Jump to content

HRVI _ Braniteljska mirovina


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav. Rođen sam 1967. godine i zaposlen sam u MUP-u od prosinca 1990. godine kao policajac (Ovlaštena službena osoba). Tijekom Domovinskog rata bio sam 2 puta ranjavan u Osijeku dok sam bio u službi (15.09.1991.) i 09.11.1991. godine (snajper i granata) na osnovu čega sam dobio status HRVI 20% trajno od 1993. godine. Ostao sam raditi u policiji kao policajac sve do srpnja 2005. godine od kada se nalazim na bolovanju od posljedica PTSP-a. Prvi puta sam se javio na psihijatriju 1997. godine te sam te iste godine bio 5-6 puta na psihi (bio sam povremeno i na bolovanju) i od onda mi se u nalazima spominje PTSP kao posljedica rata. Još sam se 2 puta javio na psihu 1999. godine i od onda sam imao prekid javljanja na psihijatriju do travnja 2005. godine od kada se redovno javljam i dijagnosticiran mi je F.43.1 (a kod privatnog liječnika kojem se povremeno javljam spominje se čak i F 62.0).Na osnovi tih nalaza upućen sam u veljači ove godine na MUP-ovu komisiju gdje sam proglašen nesposobnim za obavljanje poslova policajca uslijed psihičke bolesti i ranjavanja - posljedica Domovinskog rata. Po čl. 97 Zakona o policiji sada mogu 3 godine dobivati 100% plaću kao i da radim do odlaska u mirovinu što i dobivam. U međuvremenu sam podnio zahtjev da mi se prizna i invalidnost na osnovi PTSP-a što sam i dobio na komisiji ( 20% ranjavanje i 20% PTSP) što su mi sveukupno dali 30% privremeno riješenje do srpnja 2007. godine kada ću morati opet na komisiju itd. Sada čekam drugostupanjsko riješenje iz Zagreba a u međuvremenu planiram (nakon što dobijem drugostupanjsko riješenje koje će vjerovatno biti privremeno) podnijeti zahtjev za odlazak u braniteljsku mirovinu. Ratni put mi je odličan, 2 ranjavanja, dosta sam vremena proveo u ratu od (vodi se od 10.12.1990. do 30.06.1996) i imam satus Hrvatskog dragovoljca i branitelja, a u policiji zvanje iliti čin policijskog narednika. Znam da je nezahvalno prognozirati ali Interesira me kako bih ja mogao proći na mirovinskom glede odlaska u mirovinu mirovinu. Nisam ležao u bolnici na psihi iako znam da bi to moglo pomoći ali velika je gužvara u bolnicama.......Ako bi mi netko mogao objasniti otprilike kako bih ja tu mogao proći, kolika bi mogla biti mirovina. Za sada dobijam plaću oko 5.600,00 kuna. Unaprijed sam zahvalan na eventualnim odgovorima. Pozdrav svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za kolegu policajca ovako, nemate nikakve potrebe da se brinete oko mirovine, prema svemu što ste napisali vaša mirovina će sigurno biti dobra koliko ćete dobiti ne bih prognozirao ali ništa se ne brinite. Što se tiče PTSP ako ne morate u bolnicu nemojte ići to vam je moj savjet. Imate utvrđen status RVI i nemate potrebe AKO ne morate da ležite u bolnici. Vaša ranjavanja i RVI govore i nose puno više nego PTSP koje većina dobiva privremeno tako da se te osobe moraju pripremiti na dugogodišnje liječenje da bi dobili trajno.

Ako vas još nešto zanima pitajte.. Nisam samo siguran da li su vaši iz MUP-a riješili činove prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

Poki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravio sam dodati da činovi još nisu usklađeni. Tzv dočasnički činovi (srednja škola IV stupanj) idu redoslijedom od dolje prema gore:

1. Policajac

2. Viši policajac

3. Policijski narednik i to je najviši čin koji se može dobiti u policiji sa srednjom školom.

Prilikom odlaska u braniteljsku mirovinu Policijski narednik se najvjerovatnije prevodi u Časničkog namjesnika.

Pozdrav još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega to što velite najvjerojatnije ništa nije sigurno, ja koliko sam upoznat sa tom problematikom još ništa točno nije određeno zašto to ne znam. Uglavnom vama se policijski činovi moraju uskladiti po tablici iz zakona o braniteljima a to izgleda ovako za 2005.g..

 

Činovi i ustrojbena mjesta Osnovice

Vojnik 71.133

Pozornik 75.588

Razvodnik (zastavnik HRM) 80.919

Skupnik 71.914

Zapovjednik desetine 85.404

Zapovjednik voda 90.695

Zapovjednik satnije 108.838

Zamjenik zapovjednika bojne 119.422

Zapovjednik bojne 131.512

Zamjenik zapovjednika brigade 143.602

Zapovjednik brigade 143.602

Desetnik 82.273

Vodnik 88.184

Stožerni vodnik 88.788

Narednik 88.788

Nadnarednik 89.294

Stožerni narednik 92.202

Časnički namjesnik 102.844

Zastavnik 87.513

Poručnik (poručnik korvete) 90.695

Natporučnik (poručnik fregate) 98.254

Satnik (poručnik bojnog broda) 108.838

Bojnik (kapetan korvete) 119.422

Pukovnik (kapetan fregate) 131.512

Brigadir (kapetan bojnog broda) 143.602

Stožerni brigadir (komodor) 155.692

Brigadni general (komodor) 155.692

Zapovjednik zbornog mjesta 131.512

Zapovjednik zbornog područja 167.796

General bojnik (kontraadmiral) 167.796

General pukovnik (viceadmiral) 172.328

General zbora (admiral) 176.860

Zapovjednik obrane grada 131.512

Stožerni general (stožerni admiral) 181,392

 

 

Mirovina se računa ovako:

OSB=PVB x PF x 40 + 45%

Mirovina = OSB x AVM x MF

 

Tj. Osnovica : sa prosječnom godišnjom bruto plaćom u RH za 2005.g. = dobije se rezultat koji se množi sa polaznim faktorom ( to ovisi što ste i tko ste) a sve to puta 40 0 dobiva se broj koji se uvećava za 45% a taj dobiveni broj se množi sa mirovinskim faktorom a sve to sa 1 ili 0,8 što ovisi dali je opća ili profesionalna nesposobnost i dobiveni rezultat je visina mirovine.

Recimo da je mirovina 5600 kuna a osoba je dobila 40 % rata od 5600 će se uzeti 40 % te mirovine a ostali 60% će se obračunavati po drugom zakonu. Tj. Stvarnim radnim stažom i od te mirovine će se uzeti 60% i pribrojiti ovoj te se tako dobiva iznos mirovine.

Sve ovo bi ti morali reći gospoda koja rada za Vas branitelje i koji su po županijama plaćeni za to.

Ja sam isto radio u policiji 1990. a sada sam u HV i jednostavno me je njihove neznanje a također i neznanje personalaca natjeralo da to proučim i sada to imam u malom prstu, sila te tjera da nešto naučiš. Bilo bi mi drago da mogu svima objasniti i pomoći.

Poki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

astronaut318 je napisao:

jeste konačno dobili tablice za izračun mirovine?Mene zanimaju,također.Još sam na IK i čekam taj prokleti poziv....

Još nije donesena Odluka ("ODLUKA O OSNOVICAMA ZA UTVRĐIVANJE VRIJEDNOSNOG BODA PREMA OSOBNOM ČINU, USTROJBENOM MJESTU I ZVANJU HRVATSKOG BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA ZA GODINU 2009") te nije poznat podatak o prosječnoj plaći u RH za 2009.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija