Jump to content

Vojna mirovina, poooomoooć


ivicabb

Preporučene objave

Znam da se o ovome puno pisalo i piše ali ipak moram konkretno za svoj slučaj zamoliti za pravnu i stručnu pomoć.

Pripadnik sam GMTRB-a, dočasnik, imam 17 godina staža u gardi i oko 9 mjeseci u domovinskom ratu u pričuvoj postrojbi, nažalost sam se tijekom boravka u misiji razbolio i vraćen sam kući prije završetka misije,na vanrednom liječničkom u dubravi nisam prošao(produžili mi na šest mjeseci i vjerovatno više i neće jer imam trajne posljedice i neću moći proći lječnički nikad više), na koju mirovinu imam pravo 6,6a,11,11a ili što već. U postrojbi naravno nisam došao do nekog pametnog odgovora jer to kod nas opće rasulo i nebriga.Kome da se obratim za pomoć izvan GMTRB-a, postoji li nekakva služba u MORHu. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da se o ovome puno pisalo i piše ali ipak moram konkretno za svoj slučaj zamoliti za pravnu i stručnu pomoć.

Pripadnik sam GMTRB-a, dočasnik, imam 17 godina staža u gardi i oko 9 mjeseci u domovinskom ratu u pričuvoj postrojbi, nažalost sam se tijekom boravka u misiji razbolio i vraćen sam kući prije završetka misije,na vanrednom liječničkom u dubravi nisam prošao(produžili mi na šest mjeseci i vjerovatno više i neće jer imam trajne posljedice i neću moći proći lječnički nikad više), na koju mirovinu imam pravo 6,6a,11,11a ili što već. U postrojbi naravno nisam došao do nekog pametnog odgovora jer to kod nas opće rasulo i nebriga.Kome da se obratim za pomoć izvan GMTRB-a, postoji li nekakva služba u MORHu. Hvala

 

Više podataka o svom statusu . Koja bolest, šta su ti produžili u Dubravi (nadam se da nema veze sa hm..), koje su to trajne posljedice....?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trenutno radim u svojoj postrojbi,imam okulziju centralne mrežnične vene( krvni ugrušak mi se zaletio u oko i napravio trajnu štetu)trenutno ne vidim na desno oko gotovo ništa, još se liječim ali i nakon liječenja neće biti puno bolje tako da neću moći proći lječnički pregled za DVO u zavodu za zrakoplovnu medicinu u Dubravi, za sada su mi produžili liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti samo zato što sam još uvijek u statusu liječenja, srah me šta će biti nakon što mi završi liječenje koje ću moći razlačiti možda još ovu godinu. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda i nije trajna šteta inače ti ne bi produžili za 6 mjeseci. Moli Boga da liječenje uspije jer ti je bolje biti na "površini" nego se zaj... sa mirovinom jer si još premlad, a tebi sada treba novaca više nego ikada.

Nastanak i podjela bolesti:

 

Začepljenje (okluzija) vena je uz dijabetičku retinopatiju najčešća bolest krvnih žila mrežnice. Faktori koji utječu na njen nastanak su starija dob, povišeni krvni tlak, bolesti krvi i stijenki krvnih žila i razni drugi.

Slično kao i kod začepljenja arterija i ovdje težina bolesti i njeni simptomi ovise o veličini zahvaćene krvne žile. Kod okluzije periferne, manje vene (lat. Oclusio rami venae centralis retinae) u području iz kojega ona sakuplja krv nastaje oteklina (edem) te veća ili manja krvarenja, a u tom segmentu će biti oslabljen i vid. Ukoliko je funkcija okolnih vena uščuvana i uredna simptomi će biti manje izraženi i brže će se povlačiti. Kod okluzije središnje mrežnične vene (lat. Oclusio venae centralis retinae), dakle vene u kojoj se objedinjava krv pristigla iz svih njenih ogranaka to jest svih vena retine, posljedice će se odraziti na cijelu mrežnicu. Pri tome razlikujemo djelomično začepljenje središnje mrežnične vene kod kojega je cirkulacija ipak dijelom sačuvana (neishemički tip okluzije) i potpuno začepljenje kod kojega je cirkulacija potpuno stala (ishemički tip). Kod ove bolesti se krvarenja i edem javljaju po cijeloj mrežnici, pa je samim time područje ispada u vidnom polju veće a vidna oštrina slabija.

Ukoliko se bolest na vrijeme ne prepozna i ne liječi početi će se stvarati nove krvne žile kojima je uloga da ishranjuju područje oštećenje mrežnice. Takve krvne žile bujaju nekontrolirano i nisu potpuno funkcionalne pa uzrokuju mnoge komplikacije kao što su krvarenja i povišenje očnog tlaka (takozvani neovaskularni glaukom). Proces stvaranja novih krvnih žila se naziva neovaskularizacija.

 

Simptomi:

 

Jedini simptomi koje bolesnik zapaža su gubitak vidnog polja koji odgovara području retine u kojem se nalazi zahvaćena vena i slabljenje vidne oštrine. Ispad vidnog polja može biti potpun, tako da bolesnik uopće ne vidi u tom dijelu, ili, što je ipak češće djelomičan, to jest vid je održan ali je oslabljen. Ako nije zahvaćeno područje makule centralna oštrina vida je jednaka kao i prije nastanka bolesti.

 

Postavljanje dijagnoze:

 

Već na osnovu pregleda u specijalističkoj ambulanti je moguće sa sigurnošću potvrditi ili isključiti postojanje okluzije vene. Za precizno utvrđivanje stanja krvnih žila je ponekad potrebno učiniti pretragu nazvanu fluoresceinska angiografija koja je već ranije opisana.

 

Liječenje:

 

Osnova liječenja je tretiranje zahvaćenih, ishemičkih područja laserskim zrakama s ciljem da se spriječi stvaranje novih krvnih žila. Time se istovremeno vrši prevencija svih komplikacija koje neovaskularizacije izazivaju, a koje ako jednom nastanu više gotovo da i nije moguće uspješno liječiti.

U samom početku bolesti se primjenjuje liječenje retrobulbarnim injekcijama kortikosteroida koje ubrzavaju povlačenje nastalog edema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda i nije trajna šteta inače ti ne bi produžili za 6 mjeseci. Moli Boga da liječenje uspije jer ti je bolje biti na "površini" nego se zaj... sa mirovinom jer si još premlad, a tebi sada treba novaca više nego ikada.

Nastanak i podjela bolesti:

 

Začepljenje (okluzija) vena je uz dijabetičku retinopatiju najčešća bolest krvnih žila mrežnice. Faktori koji utječu na njen nastanak su starija dob, povišeni krvni tlak, bolesti krvi i stijenki krvnih žila i razni drugi.

Slično kao i kod začepljenja arterija i ovdje težina bolesti i njeni simptomi ovise o veličini zahvaćene krvne žile. Kod okluzije periferne, manje vene (lat. Oclusio rami venae centralis retinae) u području iz kojega ona sakuplja krv nastaje oteklina (edem) te veća ili manja krvarenja, a u tom segmentu će biti oslabljen i vid. Ukoliko je funkcija okolnih vena uščuvana i uredna simptomi će biti manje izraženi i brže će se povlačiti. Kod okluzije središnje mrežnične vene (lat. Oclusio venae centralis retinae), dakle vene u kojoj se objedinjava krv pristigla iz svih njenih ogranaka to jest svih vena retine, posljedice će se odraziti na cijelu mrežnicu. Pri tome razlikujemo djelomično začepljenje središnje mrežnične vene kod kojega je cirkulacija ipak dijelom sačuvana (neishemički tip okluzije) i potpuno začepljenje kod kojega je cirkulacija potpuno stala (ishemički tip). Kod ove bolesti se krvarenja i edem javljaju po cijeloj mrežnici, pa je samim time područje ispada u vidnom polju veće a vidna oštrina slabija.

Ukoliko se bolest na vrijeme ne prepozna i ne liječi početi će se stvarati nove krvne žile kojima je uloga da ishranjuju područje oštećenje mrežnice. Takve krvne žile bujaju nekontrolirano i nisu potpuno funkcionalne pa uzrokuju mnoge komplikacije kao što su krvarenja i povišenje očnog tlaka (takozvani neovaskularni glaukom). Proces stvaranja novih krvnih žila se naziva neovaskularizacija.

 

Simptomi:

 

Jedini simptomi koje bolesnik zapaža su gubitak vidnog polja koji odgovara području retine u kojem se nalazi zahvaćena vena i slabljenje vidne oštrine. Ispad vidnog polja može biti potpun, tako da bolesnik uopće ne vidi u tom dijelu, ili, što je ipak češće djelomičan, to jest vid je održan ali je oslabljen. Ako nije zahvaćeno područje makule centralna oštrina vida je jednaka kao i prije nastanka bolesti.

 

Postavljanje dijagnoze:

 

Već na osnovu pregleda u specijalističkoj ambulanti je moguće sa sigurnošću potvrditi ili isključiti postojanje okluzije vene. Za precizno utvrđivanje stanja krvnih žila je ponekad potrebno učiniti pretragu nazvanu fluoresceinska angiografija koja je već ranije opisana.

 

Liječenje:

 

Osnova liječenja je tretiranje zahvaćenih, ishemičkih područja laserskim zrakama s ciljem da se spriječi stvaranje novih krvnih žila. Time se istovremeno vrši prevencija svih komplikacija koje neovaskularizacije izazivaju, a koje ako jednom nastanu više gotovo da i nije moguće uspješno liječiti.

U samom početku bolesti se primjenjuje liječenje retrobulbarnim injekcijama kortikosteroida koje ubrzavaju povlačenje nastalog edema.

 

Sve ja to znam i trenutno sam na injekcijama , ali ako mi moj oftalmolog i lječnici u dubravi kažu da to nije dobro i da se pripremim za odlazak iz sustava , onda me naravno zanima na koje mirovine imam pravo i koliki bi to iznos bio, jer imam obitelji stotine financijskih obaveza kao i svi ostali, za mene bi najbolje bilo da ostanem raditi, ne treba mi lakše radno mjesto niti poštede ili neka slična sra.., ali se bojim da će me naprašiti iz sustava sa nekom mizerijom od mirovine .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ja to znam i trenutno sam na injekcijama , ali ako mi moj oftalmolog i lječnici u dubravi kažu da to nije dobro i da se pripremim za odlazak iz sustava , onda me naravno zanima na koje mirovine imam pravo i koliki bi to iznos bio, jer imam obitelji stotine financijskih obaveza kao i svi ostali, za mene bi najbolje bilo da ostanem raditi, ne treba mi lakše radno mjesto niti poštede ili neka slična sra.., ali se bojim da će me naprašiti iz sustava sa nekom mizerijom od mirovine .

 

Za odlazak u mirovinu po čl. 6a ne možeš jer moraš imati 20 g. staža, za onu po čl.6 pogotovo. Ako te i budu umirovili prvo ćeš dobiti častan otpust i istovremeno rješenje VII. Zdravstvenog povjerenstva MORH-a o nesposobnosti za daljnje obnašanje službe uz umirovljenje po čl.11, itd.... Ali otom-potom. Skupljaj dokumentaciju i pokušaj se informirati u područnom uredu HZMO-a. Ipak , ponavljam, gledaj kako da ostaneš u sustavu pa makar i na lakšem radnom i manje plaćenom mjestu jer mirovina će ti biti crkavica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

-usporedni izračun mirovina

-mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

 

 

Poštovani ivicabb,

 

 

U privitku teme usporedni izračun mirovina, dana 26.09.2012.g.

objavljene su tablice:

 

-Najpovoljniji prosječni vrijednosni bod od 1998. do umirovljenja

-Probni izračun svih mirovina za DVO i PS.

 

Iskoristite ih za izračun Vaše mirovine.

 

Po raspoloživim podacima Vas pripada mirovina po članku 11 (profesionalna nesposobnost) a koja će biti o tome odlučuju u HZMO (komisija).

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

-usporedni izračun mirovina

-mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

 

 

Poštovani ivicabb,

 

 

U privitku teme usporedni izračun mirovina, dana 26.09.2012.g.

objavljene su tablice:

 

-Najpovoljniji prosječni vrijednosni bod od 1998. do umirovljenja

-Probni izračun svih mirovina za DVO i PS.

 

Iskoristite ih za izračun Vaše mirovine.

 

Po raspoloživim podacima Vas pripada mirovina po članku 11 (profesionalna nesposobnost) a koja će biti o tome odlučuju u HZMO (komisija).

 

 

Lijep pozdrav

Hvala ljepa svima na odgovorima, kako to mislite da komisija odlučuje po kojem članku daj dio ne razumijem, po članku 11 je mirovina stvarno mizerna, mene zanima imam li mogućnost otići po članku 6a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

 

Poštovani ivicabb,

 

1. Mirovina po članku 6a. ostvaruje se sa 20 god. efektivnog staža.

(U kadrovskoj službi provjerite kad to ispunjavate)

 

 

2. Ako budete otpušteni iz O.S zbog bolesti, pripada Vas mirovina po članku 11.

(pretpostavljam profesionalna nesposobnost) a komisija utvrđuje dali je invalidnost nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti ili ostale bolesti izvan toga

te radi li se o općoj ili profesionalnoj mirovini.

 

(O rezultatu njihovog rada - odluke ovisi i iznos Vaše mirovine)

 

Prilikom probnog izračuna mirovine za DVO probajte sa nadnevcima umirovljenja 01.07.2013. i 01.01.2014.g., a upišite što točniji ukupni mirovinski staž (efektivni +beneficirani + ratni u dvostrukom trajanju) za svaki nadnevak.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

 

Poštovani ivicabb,

 

1. Mirovina po članku 6a. ostvaruje se sa 20 god. efektivnog staža.

(U kadrovskoj službi provjerite kad to ispunjavate)

 

 

2. Ako budete otpušteni iz O.S zbog bolesti, pripada Vas mirovina po članku 11.

(pretpostavljam profesionalna nesposobnost) a komisija utvrđuje dali je invalidnost nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti ili ostale bolesti izvan toga

te radi li se o općoj ili profesionalnoj mirovini.

 

(O rezultatu njihovog rada - odluke ovisi i iznos Vaše mirovine)

 

Prilikom probnog izračuna mirovine za DVO probajte sa nadnevcima umirovljenja 01.07.2013. i 01.01.2014.g., a upišite što točniji ukupni mirovinski staž (efektivni +beneficirani + ratni u dvostrukom trajanju) za svaki nadnevak.

 

Lijep pozdrav

Pozdrav prijatelji moji, dobio sam informativni izračun mirovine iz HZMOa i pazi sad ovo ,na temelju efektivnog radnog staža od 17 god u gardijskoj brigadi i oko 9 mjeseci iz pričuve ukupno s beneficijama oko 26 godina izračunali su mi da imam pravo na mirovinu po članku 6a u iznosu od 2750 kuna, pa zar mi netreba minimalno 20 god efektivnog staža da bi uopće mogao razmišljati o članku 6a ?????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Poštovani ivicabb,

 

sa službenih stranica HZMO:

 

Prava iz mirovinskog osiguranja prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (u nastavku teksta : Zakon o pravima DVO, PS i OSO) za mirovinu po članku 6a.

 

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad («6a» - Zakona o pravima DVO, PS i OSO), na temelju rješenja nadležnog ministra, odnosno čelnika tijela sigurnosno-obavještajnog sustava o prestanku službe , a za kojeg se u odgovarajućem postupku utvrdi nemogućnost daljnjega profesionalnog razvoja, pa služba prestaje s pravom na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad uzrokovane ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću i pod uvjetom da ima navršenih najmanje 20 godina staža osiguranja.

U staž osiguranja za ispunjenje uvjeta staža od 20 godina ne uračunava se staž s povećanim trajanjem već samo u stvarnom trajanju.

 

Ako želite, dostavite sve podatke neophodne za izračun Vaše mirovine.

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Poštovani ivicabb,

 

sa službenih stranica HZMO:

 

Prava iz mirovinskog osiguranja prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (u nastavku teksta : Zakon o pravima DVO, PS i OSO) za mirovinu po članku 6a.

 

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad («6a» - Zakona o pravima DVO, PS i OSO), na temelju rješenja nadležnog ministra, odnosno čelnika tijela sigurnosno-obavještajnog sustava o prestanku službe , a za kojeg se u odgovarajućem postupku utvrdi nemogućnost daljnjega profesionalnog razvoja, pa služba prestaje s pravom na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad uzrokovane ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću i pod uvjetom da ima navršenih najmanje 20 godina staža osiguranja.

U staž osiguranja za ispunjenje uvjeta staža od 20 godina ne uračunava se staž s povećanim trajanjem već samo u stvarnom trajanju.

 

Ako želite, dostavite sve podatke neophodne za izračun Vaše mirovine.

 

lijep pozdrav

 

 

Atko kaže da će on uopće ići u mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovani ivicabb,

 

ne javljate se što je s Vama.

 

1. Jeste li otvorili korisničke stranice u HZMO?

 

2. Kakav je izračun mirovine po općim propisima - ZOMO?

 

Obavezno se javite.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljepi ppzdrav, nisam se dugo javljao jer sam malo bio na terenu malo imao gripu itd.

 

Evo ovako imam staža iz pričuve od 01.01.1995 do 18.08.1995. kada su me razvojačili jer im više nismo bili potrebni(nisam prije toga nigdje radio, nego sam iz ročne vojske odmah otišao na ratište)

Zatim sam od 13.03.1996. godine u "gardi" gdje sam još i dan danas.

17. 04 .2012. sam zbog bolesti desnog oka ( laički rečeno sam dobio infarkt u oko)vraćen iz mirovne misije skoro mjesec dana prije ostalih jer mi tamo više nisu mogli osigurati daljnje liječenje.

Ostat će mi trajno oštećene na desnom oku,vidim možda nekih 20 posto( primjera radi ću vam navesti da ne vidim na desno oko koliko je sati na satu koji mi je na lijevoj ruci, vidim eventualno nekakav obris i znam da je to sat,ali to je sve), ne mogu više proći na liječničkom pregledu, tako da više nisam za vojsku i pitanje je da li ću ovu godinu uopće raditi do kraja ili će me otjerati vrlo brzo.

Po činu sam desetnik, na dužnosti zapovjednika desetine.

iznos bruto plaće za

2001. 57,277 kn

2002 . 54,432 kn

2003. 60,366 kn

2004. 58,474 kn

2005. 67,070 kn

2006. 65,734 kn

2007. 71,418 kn

2008. 95,717 kn

2009. 95,128 kn

2010. 102,427 kn

2011. 105,879 kn

2012. 180,862 kn

poslao sam zahtjev za informativni izračun mirovine u HZMO ,

obračunali su mi razdoblje od 2003. do 2012., s time da nisu imali podatak o plaći za 2012. pa su kopirali 2011. godinu.

Prosječni vrijednosni bod = 1,0161

Mirovinski staž za izračun mirovine= 40,00

Polazni faktor= 1,00

Osobni bodovi(2.x3.x4.)= 40,6423

Ovi osobni bodovi se povećavaju za 45% prema odredbi članka 8. stavka 1. Zakona i iznose 58,9318

Mirovinski faktor za informativni izračun mirovine (MF)=0,8

AVM (aktualna vrijednost mirovine) 59,58

Izračunali su mi da bi mi mirovina bila oko 2785 kuna, ali po članku 6a, što mi nije jasno jer nemam još 20.god efektivnog staža. Zvao sam gospođu koja je radila izračun i ona tvrdi da mi je dovoljno 15 godina efektive i minimalno 20 sa beneficijama.

Trenutno sam totalno zbunjen i više ne znam na što imam pravo, koliko bi mi bila mirovina veća s obzirom da u 2012. imam dosta veći prosjek plaće,

Hvala na Vašem na trudu i nadam se da sam vam sada dao više podataka, ako vam još nešto treba samo recite poslat ću vam. Pozdrav

 

Ažurirano

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovine

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Poštovani ivicabb,

 

u privitku se nalazi tablica Probni izračun mirovina za DVO i PS u kojoj se nalaze podaci koji su slični Vašoj situaciji.

 

Upisao sam Vaš novi prosječni vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja.

 

Ostalo upišite Vi:

 

- Nadnevak rođenja

- Nadnevak umirovljenja (planirani)

- Mirovinski staž (u trenutku umirovljenja)

 

 

Dobili ste bruto iznose svih vrsta mirovina koje može ostvariti DVO i PS pod određenim uvijetima koje regulira Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba.

 

 

Lijep pozdrav

Probni izračun svih mirovina za DVO i PS.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija