Jump to content

Izvanredni otkaz


djuro genijalac

Preporučene objave

Da li vrijedi podnijeti zahtjev za zaštitu prava poslodavcu koji je dao izvanredni otkaz zbog neopravdanog izostanka sa posla 3 dana,a radio sam dan i dva dana prije dana s kojim mi je zaključen radni odnos izvanrednim otkazom.Napominjem da radim po telefonskom pozivu.Unaprijed hvala.Hvala Nimu i G-manu na prošlom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam vas najbolje shvatio - dao vam je izvanredni otkaz zbog neopravdanog izostanka s posla 3 dana, a da ste vi ta 3 dana bili na poslu?

 

Evo vam par smjernica - čl. 108. st. 2. Zakona o radu - "ugovor o radu se može izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji."

 

Čl. 109. st. 1. Zakona o radu - "Privremena nenazočnost na radu zbog bolesti ili ozljede ne predstavlja opravdani razlog za otkaz ugovora o radu."

 

Čl. 111. st. 2. Zakona o radu - "Prije redovitog ili izvanrednog otkazivanja uvjetovanog ponašanjem radnika, poslodavac je dužan omogućiti radniku da iznese svoju obranu, osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini."

 

Čl. 129. st. 1-5. Zakona o radu -

 

"(1) Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.

 

(2) Ako poslodavac u roku od petnaest dana od dostave zahtjeva radnika iz stavka 1. ovoga članka ne udovolji tom zahtjevu, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom.

 

(3) Zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom ne može zahtijevati radnik koji prethodno poslodavcu nije podnio zahtjev iz stavka 1. ovoga članka, osim u slučaju zahtjeva radnika za naknadom štete ili drugim novčanim potraživanjima iz radnog odnosa.

 

(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom može i bez prethodnog zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, u roku od petnaest dana od dana dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zatražiti radnik koji ima sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme, radnik koji je na temelju ugovora o radu upućen na rad u inozemstvo i radnik na kojeg se ne primjenjuje niti jedan kolektivni ugovor.

(5) Ako je zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu predviđen postupak mirnoga rješavanja nastaloga spora, rok od petnaest dana za podnošenje zahtjeva sudu teče od dana okončanja toga postupka."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam vas najbolje shvatio - dao vam je izvanredni otkaz zbog neopravdanog izostanka s posla 3 dana, a da ste vi ta 3 dana bili na poslu?

 

Evo vam par smjernica - čl. 108. st. 2. Zakona o radu - "ugovor o radu se može izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji."

 

Čl. 109. st. 1. Zakona o radu - "Privremena nenazočnost na radu zbog bolesti ili ozljede ne predstavlja opravdani razlog za otkaz ugovora o radu."

 

Čl. 111. st. 2. Zakona o radu - "Prije redovitog ili izvanrednog otkazivanja uvjetovanog ponašanjem radnika, poslodavac je dužan omogućiti radniku da iznese svoju obranu, osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini."

 

Čl. 129. st. 1-5. Zakona o radu -

 

"(1) Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.

 

(2) Ako poslodavac u roku od petnaest dana od dostave zahtjeva radnika iz stavka 1. ovoga članka ne udovolji tom zahtjevu, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom.

 

(3) Zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom ne može zahtijevati radnik koji prethodno poslodavcu nije podnio zahtjev iz stavka 1. ovoga članka, osim u slučaju zahtjeva radnika za naknadom štete ili drugim novčanim potraživanjima iz radnog odnosa.

 

(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom može i bez prethodnog zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, u roku od petnaest dana od dana dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zatražiti radnik koji ima sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme, radnik koji je na temelju ugovora o radu upućen na rad u inozemstvo i radnik na kojeg se ne primjenjuje niti jedan kolektivni ugovor.

(5) Ako je zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu predviđen postupak mirnoga rješavanja nastaloga spora, rok od petnaest dana za podnošenje zahtjeva sudu teče od dana okončanja toga postupka."

Radio sam dana 20. i 21.Dana 21. provedena je alkotest kontrola.Među nekolicinom kojoj je utvrđeno konzumiranje alkohola sam i ja(0,8 promila).Dobili smo opomene i otišli na razgovor.Uvjet je bio potpisivanje bjanko izvanrednog otkaza da bi nam pisali godišnji odmor dok smo suspendirani(netko 3 dana,netko 10 dana).Nisam pristao na te uvjete(ucjenu) i dobio sam: Odluku o izvanrednom otkazu zbog neopravdanog izostanka s rada dužem od 3 dana,radnik je počinio tešku povredu obveze iz radnog odnosa čl.20 Ugovora o radu i čl. ... Pravilnika o radu te mu je radni odnos dana 22.zaključen.Radnik je poslodavcu pričinio štetu ...Napomenuo sam da radimo po pozivu pa se znalo desiti da ne radimo po nekoliko dana.Kad god su me zvali ili poslali poruku dolazio sam,što ne bi trebalo biti teško dokazati.S obzirom na sve ima li svrhe napisati ZZP i ako ima gdje bih mogao naći neki savjet ili primjer kako ga napisati ili se obratiti nekom odvjetniku(s obzirom da sam sad bez primanja ne bi me to oduševilo).

Unaprijed Vam hvala i ako treba još koji podatak rado ću ga napisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao razlog otkaza piše neopravdani izostanak s posla u trajanju od 3 dana."Uvidom u dokumentaciju zbog neopravdanog izostanka s rada dužem od 3 dana,radnik je počinio tešku povredu obveze iz radnog odnosa čl.20,Ugovora o radu i čl. Pravilnika o radu,te mu je radni odnos zaključen s danom 22.07.2013.Radnik je poslodavcu počinio štetu sukladno čl.109,112,113 Pravilnika o radu.Radniku se izvanredno otkazuje Ugovor o radu bez obveze propisanog otkaznog roka,te uvažavanjem svih okolnosti i interesa obiju strana,nastavak radnog odnosa nije moguć."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu dokazati bez problema s tim da prije ta dva dana nisam radio cca 5 dana ,ali ne mojom greškom,jednostavno nije bilo posla pa nas nisu zvali osim onih koje su uzeli sa biroa i za koje su dobili poticaj.Iskreno Vam zahvaljujem i javiti ću Vam šta je od svega ispalo.Mislim da mi je rok za predaju prekosutra .

Ako dođe do suda da li ih mogu prijaviti za neiskorištenu polovicu starog godišnjeg odmora,za prekovremene,za to što me nisu zvali raditi,a zvali su one za koje su dobili poticaj,za noćne itd. Napominjem da sam na neodređeno i da sam jedini u firmi od prvog dana.

Još jednom hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super,mislim da nije u redu da ja kao stalno zaposleni radnik sjedim kući,a da oni zovu na posao ljude koje su uzeli sa biroa(uz dužno poštovanje onima koji taj posao rade) i da mi na kraju ne isplate minimalac po ugovoru(ne moju realnu plaću),jer kad je jedan otišao na biro i rekao da nema fond sati odmah su promijenili priču.Iskreno,stari godišnji ću teško preboliti iako znam da nemam papirnatog traga i da sam ispao ov.. ,ali ako ništa ne postignem bar bi ih volio prijaviti,pogotovo što od 50-ak zaposlenih njih 45 su indiferentni(nadam se da ovaj izraz nije uvredljiv jer ne želim prekršiti pravila foruma i ljudi koji svoje slobodno vrijeme žrtvuju da bi pomogli drugima).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako uputite zahtjev za zašt.prava ukoliko možete osporiti navode iz odluke o otkazu, i u zahtjevu navedite ne samo te razloge, nego i sve ostalo što Vam duguju (godišnji odmor, prekovremene i sl.).

 

Ono što je meni čudno u cijeloj priči je činjenica da Vam nisu dali otkaz zbog alkoholiziranosti, jer su to mogli napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija