Jump to content

Pozvana kao svjedok


Katarina84

Preporučene objave

Pozdrav!

Imam jedno pitanje. Naime, 2010. ukradena mi je kreditna kartica i s nje 11 tisuća kuna,što je i bio limit odobrenog minusa. Osoba je prevarom došla do kartice, zamolila me za prijevoz.

Predstavljala se kao ja u banci pokušavajući doći do još novaca kada na kartici više nije bilo moguće išta podignuti.Prijavila sam, priznala je, postoje snimke sa bankomata itd...Da je osoba koja je gladna ne bi mi bilo toliko žao, ali krade da bi kupila bolji auto, išla na putovanja, kockala u kockarnicama ...

Nisam jedina žrtva jer od onda pa do nedavno redovito "operira".Osoba je takva da će svašta napraviti da se izvuče, recimo pokrala je curu koju je optuživala u policiji da je sama sebi ukrala novce. Dobivala sam i prijetnje, pa molbe da odustanem,

što me ne dira jer sam pokradena u trenutku kad sam čekala operaciju odstranjivanja tumora i kad su mi shodno tome bili potrebni moji novci koje sam krvavo zaradila radeći i prekovremene, a sad pogotovo, jer sam ostala bez posla usred trudnoće,

sad sam samohrana majka male bebe, i zbog njega i mog dostojanstva htjela bih da taj slučaj bude pravedno okončan.

Pozvana sam za tjedan dana kao SVJEDOK na glavnu raspravu protiv optuženice, zbog kaznenog djela iz čl. :224.a.st.1.KZ.

Mama me savjetovala da uzmem odvjetnika, jer da će me takva "muljatorica" izmuljati i svašta reći i da ću ja ostati nezaštićena.

I sad mene zanima, kako to izgleda na sudu? Da li je stvarno nužno uzeti odvjetnika, da li je praksa takva da se uzima i kad si u statusu svjedoka, ili ne? Nemam novaca za odvjetnika, da li postoje odvjetnici kojima se može platiti kad slučaj bude okončan?

Opčenito, kako to uzgleda na sudu jer nisam nikad bila. (Pitanja su možda smiješna ali ne razumijem se). Hvala puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne treba ti odvjetnik u statusu svjedoka.

Osim sto su skupi, nikad jos nisam cuo da bi netko imao odvjetnika u statusu svjedoka na sudu. uostalom, kao svjedok ti ces iskazivati, nitko ne moze svjedociti umjesto tebe pa ni odvjetnik.

 

Po svemu napisanom izgleda kao vrlo cista situacija, Sudac, tuzitelj i okrivljeni (i/ili njegov odvjetnik) ce vam postavljati pitanja a vi iskazivati istinito i nema frke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako niste dobili novce natrag stavite imovinskopravni zahtjev za otuđeni iznos zajedno sa kamatama. To vam je doslovno jedna rečenica koju kažete sudu, a sud će odlučiti da li će o njemu odlučivati tijekom kaznenog postupka ili vas uputiti u parnicu. Nemajte bojazni, postavit će vam pitanja o tijeku otuđenja kartice, a vi samo odgovarajte ono šta znate i kako se sve dogodilo. Na kraju će vas pitati jel tražite kakav trošak. Možete tražiti putni trošak, trošak za prehranu, dnevnicu (za to vam treba potvrda poslodavca o visni dnevnice). Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I kako to da sam pozvana kao svjedok ako sam ja tu osobu prijavila? Da li se u toj raspravi riješava i to da mi je otuđila novac i da ga mora vraitti ili ja to moram sama nekom drugom tužbom? Možda je tuži država po mojoj prijavi? Ako je glavna rasprava ima li nakon nje još koja ili bi uskoro moglo biti i riješenje svega?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I kako to da sam pozvana kao svjedok ako sam ja tu osobu prijavila? Da li se u toj raspravi riješava i to da mi je otuđila novac i da ga mora vraitti ili ja to moram sama nekom drugom tužbom? Možda je tuži država po mojoj prijavi? Ako je glavna rasprava ima li nakon nje još koja ili bi uskoro moglo biti i riješenje svega?

 

Sud ce presudom odrediti da vam se novbac ima vratiti ili ce vas uputiti u privatnu parnicu. Drzava je nece tuziti, privatnu parnicu pokrecete i financirate sami. Ali sve to samo u slucaju da su u presudi ne presudi da vam se novac ima vratiti.

 

Slucaj se moze zakljuciti na prvoj glavnoj raspravi osim ako netko od pozvanih ne pristupi a njego iskaz je bitan za postupak ili sud smatra da ce biti potrebno izvoditi jos neke dokaze. U tom slucaju ce se zakazati sljedeca rasprava i tako redom do okoncanja postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija