Jump to content

ostavinska rasprava


alexamona

Preporučene objave

pozdrav

 

situacija je slijedeca:

 

nakon bakine smrti nije sprovedena ostavinska rasprava.

na gruntovnici kao vlasnici stoje baka i troje djece.

 

baka je umrla prije 2ipol godine.

stric je jedan kat kuce zajedno sa krovom prodao,novi vlasnik ne stoji u gruntovnici.

 

ono sto bih ja htjela je znati kako rijesiti tu raspravu,da li je ju moguce sad pokrenuti,npr moj tata,no kako su odnosi poremeceni pa nitko s nikim ne prica,isto tako bih htjela provjeriti da ju mozda vec nije teta pokrenula?

 

nadalje,obzirom da nije bila rasprava,ne znam kako je stric mogao ucrtati jedan stan i prodati ga,skupa s krovom,i sto sad kad dodje do rasprave,navesti pod ostavstinu?mislim kako navesti nesto sto je on prodao.

s druge strane,mislimo kako on unatoc toj prodaji bi sutra polagao pravo na ovaj preostali dio kuce.da li to moze?

 

odakle krenuti sad?u maticni ured po smrtni list?

koje sve papire izvaditi?

 

teta je inace bila opunomocenik za bakina zivota,napravila dugove na banci,mom tati tone pada napamet vracati.no,da li zakon i njega obvezuje.

 

uglavnom,jako puno zavrzlama,i ne znam otkud poceti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokrecete ostavinski postupak,baka je bila suvlasnica zajedno sa djecom sto znaci da je predmet raspravljanja njen suvlasnicki dio.

Svaki suvlasnik moze samostalno raspolagati svojim suvlasnickim dijelom,pa tako i sklapati kupoprodaju,znaci ostali suvlasnici nemaju pravo prvokupa,izuzev ako to nije ugovoreno..

Bakin sin je prodao svoj suvlasnicki dio,sto mu nije nikakva zapreka da zakonski ucestvuje u nasljedjivanju imovine svoje majke,zajedno sa ostalim nasljednicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokrecete ostavinski postupak,baka je bila suvlasnica zajedno sa djecom sto znaci da je predmet raspravljanja njen suvlasnicki dio.

Svaki suvlasnik moze samostalno raspolagati svojim suvlasnickim dijelom,pa tako i sklapati kupoprodaju,znaci ostali suvlasnici nemaju pravo prvokupa,izuzev ako to nije ugovoreno..

Bakin sin je prodao svoj suvlasnicki dio,sto mu nije nikakva zapreka da zakonski ucestvuje u nasljedjivanju imovine svoje majke,zajedno sa ostalim nasljednicima.

 

 

al kako moze prodati ako se nisu podijelili,plus sto je on prodao stan,i krov,koji je zajednicki.

u vlastovnici i dalje stoji baka kao suvlasnik,iako je umrla prije 3godine.

 

kod javnog biljeznika su za njenog zivota napravili nekakvo ocitovanje,gdje pise sto bi kome trebalo pripasti,potpisali su svi osim mog tate,jer se on nije slagao.na temelju tog ocitovanja stric je valjda sebi ucrtao i prodao stan.

 

sad,ako sepokrene ostavinska,kako bi to islo?tj,ako je prodano,kako moze biti ukljuceno u ostavstinu,bilo stan,ili stric.

sto bi najjednostavnije trebala napraviti.moj tata hoce sebi prepisati stan u kojem on zivi cijeli zivot.

 

 

p.s.

takodjer bi htio upisati vrt na sebe,on ga radivrt je produzetak dvorista,ne prijeci nikakve ulaze,izlaze u stan u prizemlju.jel za to treba zvati geometra,kako to prenijeti na sebe?u dogovoru s tetom(vlasnicom prizemlja). vrt se u ocitovanju kod javnog biljeznika ne spominje.

 

 

eto.hvala puno na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 37.ZV

(1) Kad postoji suvlasništvo neke stvari, uzima se da je ta stvar pravno razdijeljena na sadržajno jednake dijelove (idealne dijelove),kojima je veličina određena veličinom suvlasničkih dijelova..

(2..)

(5) Suvlasnik smije samostalno pravno raspolagati svojim idealnim dijelom stvari, odnosno svojim suvlasničkim dijelom po pravilima koja vrijede za vlasnikova pravna raspolaganja stvarima ako time ne dira u tuđa prava. Kad suvlasnik prodaje svoj dio, ostali suvlasnici nemaju pravo prvokupa,osim ako im to pravo pripada na posebnom pravnom temelju...

.

Baka nije imala nikakva veca prava od djece,bila je suvlasnica jednog suvlasnickog dijela,i taj dio ce naslijediti troje djece koja vec imaju svoje suvlasnicke dijelove.

Sto smatrate pod tim "valjda je ucrtao"??Nevidim sto moze ucrtavati.

Kad se zavrsi ostavinski postupak,svaki suvlasnik moze predloziti razvrgnuce suvlasnistva,sto bi u vasem slucaju moglo da se uradi etaziranjem kao vidom mirnog razvrgnuca suvlasnistva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 37.ZV

(1) Kad postoji suvlasništvo neke stvari, uzima se da je ta stvar pravno razdijeljena na sadržajno jednake dijelove (idealne dijelove),kojima je veličina određena veličinom suvlasničkih dijelova..

(2..)

(5) Suvlasnik smije samostalno pravno raspolagati svojim idealnim dijelom stvari, odnosno svojim suvlasničkim dijelom po pravilima koja vrijede za vlasnikova pravna raspolaganja stvarima ako time ne dira u tuđa prava. Kad suvlasnik prodaje svoj dio, ostali suvlasnici nemaju pravo prvokupa,osim ako im to pravo pripada na posebnom pravnom temelju...

.

Baka nije imala nikakva veca prava od djece,bila je suvlasnica jednog suvlasnickog dijela,i taj dio ce naslijediti troje djece koja vec imaju svoje suvlasnicke dijelove.

Sto smatrate pod tim "valjda je ucrtao"??Nevidim sto moze ucrtavati.

Kad se zavrsi ostavinski postupak,svaki suvlasnik moze predloziti razvrgnuce suvlasnistva,sto bi u vasem slucaju moglo da se uradi etaziranjem kao vidom mirnog razvrgnuca suvlasnistva.

 

 

evo ovako. jutros sam otisla u maticni ured da vidim sto treba za pokrenut ostavinsku.

za pocetak adrese svih suvlasnika.to je vec problem jer stric otkad je prodao stan zivi gdje stigne pa mozda jedino teoretski postoji sansa da poziv dodje do njega.

 

onda sam otisla u zk pri opcinskom sudu,pitala jel se na temelju ocitovanja potpisanog kod javnog biljeznika u kojem stoji sto bi koga pripadalo(napravljeno 2008 dok je baka bila ziva), rekli su da se nista ne moze uknjiziti bez ostavinske.

 

sad,znaci,nema ostavinske,nema podjele,kuca nije etazirana.

KAKO je moguce da je stric prodao taj stan.

suvlasnici kuce su znaci baka i troje djece(baka ima najveci dio,djeca po 1/20).

 

i porez od nekih 150,000,00kn koje stric duguje teretu kucu,a koji dio kuce,sto?

 

nisam upoznata s terminima,pokusavam laicki sto je bolje objasniti,sad ne znam ako se da povezati.

 

 

otisla sam na kraju kod pravnice,uputila me na odvjetnika za imovinsko pravne odnose ili javnog biljeznika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija