Jump to content

Neplaćeni dopust preko 30 dana


anonimno

Preporučene objave

Radim u državnoj zdravstvenoj ustanovi na ugovor na neodređeno vrijeme.

Zbog polaganja specijalističkog ispita tražila sam 3 mjeseca neplaćenog što mi je odobreno.

U odluci izričito piše da prvih 30 dana ustanova plaća doprinose i obveze.

Pitanje:

DFa li mi se prekida radni odnos i zakljucuje knjizica.

Tko i na koji nacin placa doprinose za ostala 2 mjeseca.

Ako mi se radna knjizica zakljucuje nakon mjesec dana kakva je svrha neplacenog.

Molim odgvore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u čl. 47. Kolektivnog ugovora predviđeno je maksimalno 30 dana u tijeku kalendarske godine dopust bez naknade plaće (neplaćeni dopust) za potrebe specijalizacije.

 

1) prekida se radni odnos i on se nastavlja nakon proteka vremena za koje je odobren neplaćeni dopust

2) za ta dva mjeseca prijaviš se kao nezapoislena osoba jer ti druga opcija ne preostaje obzirom da je na neku foru odobreno vrijeme koje nije predviđeno općim aktima

3) svrha je neplaćenog dopusta da se radniku omogući dodatno vrijeme od onog koje je primarno propisano Kolektivnim ugovorom za recimo svrhu koju ga Vi koristite (spremanje specijalističkog ispita)

 

Inače po meni ova odluka kojom Vam se omogućava neplaćeni dopust u trajanju od 3 mjeseca je protuzakonita, odnosno nije predviđena Kolektivnim ugovorom. Trebao Vam je ravnatalj ustanove odobriti samo propisanih 30 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede ovog upita javljam se kao kadrovski referent jedne državne ustanove.

Članak 58.Zakona o radu je rekao da poslodavac može odobriti radniku neplaćeni dopust na njegov zahtjev.

Dakle ne ograničava trajanje dok drugi stavak tog članka kaže:

Za vrijeme neplaćenog dopusta prava i obveze iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom miruju, ako zakonom nije drugačije određeno.

 

Moje razmišljanje je slijedeće:

Ako se nakon mjesec dana zaključuje radna knjižica od vaše zdr.ustanove i javljate se na Zavod za zapošljavanje vi ostvarujete u tom slučaju i naknadu kao nezaposlen, vama je formalno pravno prestao radni odnos na neodređeno, niti ste se vi obvezni vratiti u zdr.ustanovu a niti su vas oni obvezni primiti nazad.

Nisam siguran jer nismo zdr.ustanova a nismo imali sličan slučaj. U svakom slučaju interesantna i dubiozna tema.

Ako netko zna nešto više, molim odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kadrovski referentu,

 

kad sam odgovorio na prvi post, naveo sam nekakav Kolektivni ugovor (za zdravstvo) koji uređuje materiju malo detaljnije od Zakona o radu, pa Vam preporučam da malo prosurfate po istom za vašu djelatnost, odnosno eventualno po pravilniku o radu......i sva će biti puno bistrije.

 

PS nemojte lupati gluposti o prestanku radnog odnosa, mogla bi vas ovdje osoba koja je postavila post, ozbiljno shvatiti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija