Jump to content

Sporazumni raskid darovnog ugovora - pitanje oko poreza!


sjeka

Preporučene objave

Postovanje,

 

Volio bih da mi objasnite sljedecu situaciju:

Darovnim ugovorom otac daje kćeri nekretinu. Igrom slucaja kcer A nakon par godina zeli obostrano raskinuti taj darovni ugovor, da se ta nekretnina daruje njenoj sestri B. Dakle, umjesto jednoj kceri A, nekretnina bi ostala drugoj kceri B uz obostrani raskid ugovora kćeri A i njenog oca

 

Moje pitanje je da li treba platit porez da se napravi novi darovni ugovor kceri B?

 

malo sam nespretno ovo srocio ali nadam se da razumjete bit.

 

hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Raskid ugovora način je prestanka valjanog ugovora, koji nije ispunjen ili je samo djelomično ispunjen. Prema vašem postu, ugovor o darovanju u cijelosti je izvršen.

 

Opisana varijanta koju ste iznijeli stoga nije moguća. Imate dvije opcije : 1. da kćerka A daruje nekretninu natrag ocu, pa onda otac kćerki B (u kojem slučaju postoji mogućnost da se ipak plaća porez na dohodak, o čemu imate već tema na ovom Forumu), ili 2. da otac opozove ugovor o darovanju iz razloga nezahvalnosti kćerke A, pa onda nekretninu daruje kćerki B (u kojem slučaju se porez definitivno ne bi platio, ali se postavlja pitanje fiktivnosti opoziva, koji bi vjerujem u ovom slučaju definitivno postojao).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija