Jump to content

Naknada za pomoć i njegu


josavka

Preporučene objave

Od 1.1.2014. stupio je na snagu novi zakon o socijalnoj skrbi .

Zanima me ova stavka iz novog zakona , pa ako netko zna :

 

(2) Pravo na doplatak za pomoć i njegu ne može se priznati osobi:

– koja ima sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju

 

Odnosi li se ovo na primatelja ili davaoca uzdržavanja , ili je nebitno ?

U mom slučaju ja i moj brat sklopili smo ugovor sa majkom o dosmrtnom uzdržavanju .

Brat prima naknadu za pomoć i njegu , logički je da on nemože ni sebe uzdržavat a kamoli majku .

Na tom ugovoru je samo formalno .

 

Moje je mišljenje da je kojim slučajem majka bila korisnik naknade za pomoć i njegu , pa je napisan ugovor sa sinovima o uzdržavanju , po novom bi zakonu izubila pravo .

 

Jesam li u pravu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da nitko nema komentar , što me ništa ne čudi .

 

Pokušao sam od nekih Centara za socijalnu skrb na području Hrvatske dobiti odgovor.

 

Dobio sam sa dva mjesta odgovore : jedan Centar kaže da brat ima pravo na taj dodatak i dalje po novom Zakonu , jer on nije taj kojega neko uzdržava po papirnatom Ugovoru .

drugi Centar mi je napisao da nema pravo , jer ima papirnati Ugovor .

 

Lijepo je u jednom dnevnom tisku napisano ( citiram ) :

Ovo je treći Zakon o socijalnoj skrbi protekle tri godine . Česte promjene zakona zbunjujuće su ne samo za korisnike neo i za stručnjake koji rade u sustavu socijalne skrbi .

 

Nije mi preostalo ništa drugo , već da čekam odgovor iz Ministarstva socijalne politike . Čekam odgovor , već sedam dana !?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok čekamo odgovor iz Ministarstva , citirat ću u cijelosti mail iz Centra koji daje za pravo i dalje mom bratu na doplatak :

 

Poštovani,

kratak odgovor: u pravu ste. Majka ne može ostvariti pravo na doplatak za pomoć i njegu jer joj je pomoć i njega osigurana temeljem ugovora, a brat, kao davaoc uzdržavanja u konkretnom slučaju, ima pravo na DPNJ , ukoliko su ispunjeni i drugi uvjeti za ostvarivanje toga prava.

Njegova mogućnost ispunjavanja ugovornih obveza je drugo pitanje (ta se njegova obveza može ispuniti na razne druge načine - angažiranjem trećih osoba uz uvjet da brat podmiruje takve troškove - npr.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je jutros rješeno ! Brat ima i dalje pravo na doplatak za pomoć i njegu ! Potvrđeno u Centru za socijalnu skrb . Socijalna djelatnica se izvinila za naš drugi dolazak , koji je bio nepotreban . Kod prvog dolaska uvidom u donesenu traženu dokumentaciju ( Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ) je bilo vidljivo da nas dvojica majku uzdržavamo . Mogu je shvatiti , jer su u postupku Revizije svih naknada . Eto ako sam nekome pomogao sa ovim primjerom , bit će mi drago !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija