Jump to content

Darovni ugovor nekretnina


Golemi

Preporučene objave

Poštovani,

molim Vas za savjet.

Kupio sam stan nedavno, prijavio sebe i suprugu na novi stan, predao sve papire u poreznu upravu za oslobođenje plaćanja poreza i dobio sam riješenje da sam oslobođen plaćanja poreza na prvu nekretninu.

 

E ovako, s obzirom da bih ja sad prepisao 1/2 nekretnine na suprugu tj. darovao bih joj putem darovnog ugovora. Da li se to smatra otuđenjem pa ću morat platit porez? U poreznoj kažu da nije otuđenje ako se radi o užem članu obitelji. pa samo opet provjeravam da nije patka :))

 

2 stvar_: u vlasničkom listu ja sam vlasnik stana 1/1, kako da u darovnom ugovoru naglasim tj napišem da prepisujem 1/2 stana - zapravo kako bi to trebao sročit u darovnom ugovoru otprilike?

tj da se stan razdjeljuje na 2 udjela ili ti na 2 polovine i sl...?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobili ste tocan odgovor u poreznoj upravi.

Članak 11./a,st.6 i 7.

Zakona o porezu na promet nekretnina.

(6) Porez na promet nekretnina izstavka 1. ovoga članka, kojeg je građanin bio oslobođen, plaća se naknadno ako u roku od 3 godineod dana stjecanja:

1. građanin otuđi ili iznajmi nekretninu u cijelosti ili djelomično,

2. građanin ili njegov bračni drug odjave prebivalište, ne borave ili prijave promjenu adrese stanovanja,

3. Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

(7) Otuđenjem nekretnine u smislutočke 1. stavka 6. ovoga članka ne smatra se ako nekretninu za koju je građanin na temelju stavka 1. ovoga članka ostvario pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina stječe bračni drug ili dijete građanina nasljeđivanjem ili darovanjem. U tom slučaju novi stjecatelj stupa u položaj pravnogsljednika glede zabrane otuđenja nekretnine, s time da se rok zabrane otuđenja računa od kadaje prednik stekao nekretninu. .

Darovnim ugovorom darujete supruzi pravo vlasnistva nekretnine u omjeru 1/2,cime postajete suvlasnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija