimom, onda autorsko pravo na takvom djelu traje sedamdeset godina od smrti autora.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Hvala na odgovoru i na informacijama u ovim drugim dvjema sličnim temama!

 

Ma drugi dio pitanja bi pojašnjenije glasio ovako nekako: Treba li autor knjige, iz koje mislim uzeti ime lika kao svoj pseudonim, posebno zaštiti to ime da bi mi to bilo zabranjeno učiniti ili je njegovo autorsko pravo na knjigu dovoljno da me u tome spriječi?

 

Po vašem odgovoru pretpostavljam da treba i da se to vjerojatno radi samo u iznimnijim slučajevima kad se zbog popularnosti, iz komercijalnih razloga i budućeg širenja djela na druge oblike umjetnosti ili zabave, neki prepoznatljiv lik pretvori u zaštićeni "trademark", npr. kod hit-knjiga koje postanu dijelom pop-kulture.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija