Jump to content

Da li ću dobiti samo uvjetnu kaznu?


slimshady

Preporučene objave

dobio sam optužnicu na kojoj mi piše da sam počinio kazneno djelo opisano po čl. 190. st. 1. i 2. time da temeljem čl. 524 st. 2. zakona o kaznenom postupku tražim da sud izrekne okrivljeniku temeljem čl. 190. st. 2. kaznenog zakona kaznu zatvora u trajanju od 1(jedne) godine,time da mu se temeljem čl. 56. kaznenoga zakona izrekne uvjetna osuda, koja izrečena kazna da se ne izvrši ukoliko u roku od 3(tri) godine ne počini neko novo kazneno djelo.Pa me zanima da li ovo znači da ču dobiti samo uvjetnu kaznu.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je. Znači, državno odvjetništvo u optužnici u dijelu koji se odnosi na vrstu i visinu kaznenopravne sankcije predlaže izricanje kazne zatvora u trajanju od 1 godine, ali se izrečena kazna zatvora neće izvršiti ako u roku od 3 godine ne počiniš novo kazneno djelo (dakle uvjetna osuda). Ovaj rok od tri godine počinje ti teći od pravomoćnosti presude, i u njemu ne smiješ počiniti neko novo kazneno djelo, jer bi se izrečena uvjetna osuda mogla (a u nekim slučajevima će se sasvim sigurno) opozvati.

 

Ovako, ova sankcija koju predlaže državno odvjetništvo je prilično povoljna, pa pretpostavljam kako se radi o tvom prvom kaznenom djelu. S obzirom da te ovaj maloljetnik cinkao, dokazi će biti prilično čvrsti, i mislim da bi ti bilo u interesu da ti taj rok provjeravanja od tri godine počne čim prije teći, tako da bi ti najbolja varijanta bila da se sporazumiješ sa državnim odvjetništvom (dakle priznaš djelo i prihvatiš sankciju) i da se donese tzv. presuda na temelju priznanja (dakle neće biti klasičnog suđenja, već će sud na temelju tog sporazuma samo donijeti presudu - tako imaš minimalne troškove). Ta presuda odmah postane pravomoćna i počinje ti teći ovaj rok od tri godine.

 

A možeš i u klasično suđenje, gdje će te pitati da li se smatraš krivim i da li se slažeš sa predloženom sankcijom od strane državnog odvjetništva - ako odgovoriš kriv sam i prihvaćam sankciju, sud ti ne može izreći težu sankciju od predložene, znači može izreći ili tu predloženu ili manju. Ali u toj varijanti imaš veće troškove i "gubiš" vrijeme, jer će se suđenje ipak odužiti, i sama pravomoćnost presude će nastupiti kasnije, pa ti onda i ovaj rok provjeravanja od 3 godine počinje teći kasnije.

 

Gle, ak si to zbilja napravio - bolja ti je ova prva varijanta, ali imaš odvjetnika kak si rekao, a on je ipak puno bolje upoznat sa svim okolnostima slučaja, pa ćeš vidjet kaj će ti on savjetovati. Inače, droga je u zadnjih deset godina postala jako osjetljiva, još pogotovo kad je riječ o maloljetnicima, tak da mislim da ti je ovo jako dobra "ponuda" državnog odvjetništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je,to mi jest prvi put a i ja sam već izjavio da sam kriv kada sam bio na ispitivanju, ono pred kamerama,jer kako kažeš imali su čvrste dokaze,kod maloga našli i on odmah rekao mene.Naravno da ću se složit sa predloženom kaznom,jer znam da sam mogao gore proći,pogotovo jer je momak maloljetan a i želim da to šta prije završi.Još nešto,da li nakon te 3 godine mogu dobiti potvrdu o nekažnjavanju,ako mi bude trebala za nešto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još nešto,da li nakon te 3 godine mogu dobiti potvrdu o nekažnjavanju,ako mi bude trebala za nešto

 

Sivko ti je već sve objasnio, ja bi samo nadodao kad vidim da puno ljudi ovdje brka potvrdu o nekažnjavanju (odnosno preciznije potvrdu o nevođenju kaznenog postupka) i "dosje" (odnosno izvod iz kaznene evidencije).

 

Potvrda o nekažnjavanju traži se većinom za zaposlenje, a ona znači da se trenutno protiv određene osobe ne vodi nikakav kazneni postupak, niti je doneseno rješenje o istrazi, niti je potvrđena podignuta optužnica, niti je donesena nepravomoćna presuda ili izdan kazneni nalog. Al evo smiješne strane - samo pred određenim Općinskim i Županijskim sudom (i to prema mjestu prebivališta te osobe). Drugim riječima, osoba ima prebivalište u recimo Zagrebu, i protiv nje u Zagrebu se ne vodi ništa od prethodno navedenog i bez problema dobije tu potvrdu, ali s druge strane napravila je neko s..anje u recimo Osijeku i tamo se vodi postupak, možda i zbog teškog kaznenog djela (ubojstva ili slično), ali ta je osoba za sustav "uzoran građanin". Tragikomično, pogotovo danas kada imamo informatičke mogućnosti da se to provjeri na razini države. To je "rupa" u sustavu za koju svi znaju, al se prave blesavi.

 

"Dosje" ili izvod iz kaznene evidencije je evidencija da li je određena osoba pravomoćno kažnjavana u kaznenom postupku. S time da tu evidenciju vodi Ministarstvo pravosuđa i taj izvod ne može dobiti bilo tko, već isključivo ovlaštene institucije (sud, Dorh i sl.) te sama osoba na koju se odnosi, ako ima potrebu za to - neki poslodavci traže i taj izvod. Važno je napomenuti kako protekom određenog vremena nastupa tzv. rehabilitacija osuđenika, što znači da ukoliko ta osoba nije u međuvremenu osuđena na još neku kaznenu sankciju, ona se briše, i ta je osoba pred zakonom neosuđivana, ima čisti "dosje" i nitko ne može tvrditi drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A da pitam ovo,ja sam inače pripadnik MORH-a,da li mogu dobiti nečasni otpust ako sam samo uvjetno kažnjen,i da li se to poslije drugačije gleda,odnosno da li ću kad prođe određeno vrijeme biti čistog dosjea?

 

Dosje će ti biti čist protekom tri godine od proteka roka provjeravanja (koji ti je isto tri godine). Drugim riječima, protekom 6 godina od dana pravomoćnosti presude, pod uvjetom da u tom razdoblju ne budeš pravomoćno osuđen za neko novo kazneno djelo.

 

Kaj se tiče ovog tvog prvog pitanja, to je zanimljiva situacija. Naime, Zakon o službi u Oružanim snagama RH nije usklađen sa novim KZ-om. Zašto je to bitno - zato jer taj zakon određuje kao jedan od razloga prestanka službe u Oružanim snagama RH po sili zakona, i to bilo da si djelatna vojna osoba ili si službenik odnosno namještenik - "da nisi pravomoćno osuđen (bez obzira na sankciju koja ti je izrečena) za kaznena djela protiv: Republike Hrvatske; slobode i prava čovjeka i građanina; vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom; službene dužnosti; Oružanih snaga; života i tijela; opće sigurnosti ljudi i imovine; spolne slobode i spolnog ćudoređa; braka, obitelji i mladeži; imovine i sigurnosti platnog prometa i poslovanja" (čl. 19. st. 1. podst. 2.). E sad, gdje je tu problem - u tome što je tvoje kazneno djelo (droga), prema prijašnjem KZ-u (a sa kojim je ovaj zakon usklađen) spadalo u glavu kaznena protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom, dok po novom KZ-u više ne spada u tu glavu, već u glavu kaznena djela protiv zdravlja ljudi. U tijeku je postupak donošenja novog Zakona o službi u OSRH, a što će tamo konkretno pisati vezano uz tvoj slučaj, to ćemo tek vidjeti. Moja procjena je, smisleno tumačeći ovu tvoju situaciju kroz odredbe navedenih propisa, da se nećeš izvući i da će ti prestat služba po sili zakona.

 

Međutim, čak i da se izvučeš na "tehničke stvari" - ovo kaj sam ti napisao prethodno, dakle promjenu glave KZ-a, opet ćeš ovisiti o ishodu stegovnog postupka koji će se protiv tebe svakako provesti pred vojnostegovnim sudom, a zbog počinjenja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti. Ako te vojnostegovni sud osudi i kao stegovnu kaznu rješenjem izrekne prestanak djelatne službe (ali imaj na umu da je to najteža stegovna kazna koju ti može izreći), konačnošću takvog rješenja dobivaš nečastan otpust iz vojne službe. E sad, kakva je praksa tih vojnostegovnih sudova i koliko su oni rigorozni u kažnjavanju, to ti stvarno ne znam, s tim sudovima doista nisam imao nikakvih doticaja. Raspitaj se o tome. I još jedan savjet - nemoj tajiti ovu činjenicu da će se protiv tebe voditi kazneni postupak, time ćeš si nanijeti samo štetu i moguće vojnostegovnom sudu "dići živac".

 

Je..ga stari, zeznuo si se grdo s ovim nepromišljenim potezom. Jako grdo. Al gle, daj prije svega razgovaraj sa pravnom službom u MORH-u, oni ti imaju daleko više iskustva u slučajevima poput tvog i mogu ti dati preciznije infomacije. Ja sam ti napisao samo kaj zakon veli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam jednoga momka,imao je sličnu situaciju i dobio je otkaz i nečasni optust,tako da i ja očekujem isto.A i već je pokrenut stegovni postupak za usmenu raspravu jer sam pozvan na sud.Znam da sam se zeznuo ali eto htjeo učiniti uslugu i na kraju mi se obilo od glavu,ali gotovo sad.Ako ništa dobiti ću samo uvjetnu,barem neidem u zatvor,pa ću i gubitak posla lakše prihvatit.Tebi još jednom hvala na odgovorima i sve najbolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man care,može još jedno pitanje u vezi moga slučaja.Trenutno sam na bolovanju jer sam prošle godine imao operaciju ruke,a ruku sam zeznuo na poslu,pad iz kamiona radi ''ludoga'' vozača.Nije poštivao pravila,zadnju stranicu kamiona ostavio otvorenu i desio se taj pad.E sad me zanima.Ovo što sam ja napravio znaš koje kazneno djelo i šta idem na vojni sud,da li po zakonu ja mogu dobiti otkaz dok sam na bolovanju,s obzirom na djelo koje sam počinio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gle, tebi će služba prestati po sili zakona u svakom slučaju - u prvoj varijanti danom saznanja za pravomoćnu presudu iz ovog kaznenog postupka koji imaš, ili u drugoj varijanti danom konačnosti rješenja vojnostegovnog suda kojim ti je izrečena stegovna kazna prestanka službe. U slučaju prestanka službe po sili zakona, ne vrijede opći propisi o zabrani prestanka radnog odnosa pojedinim kategorijama radnika, dakle može bez problema prestati radni odnos i radniku koji je na bolovanju uslijed ozljede zadobivene na radu ili u vezi s radom.

 

Al pazi, ja ne vjerujem da će vojnostegovni sud brzati sa svojom odlukom, oni će čekati rasplet ovog kaznenog postupka, tako da ukoliko ti je interes nešto duljeg ostanka na radnom mjestu veći od interesa da ovaj kazneni postupak čim prije staviš iza sebe, u tom slučaju ti i ne bi bilo loše da ovaj kazneni postupak malo potraje. Al gle, sam znaš kaj ti je primarno, pa odluči. U svakom slučaju ishod ti je jasan, jedino je pitanje vremena kad će do njega doći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što sam ja napravio znaš koje kazneno djelo i šta idem na vojni sud,

Kad dobiješ presudu prestanka radnog odnosa u roku 15 dana ćeš se žalit Višem vojnostegovnom sudu tako da još koje vrijeme produžiš službu.

 

Al pazi, ja ne vjerujem da će vojnostegovni sud brzati sa svojom odlukom, oni će čekati rasplet ovog kaznenog postupka,..

Neće čekat jer rade neovisno o kaznenom postupku jednako kao i MUP-ov sud u takvim ili sličnim situacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija