Jump to content

Kupovina imovine u toku razvoda


daddy

Preporučene objave

Jedno pitanje, ako neko ima sličnog iskustva/znanja :

 

Upravo se razvodim.

Upravo kupujem stan.

 

Ukoliko kupovinu stana zaključim prije razvoda braka ,

šta će biti kad dođe do podjele imovine ?

 

Znači konkretno zahtjev za razvod sam podnjeo 2.7. a recimo da dođem do stana (iz kredita naravno) 15.7 . Šta onda ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedno pitanje, ako neko ima sličnog iskustva/znanja :

šta će biti kad dođe do podjele imovine ?

Znači konkretno zahtjev za razvod sam podnjeo 2.7. a recimo da dođem do stana (iz kredita naravno) 15.7 . Šta onda ?

 

praksa je veoma sarena, bivse mogu dobiti od nista pa sve do toga da dobivaju polovice pravnih osoba koje im je bivsi muz osnivao i stvarao davno prije stupanja u brak

 

ja ne bih riskirao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je podnešen zahtjev za razvod braka ili napuštena bračna zajednica

brak je prestao postojati.

imovina stečena nakon prestanka bračne zajednice je osobna imovina, osim ako je kupljena novcem zarađenim u bračnoj zajednici.

ali ako sud usvoji zahtjev i ubroji stan u bračnu stečevinu tada je i kredit,korišten za kupnju stana, bračna stečevina koja se djeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je podnešen zahtjev za razvod braka ili napuštena bračna zajednica

brak je prestao postojati.

imovina stečena nakon prestanka bračne zajednice je osobna imovina, osim ako je kupljena novcem zarađenim u bračnoj zajednici.

ali ako sud usvoji zahtjev i ubroji stan u bračnu stečevinu tada je i kredit,korišten za kupnju stana, bračna stečevina koja se djeli.

 

Ja koliko shvatam osim imovine i dugovi nastali u braku trebaju da se dijele poslije braka. Npr. ako postoji kredit koji se otplaćuje onda se on dijeli nakon rastava kao i imovina, Zar ne ?

 

Ovo u vezi kupovine stana mi je naročito bitno jer:

- sa suprugom nisam uspio doći do stana

- sada pod hitno moram riješiti to pitanje ali ne mogu čekati da se rastava okonča jer to može potrajati 6mjeseci i više.

Ideja mi je da:

- nakon kupovine stana isti ne prevedem na sebe do konačne rastave ili

- nakon kupovine isti prepišem na roditelje ili

- ukoliko nekim putem se stan ipak bude dijelio onda mi je logično da se podijeli i rata kredita kojim se otplaćuje stan

 

Ovo pišem uzimajući u obzir BiH zakone računajući da se ne razlikuju mnogo od zakona iz RH ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Ako biste htjeli biti sigurni, moralo bi "iz aviona" biti jasno, vidljivo i lako dokazivo da je bračna zajednica prestala postojati prije kupnje stana, a da nije stečen nekim ...sredstvima koja su stečena radom (ne nasljeđivanjem, darom i sl.) iz razdoblja trajanja bračne zajednice.

 

Naime, moguće je biti u braku ali ne i u bračnoj zajednici, dok obratni slučaj nije moguć.

Bračna stečevina se stječe za trajanja bračne zajednice (ne braka).

Zato je razborito osigurati dokazivost. Što jasnije, tim bolje.

uređeno: od newbie
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako biste htjeli biti sigurni, moralo bi "iz aviona" biti jasno, vidljivo i lako dokazivo da je bračna zajednica prestala postojati prije kupnje stana, a da nije stečen nekim ...sredstvima koja su stečena radom (ne nasljeđivanjem, darom i sl.) iz razdoblja trajanja bračne zajednice.

 

Naime, moguće je biti u braku ali ne i u bračnoj zajednici, dok obratni slučaj nije moguć.

Bračna stečevina se stječe za trajanja bračne zajednice (ne braka).

Zato je razborito osigurati dokazivost. Što jasnije, tim bolje.

 

 

Hvala na odgovoru, koliko sam shvatio, znači ako sada kupim stan dok još traje proces rastave braka neće mi utjecati i neće moći tražiti 1/2 stana u diobi imovine...?:no-no:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, koliko sam shvatio, znači ako sada kupim stan dok još traje proces rastave braka neće mi utjecati i neće moći tražiti 1/2 stana u diobi imovine...?:no-no:

 

Brak i bračna zajednica nisu istoznačnice.

Bračna zajednica traje dok dvoje ljudi koji su u braku žive zajedno i dijele novčanik, i/ili ostalo tome slično ili manje slično a svojstveno zajedničkom životu.

Brak postoji i traje do pravomoćnosti razvoda braka.

Bračna stečevina se stječe za trajanja bračne zajednice, a ne braka (koji može trajati i godinama nakon prestanka postojanja bračne zajednice). Ali, taj prestanak postojanja bračne zajednice mora biti lako dokaziv i vrlo jasan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija