Jump to content

Isplata bruto plaće


Phantasma

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Radi se o stranoj tvrtki koja osniva predstavništvo u RH. Kako je u inozemstvu normalna praksa isplaćivati radnicima cijeli iznos brute plaće, tako to namjeravaju napraviti sa svojim zaposlenicima i ovdje.

 

Moje pitanje je da li uopće državljanin RH ima mogućnost sebi samom uplatiti doprinose te ostale poreze/prireze?

 

Unaprijed hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To neće moći napraviti ovdje......ta će tvrtka morati svoje poslovanje uskladiti s pozitivnim propisima RH, bez obzira kako je ova vrsta radniopravnih odnosa uređena u nekim zemljama (prekooceanskim uglavnom).......naravno ukoliko se radi o ugovorima o radu, a ne ugovorima o djelu gdje je moguća ugovorena isplata brutto iznosa izvršitelju, no pravna priroda tog posla nije dovoljno objašnjena u postavljenom pitanju pa se suzdržavam od daljnjih procjena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To neće moći napraviti ovdje......ta će tvrtka morati svoje poslovanje uskladiti s pozitivnim propisima RH, bez obzira kako je ova vrsta radniopravnih odnosa uređena u nekim zemljama (prekooceanskim uglavnom).......

 

Hvala Vam na odgovoru.

 

Pretpostavljam da je onda opcija uplaćivati doprinose preko neke druge firme? Ili osnovati (j.)d.O.o., no onda se postavlja pitanje da li sve to ima smisla jer je to prevelika komplikacija radi isplate plaće...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To neće moći napraviti ovdje......ta će tvrtka morati svoje poslovanje uskladiti s pozitivnim propisima RH, bez obzira kako je ova vrsta radniopravnih odnosa uređena u nekim zemljama (prekooceanskim uglavnom).......naravno ukoliko se radi o ugovorima o radu, a ne ugovorima o djelu gdje je moguća ugovorena isplata brutto iznosa izvršitelju, no pravna priroda tog posla nije dovoljno objašnjena u postavljenom pitanju pa se suzdržavam od daljnjih procjena.

 

Vjerojatno se radi o ugovoru o djelu. Isplaćuju brutto plaću, a "zaposlenik" se mora sam snaći s doprnosima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se predstavništvo stranog TD osniva u RH ono se mora osnovati sukladno Uredbi o uvjetima za osnivanje i rad predstavništava stranih osoba u RH (NN 21/09).

 

Ista ta uredba u čl. 16 navodi da se:

 

Na radne odnose, plaće i druge uvjete rada hrvatskih državljana – zaposlenika u predstavništvu, primjenjuju se odredbe zakona koji uređuju radne odnose u Republici Hrvatskoj.

 

Dakle, nema isplate bruto plaće, i oprezno sa ugovorima o djelu zbog inspekcijskih nadzora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija