Jump to content

prava zakinutog djeteta


spalatus

Preporučene objave

Molim pomoć ako netko ima malo vremena i volje. :moli:

Situacija je ovakva.

 

Supruga umrla prije 9 godina bez oporuke.

Ostali su suprug i dvoje djece. Ostavinska rasprava nikad nije pokrenuta. Suprug sad hoće sve prepisat na jedno dijete, vjerojatno će ili prepisat za života, ili će potpisat ugovor o doživotnom uzdržavanju.

 

Koja su prava drugog djeteta? Da li može sad pokrenut ostavinsku raspravu bez obzira što je mama umrla prije 9 godina?

Da li ima prava na trećinu mamine polovice pošto mama nije ostavila nikakvu oporuku, a jednog dana kad otac umre i na nužni dio njegove polovice?

Što točno pripada uopće umrloj mami/supruzi pošto je sve na papiru suprugovo (ali većina je stečena u braku, samo jedan dio je suprugovo direktno nasljedstvo)?

Čula sam da po novom zakonu i nasljedstvo ulazi u bračnu stečevinu, al nisam sigurna dal je to točno?

I da li suprug uopće može prepisat/poklonit/prodat nešto što je stečeno u braku, dakle pola je od umrle supruge, ako nije bila ostavinska rasprava? Da li se automatski tretira da je to njegovo ako nitko nije pokrenuo ostavinsku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono sto je nasljedjeno nije bracna stecevina.

Formalno pravno otac moze sklopiti ugovor o doz.izdrzavanju sa jednim sinom,cime bi drugi sin bio lishen i nuznog dijela.

Bracna stecevina bi se morala kroz postupak utvrditi,medjutim nezaboravite da bi na takvoj utvrdjenoj imovini pravo polagali svi nasljednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno Vam hvala na odgovoru.

Ali nešto mi još nije jasno. Jasno mi je da drugi sin nema pravo niti na nužni dio od očeve imovine ako otac potpiše sa prvim sinom ugovor o doživotnom uzdržavanju. Ali nije mi tu jasno kako otac može u tom ugovoru prepustit npr stan koji nije skroz njegov? tj koji je bračna stečevina a supruga je umrla. Nije li za takvo što potrebno prvo pokrenut ostavinsku raspravu da se utvrdi što je točno suprugovo i što on smije/ne smije prepustit sinu ili bilo kom drugom?

I kad bi se desilo da otac umre, a prvi sin je dobio sve temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju, ne može li drugi sin to osporavati pošto se tu prepustio i mamin dio koji mu ona nije dala?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija