Jump to content

Darovanje nekretnine (bez poslovne sposobnosti) ?


amanda25

Preporučene objave

Poštovanje.

Imam jedno pitanje vezano za osobu koja je lišena poslovne sposobnosti.

Ima dvosoban stan, kojeg želi darovnim ugovorom

dati meni. Pošto nema poslovnu sposobnost, pod socijalnom skrbi je i dodjeljen joj je skrbnik, ja sam joj udomiteljica (k tome smo u rodu), ona nema nikog drugog svog, niti muža, niti djece, te ne želi da se jednog dana socijalna skrb okoristi tim stanom i želi ga prepisati na mene. Da li njen skrbnik ima ovlaštenja dozvoliti (potpisati) da ona svoju nekretninu prepiše na mene, tj. daruje mi je?

Ili za to postoji neka druga procedura i koja?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobe s ograničenom poslovnom sposobnošću mogu, upravilu, same sklapati pravne poslove. Takvi pravni poslovi vrijede tek kad ih odobri njihov zakonski zastupnik. Pravni posao koji sklapa osoba s ograničenom poslovnom sposobnošću naziva se šepavi pravni posao . Ograničeno su poslovno sposobne samo osobe koje su nakon punoljetnosti djelomično lišene poslovne sposobnosti. Za valjanost pravnih poslova koje sklapaju potrebno je odobrenje staratelja..

Osobe koje su potpuno poslovno nesposobne ne mogu sklapati pravne poslove. Za njih pravne poslove sklapaju njihovi zakonski zastupnici..

Članak 276.ZOO

(1) Za sklapanje pravovaljanog ugovora potrebno je da ugovaratelj ima poslovnu sposobnost koja se zahtijeva zasklapanje toga ugovora.

(2) Ograničeno poslovno sposobna osoba može bez odobrenja svoga zakonskog zastupnika sklapati samo one ugovore čije joj je sklapanje zakonom dopušteno, odnosno sve ugovore čije sklapanje odlukom suda o djelomičnom lišenju poslovne sposobnosti nijezabranjeno.

(3) Ostali ugovori tih osoba akosu sklopljeni bez odobrenja zakonskog zastupnika pobojni su, ali mogu biti osnaženi njegovim naknadnim odobrenjem.....

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija