Jump to content

ne isplata putnih troškova


lumpi1

Preporučene objave

Odrađujem otkazni rok, odnosno koristim slobodne dane umjesto viška neplaćenih prekovremenih sati.

Poslodavac mi drugi mjesec za redom ne isplaćuje troškove puta, obrazlažući to da ne radim jer sam na slobodnim danima.

Prihvatio bi to obrazloženje no za sve moje dosadašnje vrijeme zaposlenja u tvrtki, kod korištenja slobodnih dana poslodavac je uvijek isplatio putni trošak i topli obrok svim djelatnicima.

Na listi obračuna plaće se ne vidi da koristim slobodne dane već je naveden redovan rad, pa tako je isplaćen i puni iznos naknade za topli obrok, a put ne.

Redovan rad je prikazan jer poslodavac ne plaća prekovremene pa tako ni ne vodi evidenciju sati (po čl. 4 ZOR).

 

Na koji način mogu od poslodavca tražiti isplatu putnog troška, jer u obračunu plaće piše redovan rad a ne slobodni dani, odnosno takva je praksa bila uvijek do sada?

Da li ta ne isplata putnih troškova spada u nadležnost inspekcije rada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo čak i ja znam - prema zakonu ti poslodavac uopće ni obvezan plaćati putne troškove. Ni obrok. Ja radim u firmi koja je na glasu kao jako super - isto poslodavac isplaćuje putne troškove u visini do max.500kn, a svi znamo da ima ljudi koji daleko putuju na posao. A ne mora dati ni tih 500kn.

 

 

Sve ok...ali , obvezuje ga kolektivni ugovor i pravilnik o radu, a nakon toga ne smije selektivno isplaćivati, odnosno nekom da, a nekom ne.

S obzirom da se meni sada ne isplaćuje, a drugima da, smatram da se radi i o nekoj vrsti diskriminacije. Naime to što odrađujem otkazni rok, znači da sam još uvijek zaposlenik tvrtke, i da mi pripadaju sva prava ISTA kao i drugim radnicima te bi se tako poslodavac trebao i ponašati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A-ha, da, oprosti - ne znam jesam li to previdjela u prvom postu ili što. U pravu si, u ovakvom slučaju kao tvoj.

 

Čuj, u svakom slučaju, ja ću ti dati savjet koji nije pravni, ali - jesi ti već potpisao ugovor za novi posao? Ako nisi, ja ti ne bi savjetovala da išta sad poduzimaš prema sadašnjem poslodavcu, u smislu inspekcije ili sličnog, jer se takve stvari brzo pročuju, pa te nijedan drugi poslodavac neće htjeti. Nažalost u takvoj državi živimo. No, na tvom mjestu, ja bi mu predala zahtjev za zaštitu prava ili kako se to već zove, napisati će ti bolje pravnici, u kojem objašnjavaš koja prava su ti povrijeđena...ako ne dobiješ što bi trebao, kad prijeđeš kod drugog poslodavca, ovog prijavi. Tak sam ja. U svakom slučaju, to je u nadlženosti inspekcije rada, da.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A-ha, da, oprosti - ne znam jesam li to previdjela u prvom postu ili što. U pravu si, u ovakvom slučaju kao tvoj.

 

Čuj, u svakom slučaju, ja ću ti dati savjet koji nije pravni, ali - jesi ti već potpisao ugovor za novi posao? Ako nisi, ja ti ne bi savjetovala da išta sad poduzimaš prema sadašnjem poslodavcu, u smislu inspekcije ili sličnog, jer se takve stvari brzo pročuju, pa te nijedan drugi poslodavac neće htjeti. Nažalost u takvoj državi živimo. No, na tvom mjestu, ja bi mu predala zahtjev za zaštitu prava ili kako se to već zove, napisati će ti bolje pravnici, u kojem objašnjavaš koja prava su ti povrijeđena...ako ne dobiješ što bi trebao, kad prijeđeš kod drugog poslodavca, ovog prijavi. Tak sam ja. U svakom slučaju, to je u nadlženosti inspekcije rada, da.

 

O opciji sa zahtjevom za zaštitu prava sam i ja razmišljao i ne mogu ništa izgubit.

Nije mi samo jasno kako se poslodavac usuđuje postupati ovako, kad dokumentaciju i ne plaćanje pripravnosti i prekovremenih ima totalno u suprotnosti za zakonom.

Vezano za prijavu inspekciji, i bojazni što će biti kasnije, mislim da se zato i događaju ovakvi bahati istupi i iskorištavanja radnika jer poslodavci uvelike koriste "strah" radnika.

Meni je već svega dosta, jer unazad 3 godine stvari idu samo na gore, te se to odražava i na moje zdravlje. Zbog svega i odlazim iz tvrtke u kojoj radim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija